Pálenie a rezanie pri močení

pálenie a rezanie pri močeníPálenie a rezanie pri močení sú veľmi častými príznakmi ochorenia vylučovacej sústavy. Častejšie trápia ženy a môžu súvisieť aj s gynekologickými ochoreniami.

Pálenie a rezanie pri močení, aké sú príčiny:


1. Infekcia močových ciest

Toto je najčastejšia príčina ťažkostí pri močení. Okrem pálenia a rezania pri močení sa objavuje časté močenie a pocit nedokonalého vyprázdnenia. Vzhľadom ku krátkej močovej trubici sú infekciami močových ciest postihnuté najmä ženy.

Baktérie môžu do močových ciest preniknúť aj pri pohlavnom styku a opakujúce sa zápaly močových ciest často sprevádza sex s novým partnerom.

U opakovaných močových infekcií nie je od veci chorému skontrolovať hladinu krvného cukru, pretože infekcie sú častejšie u cukrovky.

Špecifickým typom infekcie močopohlavnej sústavy je zápal prostaty, ktorý je veľmi bolestivý a sprevádzaný vysokými horúčkami.

2. Pohlavne prenosné choroby

Z pohlavných chorôb pálenie a rezanie pri močení zvyčajne súvisí s ochorením kvapavkou.

Okrem toho sa aj veľmi často ráno objavuje aj hnisavý výtok. Rezanie a pálenie pri močení sa niekedy objavuje aj u infekcií chlamýdiami.

Nutné je dodať, že tieto pohlavné choroby sa prejavujú skôr u mužov a u žien bývajú úplne bezpríznakové.

3. Gynekologické ťažkosti

Gynekologické infekcie (veľmi často vaginálne mykózy) môžu imitovať prejavy močových infekcií. Diagnostika a liečba patrí do kompetencie gynekológov.

4. Nádorové ochorenia

Nádory močového mechúra a rakovina prostaty môžu spôsobiť nepríjemné pocity pri močení, nie je to ale pravidlom.

Nádory sú skôr bezpríznakové alebo sa prejavia krvou v moči (rakovina močového mechúra).

5. Močové kamene

Ak sa kamienky dostanú do močovej trubice, môžu spôsobiť bolesť a nepríjemné pálenie a rezanie pri močení.

6. Zúženie močovej trubice

Vrodené alebo získané (často po úrazoch a operáciách) zúženie močovej trubice môže byť spojené s nepríjemnými vnemami pri močení. Bližšie informácie nájdete v príslušnom článku.

Diagnostika

Problémy patria najmä do kompetencie urológov, eventuálne gynekológov. Základné je vyšetrenie moču – chemicky a sedimentu.

Tieto vyšetrenia je vhodné doplniť aj vyšetrením moču v mikrobiologickom laboratóriu, ktoré určí množstvo baktérií (za závažný nález sa považuje viac ako sto tisíc baktérií v mililitri moču).

Pri chronických ťažkostiach u starších ľudí nie je od veci doplniť ultrazvuk brucha a eventuálne cystoskopiu. Mladé ženy môžu podstúpiť gynekologické vyšetrenie.

Ak je podozrenie na pohlavne prenosné choroby, je nutné vykonať špeciálne mikrobiologické vyšetrenia na ich zistenie.

Liečba pálenia a rezania pri močení

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny.

Vzhľadom na to, že najčastejšou príčinou sú infekcie, patrí k najčastejším liečebným opatrením dostatok tekutín, antibiotiká a prípadne brusnice, ktoré sú u močových infekciách veľmi obľúbené.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/paleni-rezani-pri-moceni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button