Bolesť kolena

bolesť kolenaBolesť kolena je veľmi častým príznakom, ktorý väčšinou súvisí s úrazmi, nadmerným zaťažovaním dolných končatín a degeneratívnymi kĺbovými procesmi vo vyššom veku. Môže sa však jednať aj o niektoré iné choroby, ktoré niekedy s kolenným kĺbom až tak úzko nesúvisia. Vzhľadom k úzkemu vzťahu bolesti kolena a „vody v kolene“ odporúčam prečítať si aj článok venovaný tejto problematike. Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov v tele. Samotný kĺb je tvorený tromi kosťami – dolnou časťou kosti stehennej a hornou časťou kosti holennej, s ktorými spredu susedí tretia kosť – jabĺčko (patella).

Okrem týchto kostí sú v kolennom kĺbe dôležité spevňujúce skrížené a bočné väzy a dva menisky. Menisky sú chrupavkovité útvary, ktoré sa nachádzajú v priestore medzi kosťami a pomáhajú stabilizovať kĺb.

Okolo kĺbu je väzivové kĺbové puzdro. Pokiaľ ide o hlavné mechanizmy bolesti kolena, zaradili by som tu úrazové, degeneratívne a zápalové príčiny.

Nižšie sú uvedené tie najčastejšie a klinicky najvýznamnejšie príčiny.

Príčiny bolesti kolena:


1. Úrazy

Po úraze kolena sa zvyčajne objavuje bolesť. Jej intenzita a trvanie zodpovedajú závažnosti a charakteru poranenia.

Najmä úrazy na lyžiach spôsobujú pretrhnutie niektorých kolenných väzov a pomliaždenie meniskov, vážnejšie úrazy môžu spôsobiť pretrhnutie svalových šliach a zlomeniny kostí vrátane jabĺčka.

2. Artróza

Táto degeneratívne kĺbové ochorenie je úplne bezkonkurenčne najčastejšou neúrazovou príčinou bolestí kolena u ľudí vyššieho veku.

Kolenný kĺb je veľmi namáhaný, musí udržať váhu tela a to ho robí voči artróze veľmi citlivým. Riziko postihnutia je logicky vyššie u obéznych osôb.

3. Reumatoidná artritída

Toto zápalové autoimunitné ochorenie postihuje celý rad kĺbov a výnimkou nie je ani kolenný kĺb.

Zápal je v tomto prípade spôsobený našim vlastným imunitným systémom, ktorý poškodzuje tkanivo organizmu, v tomto prípade kĺby. Bolesť kolena pri reumatoidnej artritíde môže byť pomerne veľká.

4. Reaktívna artritída

Reaktívna artritída je zápal kĺbov, ktorý sa objavuje pri – a alebo krátko po prekonaní banálnych infekčných chorôb a je daná poškodením kĺbov podráždeným imunitným systémom.

Stav možno do určitej miery považovať za subtyp autoimunitnej reakcie.

Postihnuté môžu byť prakticky všetky kĺby vrátane kolenného.

Ak je okrem postihnutia kĺbu prítomný ešte zápal spojiviek a zápal močovej trubice, potom hovoríme o Reiterovovom syndróme.

5. Reumatická horúčka

Toto reumatické ochorenie vzniká po neliečenej streptokokovej infekcii (typicky angína).

Bolestivo postihnuté môžu byť rôzne kĺby vrátane kolenného. O reumatickej horúčke sa mimochodom hovorí, že kĺby líže a srdce hryzie, čo vypovedá o jej deštruktívnom potenciáli voči srdcovým chlopniam.

6. Dna

Hoci je dna choroba postihujúca skôr menšie kĺby nohy, ani koleno nemusí zostať ušetrené.

Stav súvisí s nezdravým stravovaním (veľa mäsa a vnútorností) a vysokou hladinou kyseliny močovej v organizme. Bolesť kĺbov a aj bolesť kolena pri dne môže byť veľmi silná.

7. Infekčné zápaly

Kolenný kĺb môže byť postihnutý hnisavú bakteriálnou infekciou (septická artritída) a rovnako tak môže dôjsť k infekcii blízkych kostí (osteomyelitída).

Stav je sprevádzaný prudkou bolesťou a horúčkou, kĺb býva opuchnutý a začervenaný.

8. Lymská borelióza

Toto infekčné ochorenie spôsobené baktériou známou ako borélia je veľmi zákerné, má mnoho pestrých prejavov a jednou jeho formou je aj zápal kĺbov.

Pomerne typické je postihnutie jedno z kolien, ktoré môže mokvať a veľmi bolieť.

9. Bakerova cysta

Bolesť kolena môže byť spôsobená bakerovou cystou, ktorá sa nachádza tesne pod kolenom a úzko súvisí s kĺbovým puzdrom kolenného kĺbu.

10. Nádorové ochorenia

Bolesť kolena alebo v oblasti kolenného kĺbu vyvolaná lokálne rastúcim ložiskom rakoviny kostí a eventuálne ďalšími sarkómami.

Samozrejme sa jedná o vzácne príčiny bolesti kolena, ale myslieť na ne musíme tiež.

11. Hlboká žilová trombóza

V rámci diagnostických možností je pri bolesti kolena nutné myslieť aj na túto príčinu, aj keď je nutné si priznať, že typickejšia je skôr bolesť a opuch lýtka.

Diagnostika bolesti kolena

Pacient s bolesťou kolena zvyčajne väčšinou skôr či neskôr navštívi ortopéda.

Okrem fyzikálneho vyšetrenia a anamnézy (najmä informácie o nedávnych úrazoch) je väčšinou vykonaný röntgen kolena a v určitých prípadoch aj ultrazvuk danej dolnej končatiny (k vylúčeniu trombózy alebo Bakerovej cysty).

Pokiaľ je v kolene tekutina, potom sa môže vykonať diagnostická punkcia s odoslaním vzorky tekutiny k ďalšiemu vyšetreniu (najmä mikrobiologickému).

Zrejme najinvazívnejším ortopedickým vyšetrením je artroskopia. Spomínané vyšetrovacie metódy väčšinou ukážu príčinu bolesti kolena, v prípade podozrenia na nejaké reumatické ochorenie sa vykonáva krvný odber (sleduje sa hladina kyseliny močovej, hladina CRP a ďalšie) a pacient môže byť vyšetrený reumatológom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-kolene

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button