Vyliec.sk > Vyšetrenia > Reumatoidný faktor

Reumatoidný faktor

vyšetrenie reumatoidný faktorČo je to reumatoidný faktor, aké je jeho využitie ako sa vyšetruje a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia?

Reumatoidný faktor (RA faktor) je protilátka zameraná proti imunoglobulínom (protilátkam) ľudského tela (jednoducho povedané protilátka proti protilátkam), ktorú môžeme v krvi nájsť pri niektorých autoimunitných chorobách.

Využitie reumatoidného faktoru


Reumatoidný faktor je zvyčajne typicky zvýšený pri reumatoidnej artritíde, odoberáme ho teda pri podozrení na túto chorobu. Obvyklým pacientom je človek s bolesťami kĺbov, ktoré sa zdajú že sú spôsobené autoimunitným pôvodom. Vo väčšine prípadoch je reumatoidný faktor pozitívny aj u Sjögrenovho syndrómu.

V praxi veľmi často pri podozrení na reumatologické ochorenie pri vyšetrení jednoducho odoberieme celú vzorku všetkých autoprotilátok vrátane reumatoidného faktora.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vyšetrenie

Vykonáva sa klasický odber vzorky žilovej krvi, vzorka je následne odoslaná do príslušného biochemického laboratória. Existuje viacero laboratórnych metód na zistenie prítomnosti a koncentrácie tejto zlúčeniny.

Koncentrácia reumatoidného faktora sa udáva v medzinárodných jednotkách na mililiter [IU/ml]. Udáva sa, že hladina pod 25-30 IU/ml je negatívna, vyššie hodnoty sú pozitívne. V mnohých prípadoch u chorých s reumatoidnou artritídou môžu byť hodnoty aj vyššie ako sto.

Nevýhody vyšetrenia

Stanovenie presnej hladiny reumatoidného faktora nie je úplne spoľahlivé, čo ale v podstate platí pre úplne všetky vyšetrenia.

Niekedy môže byť reumatoidný faktor pozitívny aj u iných autoimunitných chorôb (systémový lupus erythematosus, sarkoidóza, tuberkulóza, primárna biliárna cirhóza a mnohé ďalšie) alebo proste výsledok môže byť pozitívny len tak bez nejakej zjavnej príčiny. Z tohto dôvodu výslednú diagnózu reumatoidnej artritídy nemôžeme robiť len na základe reumatoidného faktora, ale musia byť prítomné aj klinické príznaky. Tak isto aj negatívny výsledok reumatoidného faktora nám reumatoidnú artritídu stopercentne nevylučuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/revmatoidni-faktor

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.