Sjögrenov syndróm

Sjögrenov syndróm je klasické autoimunitné ochorenie. Choroba je to síce relatívne zriedkavá, ale je nepríjemná a patrí sa o nej napísať niekoľko slov. Vyvolávajúci faktor nie je známy. Sjögrenov syndróm je typickejší pre ženy, ale môže sa objaviť aj u mužov. Vyskytuje sa buď sám, alebo spoločne s inými autoimunitnými ochoreniami.
Sjögrenov syndróm a jeho príčiny
Ako je pre autoimunitné choroby typické, tak aj Sjögrenov syndróm vzniká zrejme na základe genetického predpokladu a určitého vyvolávajúceho faktoru.
Vyvolávajúci faktor nie je známy. Bunky a protilátky nášho imunitného systému sa obrátia proti nášmu telu a napadnú naše bunky.
Konkrétne Sjögrenov syndróm postihuje bunky slinných, slzných a ďalších žliaz (pankreas, žliazky vo vagíne, príušnej žľaza) a podľa toho sa aj prejavuje.
Prejavy
Prejavy vychádzajú z funkcie postihnutých buniek a označujeme ich aj ako tzv. Sicca syndróm.
Poškodenie buniek slinných žliaz má za následok zníženie produkcie slín a tým sucho v ústach (čiže xerostómiu), poruchy prehĺtania a poruchy príjmu potravy.
Objavuje sa páchnuci dych a tiež sa viac kazia zuby, pretože sliny majú ochranný vplyv proti vzniku zubného kazu.
Znížená tvorba sĺz má za následok vysychanie očí (čiže xeroftalmiu) a to vedie k nepríjemným pocitom pálenia očí a neznášanlivosti slnečného žiarenia.
U chorých je tiež vyššie riziko vzniku zápalov rohovky. Postihnuté môžu byť u ženy aj žliazky v pošve a žena pri sexuálnom styku nezvlhne.
Dôsledky v podobe bolestivého pohlavného styku si dokážete predstaviť. Niekedy býva postihnutý aj pankreas, ktorý tvorí tráviace šťavy.
Chorý potom začne zle tráviť potravu, tá sa nevstrebáva stenou čreva a vylučuje sa so stolicou. Dôsledkom je objemná mastná páchnuca stolica.
Ak je autoimunitou napadnutá príušnej žľaza, tak zdurí (trochu to pripomína mumps). Nedostatok slín potom zvyšuje riziko vzniku kameňov v slinnej žľaze.
Diagnostika
Lekárov upozornia vyššie uvedené prejavy, okrem toho sa vykonáva špeciálny Schirmerov test. Ten je v podstate jednoduchý a informuje lekára o tvorbe sĺz.
Pod dolné viečko oka chorého sa zasunie koniec filtračného papierika, chvíľu sa v oku ponechá a po určitom čase vyberie. Na papieriku sa potom hodnotí vzdialenosť, do ktorej postúpi vlhkosť.
Možno tiež zistiť protilátky z krvi špeciálnym laboratórnym vyšetrením.
U mnohých pacientov je z týchto protilátok prítomný tzv. reumatoidný faktor, ktorý je inak typický pre reumatoidnú artritídu.
Liečba Sjögrenovho syndrómu
Pri tejto chorobe sú dôležité režimové opatrenia spojené s liečbou symptómov. Znížená produkcia slín a ťažšie prehĺtanie sa dá vyriešiť častým pitím a najmä zapíjaním súst potravy.
Nedostatok sĺz sa dá riešiť častým kvapkaním umelých sĺz do očí.
Pri sexuálnych ťažkostiach u žien spôsobených suchou sliznicou v pošve možno použiť lubrikačné gély. Narušenie tráviacej funkcie pankreasu možno obísť tak, že podávame syntetické náhradky jej tráviacich enzýmov.
Ak sa vyskytuje Sjögrenov syndróm ako sprievodný prejav iného autoimunitného ochorenia, liečime ochorenia podľa daných pravidiel.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sjogrenuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu