Bolesť pri sexe u žien

bolesť pri sexe u žienBolesť pri pohlavnom styku trápi aspoň prechodne pomerne veľké percento žien a odborne ju označuje ako „dyspareunia“. Aké môžu byť príčiny bolesti u žien a ako túto bolesť pri sexe u žien liečiť?

Ťažkosti môžu byť spôsobené psychikou alebo niektorými chorobami a vo väčšine prípadoch sa nejakú jasnú príčinu nájsť nepodarí. Ak vás zaujímajú príčiny bolesti pri sexe u mužov, prečítajte si tento príslušný článok.

Bolesť pri sexe u žien a jej príčiny:


1. Psychika

Psychika sa na ťažkostiach pri pohlavnom styku podieľa u mnohých žien. Nedostatočné uvoľnenie miestneho svalstva a nedostatočná lubrikácia môžu spôsobovať množstvo problémov vrátane bolesti. Príčiny zahŕňajú stres, úzkosť, partnerské ťažkosti a predchádzajúce nepríjemné zážitky spojené s pohlavným stykom vrátane znásilnenia.

2. Vaginizmus

Tento stav má zrejme čiastočne psychickú príčinu a súvisí s mimovoľnými sťahmi pošvového svalstva, ktoré spôsobujú bolesť a znemožňujú pohlavný styk. Vyšetrenia a terapie pri vaginizme spadajú do kompetencie gynekológov, sexuológov a prípadne aj psychiatrov.

3. Endometrióza

Endometrióza je pomerne záhadné ochorenie, pri ktorom sa okraje sliznice maternice dostávajú mimo dutinu maternice a môžu sa objaviť prakticky kdekoľvek v organizme ženy. Častým miestom výskytu môžu byť iné časti ženského pohlavného systému alebo brušná dutina. Endometrióza často spôsobuje opakované bolesti brucha, bolestivú menštruáciu a bolesť pri sexe u žien. Viac podrobnosti nájdete v príslušnom článku.

4. Infekcia

Gynekologické infekcie vrátane panvových infekcií (napr. zápal vajíčkovodov a zápal vaječníkov) zvyčajne spôsobujú bolesti v podbrušku ktoré sa výrazne zhoršujú pri pohlavnom styku.

Ťažkosti sa môžu objaviť aj u sexuálne prenosných chorôb (napr. kvapavka chlamýdiové infekcie), ktoré však majú tendenciu prebiehať u žien často asymptomaticky. Bolesti pri pohlavnom styku u žien sa môžu objaviť aj u infekcie močových ciest.

5. Myómy

Tieto nezhubné nádory svaloviny maternice sa vyskytujú u mnohých žien a ich početnosť sa zvyšuje s vekom. Myómy nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti, ale niekedy môžu vyvolávať nepríjemné pocity pri pohlavnom styku a u fertilných žien brániť otehotneniu.

6. Prechod

Po menopauze dochádza k poklesu koncentrácie pohlavných hormónov, ktorá ovplyvňuje charakter vaginálnej sliznice. Sliznica sa stenčuje a stráca schopnosť lubrikácie, čo môže vyústiť v bolestivé pocity pri sexe.

7. Zrasty v brušnej dutine

Pooperačné zrasty sa môžu u ženy objaviť prakticky po akejkoľvek brušnej operácii a spôsobovať rôzne ťažkostí vrátane gynekologických bolesti. Diagnostika je pomerne obtiažna.

V prípade, že žena má v anamnéze operačný zákrok a nedarí sa bežnými diagnostickými metódami zistiť príčina bolesti, vykonáva sa často diagnostická laparoskopia, ktorá umožňuje lekárom prezrieť si dutinu brušnú zvnútra, objaviť prípadné zrasty a rozrušiť ich.

8. Nádorové ochorenia

Nádory ženského pohlavného traktu môžu počas sexu spôsobiť bolesti, našťastie nejde až o tak častú príčinu. Ide však o dôvod, prečo by bolesti pri pohlavnom styku mali byť vyšetriť gynekológom. Z možných príčin uveďme rakovinu pošvy, rakovinu krčka maternice a rakovinu maternice.

9. Vrodené chyby

Ide o vzácnu príčinu bolestí pri pohlavnom styku, kedy sa u ženy môžu vyskytovať rôzne vrodené vývojové chyby pošvy a-alebo príliš silná panenská blana, ktorá bráni prirodzenej deflorácii. Stav možno našťastie často napraviť rôznymi chirurgickými zákrokmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-pri-sexu-u-zen

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.