Vyliec.sk / Príznaky / Bolesť pri sexe u žien

Bolesť pri sexe u žien

bolesť pri sexe u žienBolesť pri pohlavnom styku trápi aspoň prechodne pomerne veľké percento žien a odborne ju označuje ako "dyspareunia". Aké môžu byť príčiny bolesti u žien a ako túto bolesť pri sexe u žien liečiť?

Ťažkosti môžu byť spôsobené psychikou alebo niektorými chorobami a vo väčšine prípadoch sa nejakú jasnú príčinu nájsť nepodarí. Ak vás zaujímajú príčiny bolesti pri sexe u mužov, prečítajte si tento príslušný článok.

Bolesť pri sexe u žien a jej príčiny:


1. Psychika

Psychika sa na ťažkostiach pri pohlavnom styku podieľa u mnohých žien. Nedostatočné uvoľnenie miestneho svalstva a nedostatočná lubrikácia môžu spôsobovať množstvo problémov vrátane bolesti. Príčiny zahŕňajú stres, úzkosť, partnerské ťažkosti a predchádzajúce nepríjemné zážitky spojené s pohlavným stykom vrátane znásilnenia.

2. Vaginizmus

Tento stav má zrejme čiastočne psychickú príčinu a súvisí s mimovoľnými sťahmi pošvového svalstva, ktoré spôsobujú bolesť a znemožňujú pohlavný styk. Vyšetrenia a terapie pri vaginizme spadajú do kompetencie gynekológov, sexuológov a prípadne aj psychiatrov.

3. Endometrióza

Endometrióza je pomerne záhadné ochorenie, pri ktorom sa okraje sliznice maternice dostávajú mimo dutinu maternice a môžu sa objaviť prakticky kdekoľvek v organizme ženy. Častým miestom výskytu môžu byť iné časti ženského pohlavného systému alebo brušná dutina. Endometrióza často spôsobuje opakované bolesti brucha, bolestivú menštruáciu a bolesť pri sexe u žien. Viac podrobnosti nájdete v príslušnom článku.

4. Infekcia

Gynekologické infekcie vrátane panvových infekcií (napr. zápal vajíčkovodov a zápal vaječníkov) zvyčajne spôsobujú bolesti v podbrušku ktoré sa výrazne zhoršujú pri pohlavnom styku.

Ťažkosti sa môžu objaviť aj u sexuálne prenosných chorôb (napr. kvapavka chlamýdiové infekcie), ktoré však majú tendenciu prebiehať u žien často asymptomaticky. Bolesti pri pohlavnom styku u žien sa môžu objaviť aj u infekcie močových ciest.

5. Myómy

Tieto nezhubné nádory svaloviny maternice sa vyskytujú u mnohých žien a ich početnosť sa zvyšuje s vekom. Myómy nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti, ale niekedy môžu vyvolávať nepríjemné pocity pri pohlavnom styku a u fertilných žien brániť otehotneniu.

6. Prechod

Po menopauze dochádza k poklesu koncentrácie pohlavných hormónov, ktorá ovplyvňuje charakter vaginálnej sliznice. Sliznica sa stenčuje a stráca schopnosť lubrikácie, čo môže vyústiť v bolestivé pocity pri sexe.

7. Zrasty v brušnej dutine

Pooperačné zrasty sa môžu u ženy objaviť prakticky po akejkoľvek brušnej operácii a spôsobovať rôzne ťažkostí vrátane gynekologických bolesti. Diagnostika je pomerne obtiažna.

V prípade, že žena má v anamnéze operačný zákrok a nedarí sa bežnými diagnostickými metódami zistiť príčina bolesti, vykonáva sa často diagnostická laparoskopia, ktorá umožňuje lekárom prezrieť si dutinu brušnú zvnútra, objaviť prípadné zrasty a rozrušiť ich.

8. Nádorové ochorenia

Nádory ženského pohlavného traktu môžu počas sexu spôsobiť bolesti, našťastie nejde až o tak častú príčinu. Ide však o dôvod, prečo by bolesti pri pohlavnom styku mali byť vyšetriť gynekológom. Z možných príčin uveďme rakovinu pošvy, rakovinu krčka maternice a rakovinu maternice.

9. Vrodené chyby

Ide o vzácnu príčinu bolestí pri pohlavnom styku, kedy sa u ženy môžu vyskytovať rôzne vrodené vývojové chyby pošvy a-alebo príliš silná panenská blana, ktorá bráni prirodzenej deflorácii. Stav možno našťastie často napraviť rôznymi chirurgickými zákrokmi.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.