Úvod / Choroby / Rakovina pošvy

Rakovina pošvy

Rakovina pošvy

Rakovina pošvy je relatívne menej častým typom nádorového ochorenia. Podobne ako iné zhubné nádory je aj táto nebezpečná a môže chorú usmrtiť. Existuje viac typov pošvových nádorov, môžu vznikať buď z vnútornej ochrannej výstelky pošvovej steny alebo zo žliazok, ktoré sa v stene nachádzajú. Teraz si povedzme niečo o základých príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Rakovina pošvy a jej príčiny:


Presná príčina nie je jasná, rizikovým faktorom je nepochybne vek (častejší výskyt je u starších žien nad 50 rokov veku). Riziko vzniku rakoviny pošvy zvyšuje tiež nákaza HPV vírusom, ktorý je zodpovedný aj za rakovinu krčka maternice.

Prejavy:

Tumor sa nemusí nijako prejaviť a môže byť nájdený náhodne pri gynekologickom vyšetrení. Inak môže spôsobovať krvácanie z pošvy, bolesť pri pohlavnom styku, alebo v pokročilejších štádiách ochorenia bolesti brucha v podbrušku a príznaky postihnutia iných orgánov metastázami.

Tip: Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v obsiahlejšom článku s názvom rakovina.

Diagnostika:

Nádor môže byť nájdený pri bežnom gynekologickom vyšetrení, pre lepšiu prehľadnosť a presný odber vzorky sa môže k dovyšetrení použiť kolposkop. Ak je diagnóza potvrdená histologickým vyšetrením získanej vzorky, začína sa liečba.

Liečba:

Základom liečby je chirurgický zákrok, pri rozsiahlejších procesoch možno voliť aj chemoterapiu a ožarovanie. Prognóza do značnej miery súvisí s rozsahom ochorenia pri diagnóze. Kým drobné nádory sú liečiteľné dobre, rozsiahly proces s metastázami len ťažko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *