HPV infekcia

HPV infekciaHPV je skratka pre human papilloma vírus (ľudský papilloma vírus), ktorý je zrejme najrozšírenejším sexuálne prenosným mikroorganizmom. HPV infekcia sa delí na množstvo vírusových kmeňov, z ktorých niektoré môžu spôsobiť vážne ochorenia. Zradné je, že tieto choroby mnohokrát môžu prebiehať bezpríznakovo. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa HPV infekcia prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Spôsob prenosu HPV infekcie

Vírus sa ľahko prenáša sexuálnou cestou. K prenosu môže dôjsť nielen pri klasickom pohlavnom styku, ale aj pri orálnom alebo análnom sexe.

HPV infekcia sa však môže preniesť aj nesexuálnou cestou, napríklad bradavice sa často prenesú kontaminovanými predmetmi alebo podlahou (verejné sprchy).

Choroby:

Ako bolo napísané vyššie, u väčšiny ľudí môže byť HPV prítomnosť úplne bezpríznaková, choroby vznikajú iba u niektorých jedincov.

Ide o individuálnu citlivosť, o konkrétny HPV kmeň a jeho agresivitu a prípadne o ďalšie faktory (oslabenie imunity, a pod.). Uvedieme si len tie najčastejšie a klinicky najvýznamnejšie z nich.

Bradavice

Toto je zrejme najčastejšie ochorenie spojené s infekciou HPV vírusom. Väčšina mechanizmov prenosu je pomocou objektov kontaminovaných vírusom a nie sexuálne cestou.

Bradavice nie sú nebezpečné, odstraňuje ich kožný lekár alebo eventuálne chirurg (menej často) .

Papilómy

Papilómy sú nezhubné nádory, ktoré zjednodušene povedané zodpovedajú svojou štruktúrou bradaviciam.

Narozdiel od nich sa však nevyskytujú na koži, ale na slizniciach.

Genitálne bradavice

Tieto útvary označujeme ako tzv. Kondylómy accuminata.

Prenášajú sa pohlavne, vyskytujú sa typicky na koži v okolí genitálií a majú podobu karfiólu a  môžu nepríjemne páchnuť, obzvlášť ak sa zaparia.

Rakovina krčka maternice

Toto veľmi nebezpečné zhubné ochorenie má preukázateľný vzťah k infekcii HPV (typicky kmene HPV číslo 16 a 18).

K prenosu opäť dochádza pohlavnou cestou. HPV vírus poškodzuje sliznicu krčka maternice (sliznice v okolí vstupu do maternice), zvyšuje riziko mutácií a nádorových zmien.

Riziko rakoviny krčka maternice je výrazne znížené očkovaním a pravidelnými gynekologickými kontrolami.

Iné formy rakoviny

HPV infekcia je zrejme jedným z faktorov dôležitých pre vznik rakoviny pošvy, rakoviny vulvy (vonkajšie pohlavné ústrojenstvo ženy), rakoviny ritného otvoru a rakoviny penisu.

Predpokladá sa vplyv vírusu aj na niektoré formy rakoviny úst.

Prevencia

Proti niektorým kmeňom HPV vírusu existuje očkovacia vakcína. V súčasnosti je na SR možnosť dobrovoľnej vakcinácii dievčat, ideálne je doba ešte pred začiatkom pohlavného života, tj. Medzi 12-14. rokom.

Vakcína chráni pred niektorými častými vírusovými kmeňmi, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Vakcinácia chlapcov sa bežne nevykonáva, ale aj u nich by mala zmysel, pretože by zabránila tomu, aby HPV vírus prenášali.

Prevenciou HPV infekcie je aj zodpovedné sexuálne správanie a riziko prenosu je celkovo nižšie (aj keď zďaleka nie nulové!) pri používaní kondómov.

Liečba

Samotný vírus sa nelieči, liečime len dôsledky jeho infekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hpv-infekce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button