Úvod / Odbor / Gynekológia

Gynekológia

Choroby v odbore gynekológia:Vyšetrenia v odbore gynekológia:
Amniocentéza

Amniocentéza

Amniocentéza znamená odber a vyšetrenie plodovej vody. Táto diagnostická metóda má svoje dôležité miesto v tzv. prenatálnej diagnostike (diagnostické metódy pred narodením človeka), ale pre svoje riziká musí byť jej prevedenie veľmi presné a správne. Čo je to Amniocentéza, aký je jej princíp, využitie a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy? (viac…)

vyšetrenie hysteroskopia

Hysteroskopia

Čo je to hysteroskopia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy? (viac…)

vyšetrenie kardiotokografia

Kardiotokografia

Čo je to kardiotokografia, aký je princíp, význam a postup tohto vyšetrenia? Aké má táto vyšetrovacia metóda nevýhody? Kardiotokografia (CTG) je vyšetrovacia metóda, ktorá má veľký význam v gynekológii a pôrodníctve, jej hlavným cieľom je monitorovanie základných životných funkcií plodu. (viac…)

vyšetrenie kolposkopia

Kolposkopia

Čo je to kolposkopia, aký je princíp a dôvod pre toto vyšetrenie? Treba sa pred vyšetrením nejako špeciálne pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia? Kolposkopia je označenie pre gynekologické vyšetrenie, pri ktorom sa vyšetruje pošva a tá časť krčka maternice, ktorá do pošvy ústi. (viac…)

vyšetrenie kyretáž maternice

Kyretáž maternice

Čo je to kyretáž maternice, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Ako sa pred zákrokom treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody? Kyretáž maternice je diagnostický a zároveň aj liečebný zákrok, ktorý je známy tiež pod ľudovým názvom "vyškriabať". Tento zákrok je medzi ženami trochu obávaný, aj keď sú jeho riziká pomerne malé. (viac…)

Marker AFP

Marker AFP

Čo je to Marker AFP, aký je jeho princíp, využitie a nevýhody? AFP [ÁEfPé] je skratka pre zlúčeninu alfa-fetoproteínu. Alfa-fetoproteín je bielkovina, ktorá sa vo veľkej koncentrácii vyskytuje v organizme ľudského plodu. Po pôrode hladina AFP prudko klesá a po zvyšok života sa za normálnych okolností udržiava v nízkych koncentráciách. AFP sa využíva ako tzv. tumor…

Marker CA 125

Marker CA 125

Čo je to marker CA 125, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia a aké sú jeho nevýhody? CA 125 je zlúčenina, ktorá sa využíva ako tzv. tumor marker. To znamená, že jej koncentrácia v krvi môže byť závislá na prítomnosti niektorých zhubných ochorení. (viac…)

Tehotenský hormón

Tehotenský hormón

Čo je to tehotenský hormón, ako sa vyšetruje a aký má toto vyšetrenie význam? Tehotenský hormón je zlúčenina známa ako ľudský choriogonadotropín a označuje sa skratkou hCG. Jeho stanovenie má samozrejme význam pre potvrdenie normálneho tehotenstva, ale okrem toho môže byť dôležitý v diagnostike niektorých chorobných stavov. (viac…)

vyšetrenie ultrazvuk

Ultrazvuk

Čo je to ultrazvuk (sonografia), aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred ultrazvukom treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Ultrazvukový prístroj sa z hľadiska vyšetrovania zaraďuje k najväčším úspechom modernej medicíny. Jedná sa o jednoduché neinvazívne vyšetrenie, ktoré pacienta nezaťažuje škodlivým röntgenovým žiarením. (viac…)

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Gynekológia
5 (100%) 12 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *