Úvod / Choroby / Torzia vaječníkov

Torzia vaječníkov

torzia vaječníkovTorzia (priškrtenie) vaječníkov je jedným z akútnych stavov v gynekológii. Vaječník je, ako iste všetci vieme, základný pohlavný orgán ženy. Je párový a slúži na produkciu ženských pohlavných buniek, vajíčok.

Príčiny torzie vaječníkov


Príčinou tohto stavu je otočenie vaječníkov okolo svojej osi tak, že dôjde k zaškrteniu prívodného tepnového zásobenia. Jedná sa o stav veľmi podobný torzii semenníka. Vaječník sa ocitne bez kyslíka a prívodu živín.

Niekedy vznikne zacviknutie bez zjavného vyvolávajúceho faktoru, inokedy (najmä u mladých dievčat) môže predchádzať športový výkon (hráčky basketbalu, volejbalu a pod.). Celkovo možno ale povedať, že vyššie riziko vzniku ochorenia s názvom torzia vaječníkov má vaječník patologicky zmenený - napríklad vaječník s cystou, či vaječník postihnutý nádorom.

Príznaky

Základným prejavom ochorenia s názvom torzia vaječníkov je prudká a náhle vzniknutá bolesť brucha, ktorá je lokalizovaná skôr v podbrušku na strane postihnutého vaječníka. Stav býva sprevádzaný nevoľnosťou a zvracaním.

Diagnostika

Urobiť správnu diagnózu ochorenia s názvom torzia vaječníkov je veľmi ťažké. Nutné je vyšetrenie chirurgom a gynekológom, krvné odbery a ultrazvuk brucha (pri ktorom sa niekedy podarí preukázať zhoršený alebo nulový prietok krvi do vaječníka).

Žiadne z týchto vyšetrení nám však nemusí dať žiadnu konkrétnu odpoveď. Diagnóza sa preto mnohokrát urobí až pri diagnostickom laparoskopickom zákroku, ktorý sa tak následne zmení v zákrok liečebný.

Liečba

Je nutné vykonať laparoskopický výkon, pri ktorom sa zacviknutie vaječníka uvoľní a prípadne niekoľkými stehmi zafixuje, aby sa situácia nemohla opakovať. Ak je prívod krvi do vaječníka prerušený po príliš dlhú dobu, môže dôjsť k odumretiu jeho tkaniva a v takom prípade sa pri chirurgickom zákroku vaječník odstráni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *