Torzia vaječníkov

torzia vaječníkovTorzia (priškrtenie) vaječníkov je jedným z akútnych stavov v gynekológii. Vaječník je, ako iste všetci vieme, základný pohlavný orgán ženy. Je párový a slúži na produkciu ženských pohlavných buniek, vajíčok.

Príčiny torzie vaječníkov


Príčinou tohto stavu je otočenie vaječníkov okolo svojej osi tak, že dôjde k zaškrteniu prívodného tepnového zásobenia. Jedná sa o stav veľmi podobný torzii semenníka.

Vaječník sa ocitne bez kyslíka a prívodu živín.

Niekedy vznikne zacviknutie bez zjavného vyvolávajúceho faktoru, inokedy (najmä u mladých dievčat) môže predchádzať športový výkon (hráčky basketbalu, volejbalu a pod.).

Celkovo možno ale povedať, že vyššie riziko vzniku ochorenia s názvom torzia vaječníkov má vaječník patologicky zmenený – napríklad vaječník s cystou, či vaječník postihnutý nádorom.

Príznaky

Základným prejavom ochorenia s názvom torzia vaječníkov je prudká a náhle vzniknutá bolesť brucha, ktorá je lokalizovaná skôr v podbrušku na strane postihnutého vaječníka.

Stav býva sprevádzaný nevoľnosťou a zvracaním.

Diagnostika

Urobiť správnu diagnózu ochorenia s názvom torzia vaječníkov je veľmi ťažké.

Nutné je vyšetrenie chirurgom a gynekológom, krvné odbery a ultrazvuk brucha (pri ktorom sa niekedy podarí preukázať zhoršený alebo nulový prietok krvi do vaječníka).

Žiadne z týchto vyšetrení nám však nemusí dať žiadnu konkrétnu odpoveď.

Diagnóza sa preto mnohokrát urobí až pri diagnostickom laparoskopickom zákroku, ktorý sa tak následne zmení v zákrok liečebný.

Liečba

Je nutné vykonať laparoskopický výkon, pri ktorom sa zacviknutie vaječníka uvoľní a prípadne niekoľkými stehmi zafixuje, aby sa situácia nemohla opakovať.

Ak je prívod krvi do vaječníka prerušený po príliš dlhú dobu, môže dôjsť k odumretiu jeho tkaniva a v takom prípade sa pri chirurgickom zákroku vaječník odstráni.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/torze-vajecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button