Vyliec.sk > Choroby > Torzia vaječníkov

Torzia vaječníkov

torzia vaječníkovTorzia (priškrtenie) vaječníkov je jedným z akútnych stavov v gynekológii. Vaječník je, ako iste všetci vieme, základný pohlavný orgán ženy. Je párový a slúži na produkciu ženských pohlavných buniek, vajíčok.

Príčiny torzie vaječníkov


Príčinou tohto stavu je otočenie vaječníkov okolo svojej osi tak, že dôjde k zaškrteniu prívodného tepnového zásobenia. Jedná sa o stav veľmi podobný torzii semenníka. Vaječník sa ocitne bez kyslíka a prívodu živín.

Niekedy vznikne zacviknutie bez zjavného vyvolávajúceho faktoru, inokedy (najmä u mladých dievčat) môže predchádzať športový výkon (hráčky basketbalu, volejbalu a pod.). Celkovo možno ale povedať, že vyššie riziko vzniku ochorenia s názvom torzia vaječníkov má vaječník patologicky zmenený - napríklad vaječník s cystou, či vaječník postihnutý nádorom.

Príznaky

Základným prejavom ochorenia s názvom torzia vaječníkov je prudká a náhle vzniknutá bolesť brucha, ktorá je lokalizovaná skôr v podbrušku na strane postihnutého vaječníka. Stav býva sprevádzaný nevoľnosťou a zvracaním.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Urobiť správnu diagnózu ochorenia s názvom torzia vaječníkov je veľmi ťažké. Nutné je vyšetrenie chirurgom a gynekológom, krvné odbery a ultrazvuk brucha (pri ktorom sa niekedy podarí preukázať zhoršený alebo nulový prietok krvi do vaječníka).

Žiadne z týchto vyšetrení nám však nemusí dať žiadnu konkrétnu odpoveď. Diagnóza sa preto mnohokrát urobí až pri diagnostickom laparoskopickom zákroku, ktorý sa tak následne zmení v zákrok liečebný.

Liečba

Je nutné vykonať laparoskopický výkon, pri ktorom sa zacviknutie vaječníka uvoľní a prípadne niekoľkými stehmi zafixuje, aby sa situácia nemohla opakovať. Ak je prívod krvi do vaječníka prerušený po príliš dlhú dobu, môže dôjsť k odumretiu jeho tkaniva a v takom prípade sa pri chirurgickom zákroku vaječník odstráni.

Torzia vaječníkov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.