Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku a nález cýst na tomto mieste je relatívne bežný. Cysta je dutina vyplnená tekutinou a všeobecné problematike cýst je venovaný osobitný článok, ktorá nájdete tu. Cysty na vaječníku majú to špecifikum, že postihujú ženský orgán nepostrádateľný pre reprodukciu, čo robí ich diagnostiku a prípadnú liečbu o to zložitejšiu. Dodajme úvodom, že vaječník je párový orgán, ktorý sa nachádza v panve tesne pod brušnou dutinou.
Vaječník obsahuje milióny vajíčok, z ktorých sa po dosiahnutí reprodukčného veku jedno vajíčko mesačne uvoľní a môže byť oplodnené mužskou spermiou.
Cysty na vaječníku a ich príčiny
Drvivá väčšina cýst vzniká u žien v reprodukčnom veku v dôsledku zmien pri menštruačnom cykle a súvisia so zrením a uvoľňovaním vajíčok.
Tieto cysty na vaječníku nebývajú veľké a majú tendenciu sa zmenšovať a miznúť. Vyskytujú sa aj dermoidné cysty, ktoré bývajú dôsledkom abnormálneho vývoja tkanív a tie môžu obsahovať niektoré cudzie tkanivá ako sú chlpy, zuby, a pod.
Problémy môžu spôsobovať cysty, ktoré sú dôsledkom endometriózy. Tie sa môžu plniť krvou a spôsobovať periodické bolesti v čase menštruácie. Vzácnejšiu podobu vaječníkových cýst môže mať aj mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa oplodnené vajíčko začne vyvíjať v oblasti vaječníku.
Cysty môžu byť aj nádorové. Našťastie sa väčšinou jedná o nezhubné cystické adenómy (cystadenomy), ale objaviť sa môžu aj cystické formy rakoviny vaječníkov.
Varovný je nepravidelný vzhľad na ultrazvuku vrátane nerovnomernej výplne cýst (tekutina a pevné tkanivo) a zvýšenie tumor markeru CA 125.
Prejavy
Väčšina cýst sa nijako neprejavuje, sú náhodným nálezom a pri kontrole sa už nenájdu – zmenšia sa a zmiznú.
Rastúce cysty môžu spôsobiť pocity tlaku a bolesti panvy alebo bolesti brucha, prípadne sprievodné prejavy ako je nevoľnosť a zvracanie.
Skutočne veľké cysty sa môžu prejaviť aj viditeľným zväčšením brucha, to však nie je bežné.
Objemné cysty môžu narušiť funkciu stabilizačného aparátu vaječníka a spôsobiť rotáciu vaječníka okolo svojej osi, čo môže spôsobiť torziu vaječníkov.
Ďalším rizikom je pretrhnutie (perforácia) cysty, ktorá býva veľmi bolestivá a môže byť sprevádzaná vnútorným krvácaním s šokovým stavom.
Diagnostika
Nahmatať pri vyšetrení brucha možno iba abnormálne veľké cysty.
Väčšina bežných cýst na vaječníku je nájdená pomocou ultrazvuku (klasický brušný ultrazvuk, alebo tzv. transvaginálny, kedy je sonda zavedená do pošvy), v prípade nejasností možno vykonať CT vyšetrenie.
Z krvných odberoch má zmysel pri pochybnostiach o pôvode cysty vykonať tehotenský test (zvyčajne vyšetrenie zlúčeniny hCG) a odber tumor markeru známeho ako CA 125 (jeho koncentrácia sa zvyšuje pri rakovine vaječníkov). Ak pochybnosti pretrvávajú, môže byť definitívnou diagnostickou metódou operačná laparoskopia.
Cysty na vaječníku a ich liečba
Bežné cysty, ktoré nespôsobujú ťažkosti, sa nemusia liečiť. Je však dobré o ich existencii vedieť a občas skontrolovať, či sa nemení ich veľkosť, či počet.
Ak sú cysty veľké, spôsobujú ťažkosti, alebo ak je podozrenie na nádorové ochorenie, je ideálnym riešením buď odstránenie cysty, alebo odstránenie celého vaječníka.
Rozsah a typ zákroku samozrejme závisí od okolností a od konkrétného nálezu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty-na-vajecniku
Použité zdroje: základné zdroje textu
Mam 19 r a nalai mi pred pol rokom cystu,, asi, na vajevcniku,, a mala som rozmery 5.8 x 1.8 a trz po cca 2 mesiacoch som mala 6.8x 2.7