Tehotenský hormón

Tehotenský hormónČo je to tehotenský hormón, ako sa vyšetruje a aký má toto vyšetrenie význam?

Tehotenský hormón je zlúčenina známa ako ľudský choriogonadotropín a označuje sa skratkou hCG. Jeho stanovenie má samozrejme význam pre potvrdenie normálneho tehotenstva, ale okrem toho môže byť dôležitý v diagnostike niektorých chorobných stavov.

Choriogonadotropín


Choriogonadotropín je za normálnych okolností produkovaný v ženskom tele bunkami tkaniva placenty (tzv. trofoblast) a preto úzko súvisí s tehotenstvom.

Hormón sa objaví v krvi a vylučuje sa do moču, výraznejšie zvýšenie možno preukázať už cca po 14 dňoch od oplodnenia a k poklesu dochádza niekoľko dní po pôrode.

Koncentrácia hormónu sa udáva v medzinárodných jednotkách na mililiter [IU/ml].

Formy vyšetrenia tehotenského hormónu

Bežné tehotenské testy dokážu detekovať zvýšenú koncentráciu hCG v moči a v prípade potreby sa dá zistiť jeho presná koncentráciu v krvi jednoduchým odberom a vyšetrením vzorky žilovej krvi.

Význam tehotenského hormónu

Okrem potvrdenia klasického tehotenstva má hCG význam aj pre diagnostiku mimomaternicového tehotenstva. Odber krvného hCG možno odporučiť u každej ženy vo fertilnom veku, ktorá má bolesti brucha.

Hormón hCG sa tvorí aj u zárodku, ktorý nie je v maternici, a typickým nálezom je preto zvýšená koncentrácia hCG v krvi a negatívny nález zárodku v maternici.

K zvýšeniu hCG dochádza aj u tzv. moly hydatidosy a u nádorového ochorenia známeho ako choriokarcinóm.

Choriokarcinóm je nádor z trofoblastu, väčšinou vzniká v maternici, ale niekedy môže postihnúť vaječníky alebo dokonca semenník. A práve v takom prípade môžeme nájsť zvýšenú hladinu hCG v krvi muža, čo je inak prakticky vylúčené.

V prípade choriokarcinómu môžeme hCG považovať za tumor marker, tj. zlúčeninu, ktorej koncentrácia v krvi závisí od veľkosti a rozsahu nádoru.

Ak sa podarí choriokarcinóm vyliečiť, potom hodnota hCG klesne pod detekovateľnú hranicu.

Pozn: Hormón hCG môže byť produkovaný aj niektorými ďalšími zárodočnými nádormi, ale to je už príliš zložitá problematika.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tehotensky-hormon

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button