Vyliec.sk > Choroby > Choriokarcinóm

Choriokarcinóm

ChoriokarcinómChoriokarcinóm je zhubný nádor, ktorý patrí medzi tzv. zárodočné tumory. Vzniká z buniek trofoblastu, čo je vrstva buniek na povrchu ľudského zárodku. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Choriokarcinóm a jeho príčiny


Príčina vzniku nie je podobne ako u iných nádorov väčšinou jasná, ide zrejme o kombináciu genetických predpokladov a faktorov vonkajšieho prostredia.

Nádor sa celkovo častejšie vyskytuje u žien, ale nemožno vylúčiť ani jeho výskyt u mužov. Choriokarcinóm môže vzniknúť v rámci tehotenstva, vyšší výskyt je u moly hydatidózy a mimomaternicového tehotenstva.

Okrem toho môže vzácnejšie choriokarcinóm vzniknúť ako zárodočný nádor v semenníkoch alebo vaječníkoch (avšak pozor, nejde o klasickú rakovinu vaječníkov, tá nevzniká z buniek trofoblastu, ale zo zrelých buniek vaječníka a má úplne inú prognózu!).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Nádor vzniká väčšinou u ženy v maternici a v takom prípade sa prejavuje gynekologickým krvácaním, na základe ktorého je odhalený.

Ak rastie na vaječníku, dochádza k jeho zväčšeniu, u muža môže byť dôvodom zväčšenia postihnutého semenníka. Nádor veľmi rýchlo a agresívne rastie a šíri sa po tele v podobe metastáz. Typické sú pľúcne metastázy, ktoré spôsobujú dýchavičnosť a vykašliavanie krvi.

Diagnostika

Klinické ťažkosti vedú ku gynekologickému vyšetreniu, v rámci ktorého bude v krvných náberoch zvýšená hodnota tehotenského hormónu hCG, ktorý je produkovaný bunkami nádorového trofoblastu.

Dodávame, že tehotenský hormón je v tomto prípade pochopiteľne zvýšený aj u postihnutých mužov. Samotný nádor a jeho metastázy možno nájsť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie).

Na určenie diagnózy je nutné vykonať biopsiu a získať vzorku nádorového, ktorá sa vyšetrí.

Liečba a prognóza

Terapia je od ostatných nádorov odlišná. Chirurgia nepredstavuje hlavnú zložku liečby, pretože nádor má v čase diagnózy prakticky vždy metastázy a navyše je veľmi citlivý voči chemoterapii.

Prognóza u choriokarcinómu súvisiaceho s tehotenstvom je vynikajúca a vyše 90% chorých s metastázami sa chemoterapiou podarí úplne vyliečiť – vec u iných nádorov úplne nevídaná. Formy choriokarcinómu, ktoré vychádzajú z vaječníka alebo semenníka sú nebezpečnejšie, horšie reagujú na liečbu a ich prognóza je zlá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/choriokarcinom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.