Úvod / Choroby / Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov (čiže lepšie povedané nádory semenníkov) je označenie pre celú veľkú skupinu zhubných nádorov, ktoré vznikajú v semenníkoch. Jedná sa o menej časté nádory, ktoré však môžu bez liečby život chorého ohroziť rovnako dobre ako akýkoľvek iný nádor a navyše je ich s trochou snahy možné včas rozpoznať a úspešne vyliečiť. Najčastejšie vznikajú nádory semenníkov u mladších mužov medzi 30. a 50. rokom života.

Semenník je pohlavný orgán muža, zdravý muž má semenníky dve a tieto semenníky sú uložené v miešku. Uloženie semenníkov v tomto orgáne mimo dutinu brušnej je nutné, pretože v miešku je možné udržať nižšiu teplotu, ktorá je nevyhnutná pre správny vývin spermií. Tým sa dostávame k funkcii semenníkov.

Semenníky obsahujú tri základné typy buniek:


1. Leydigove bunky vyrábajúce mužský pohlavný hormón testosterón (ktorý do istej miery ovplyvňuje správanie muža)

2. Sertolliho bunky majú význam pre dozrievanie mužských pohlavných buniek - spermií. Sertolliho bunky sa o vyvíjajúce sa spermie starajú a zaisťujú im výživu.

3. Zárodočné bunky - Z týchto buniek vznikajú spermie.

Z každého semenníka vedie kanálik smerom k prostate, v ktorej sa pohlavné cesty napájajú na cesty močovej. Pri ejakulácii sa pohlavnými cestami spermie dostávajú do prostaty a z nej močovou trubicou z penisu do pohlavného ústrojenstva ženy (v ideálnom prípade). Ako v každom inom orgáne môžu aj v semenníku vznikať nádory. Väčšina vzniká zo zárodočných buniek, niektoré vznikajú aj z buniek Sertolliho a z Leydigových buniek.

Klasifikácia týchto nádorov je veľmi zložitá a je ich mnoho typov - seminómy, nádory zo žĺtkového vaku, choriokarcinómy, embryonálne karcinómy a mnohé ďalšie.

Rakovina semenníkov a jej príčiny:

Určitú úlohu hrá genetika, okrem toho majú význam poranenia semenníka, infekčné postihnutie semenníka a ako veľmi významná príčina tiež nezostúpený semenník (kryptorchismus). Ku kryptorchizmu si povedzme toto: U ľudského plodu mužského pohlavia sa vyvíja v dutine brušnej a až počas ďalšieho vývoja zostupujú do mieška.

Ak semenník nezostúpi a zostane v dutine brušnej (čo sa nazýva kryptorchismus), je nutné to napraviť a semenník do mieška dopraviť chirurgickým zákrokom. Pokiaľ sa toto včas (maximálne do dvoch rokov veku) neurobí, tak semenník pôsobením vysokej teploty v dutine brušnej navždy stratí schopnosť tvoriť spermie a navyše v takto narušenom semenníku oveľa častejšie vznikajú nádory. Takto nenávratne poškodený semenník sa musí chirurgicky úplne odstrániť.

Tip: Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom článku s názvom rakovina.

Prejavy:

Prejavom je nebolestivé zväčšenie jedného semenníka, ktoré sa na prvý pohľad prejaví zväčšením miešku. Toto je závažný príznak a každý mladý muž by mal v takom prípade vyhľadať lekára. Niekedy (u pokročilých štádiách) možno azda pri vyšetrenie brucha nahmatať aj zväčšené lymfatické uzliny, ale to nebude príliš častý príznak.

Ak je ochorenie veľmi pokročilé a vznikajú vzdialené metastázy, potom sa pridajú klasické príznaky pokročilého nádorového ochorenia - únava, chudnutie, mierne zvýšená teplota a nechutenstvo.

Diagnostika:

Lekár mladého muža starostlivo vyšetrí, najmä sa zameria na nebolestivý a zväčšený miešok. Výborná metóda je ultrazvuk semenníka, ktorý nádor spoľahlivo odhalí. Napomôcť môže aj zistenie niektorých látok z krvi, ktorých koncentrácia rastie pri výskyte nádorových buniek (takým látkam sa všeobecne hovorí tumor markery).

Prípadné postihnutia uzlín v oblasti brucha možno ozrejmiť pomocou CT vyšetrenia

Prevencia:

Vzhľadom na to, že k vzniku nádorov semenníkov prispieva kryptorchismus, je nutné ho ešte v ranom detstve napraviť. Ak k tomu z akéhokoľvek dôvodu nedôjde, malo by sa kryptorchizmom postihnutý semenník odstrániť.

Rakovina semenníkov a jej liečba:

Liečba je v rukách onkológov a chirurgických odborov (najmä urológov). Platí len to, že sa postihnutý semenník odstráni a vzorky z neho sa vyšetria pod mikroskopom. Podľa typu nájdeného nádoru sa potom pokračuje ďalej. Niekedy sa s úspechom vykonáva ožarovanie, inokedy sa dáva prednosť chirurgickému odstráneniu lymfatických uzlín v bruchu.

Použiť možno aj chemoterapiu. Zásadné je zdôrazniť, že včasný nález nádoru je kriticky dôležitý a drvivá väčšina mužov s dostatočne rýchlo zaliečeným nádorom semenníka prežíva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *