Semenník je párová mužská pohlavná žľaza, v ktorej sa vytvárajú spermie a mužský pohlavný hormón testosterón. Semenníky pre svoju správnu funkciu potrebujú nižšiu teplotu, a preto sú uložené relatívne blízko povrchu tela mimo brušnej dutiny v tzv. miešku (latinsky scrotum). Semenníky by mali byť rovnako veľké, u zdravého dospelého muža dosahuje ich veľkosť cca 4-5 centimetrov do dĺžky. Zväčšenie semenníkov nie je zvyčajne nič závažné, je však nutné ho nechať vyšetriť.
Obsah článku:
Príčiny zväčšených semenníkov:
1. Nádory semenníkov
Uvádzam ich na prvom mieste nie preto, že by to bola najčastejšia príčina, ale z dôvodu nutnosti ich vylúčenia. Jedná sa asi o najzávažnejšiu príčinu zväčšenia jedného zo semenníkov. V drvivej väčšine ide o úplne bezbolestný príznak, ktorý ale nesmie byť podceňovaný. Okrem zväčšenia semenníkov sa žiadne ďalšie ťažkosti väčšinou nevyskytujú. Rozličných nádorov semenníkov je pomerne veľa, najčastejší je seminoe. Nádory semenníkov sú u mladých mužov relatívne častou formou nádorových ochorení, pri včasnom zistení a preliečení je však prognóza relatívne dobrá.
Liečba spočíva v chirurgickom odstránení postihnutého semenníka. V niektorých prípadoch sa volí aj chemoterapia. Na diagnostike a liečbe spolupracuje urológ s patológom a onkológom.
2. Zápal nadsemenníkov
Nadsemenník, čiže odborne epididymis, je žľaza nasadajúca na hornej časti semenníkov. Na rozdiel od semenníka je nadsemenník infekčnými procesmi postihnutý relatívne často a jedná sa zrejme o najčastejšiu príčinu zväčšenia semenníkov. Väčšinou ide o komplikáciu pohlavne prenosných chorôb (kvapavka, chlamýdie). Zväčšenie semenníkov je spôsobené opuchom, okrem toho môžeme pozorovať začervenanie miešku a celkové prejavy infekcie ako sú horúčky.
3. Cysty semenníkov
Cysty sú dutiny, ktorých stena je tvorená vrstvou buniek. Cysty semenníkov sú zvyčajne úplne neškodné, bývajú vyplnené tekutinou. Vzhľadom k nebolestivému zväčšeniu semenníkov je nutné ich vyšetriť ultrazvukom, aby sa vylúčila prítomnosť nádoru.
4. Hydrokéla
Jedná sa o prosté hromadenie tekutiny v obaloch okolo semenníkov. Príčina tvorby tekutiny môže byť spojená s miestnym zápalom, alergickou reakciou, či s mechanickým poškodením semenníkov. Nejde o nič závažné, tekutina sa po čase väčšinou vstrebe. V prípade príliš veľkého nahromadenia tekutiny je možné ju jednoduchým chirurgickým zákrokom vypustiť.
5. Varikokéla
Táto porucha je spojená s rozšírením žíl, ktoré odvádzajú krv zo semenníka do brušnej dutiny. Krv sa začína hromadiť v semenníku, čo spôsobuje zväčšenie semenníkov. Okrem zväčšených semenníkov sú pod kožou miešku často viditeľné aj rozšírené žily.
Dlhotrvajúci stav môže spôsobiť aj nevratnú stratu funkcie semenníkov. Diagnostiku možno vykonať pomocou ultrazvuku a liečba sa vykonáva buď chirurgicky, alebo embolizáciou postihnutých žíl.
6. Torzia semenníkov
Táto náhla príhoda v urológii je spojená s otočením semenníka v miešku tak, že dôjde k zaškrteniu zväzku ciev, ktoré do neho privádzajú krv s kyslíkom a živinami. Hlavným príznakom je prudká šokujúca bolesť semenníkov, ktorá býva zvyčajne sprevádzaná jeho opuchom a začervenaním miešku. Okrem náhlosti vzniku bolesti z plného zdravia je podstatné, že nebývajú prítomné žiadne celkové príznaky infekcie.
7. Zápal semenníkov
Latinsky sa označuje ako orchitída a je relatívne vzácny. Mikroorganizmy tkanivo semenníkov príliš často nenapádajú. Častou výnimkou bol vírus mumpsu, kedy bolestivé zápaly semenníkov a ich opuch často sprevádzalo klasické zdurenie slinných príušných žliaz.
Ochorenie väčšinou bez komplikácií prešlo, isté riziko nezvratného poškodenia tkaniva semenníkov s rozvojom neplodnosti sa však nedalo celkom vylúčiť. Dnes sa proti mumpsu očkuje, čo je spojené s prudkým poklesom choroby aj jej komplikácií.
8. Skrotálna (miešková) prietrž
Tento stav nespôsobí zväčšenie semenníkov, ale môže za neho byť omylom považovaný. Z brušnej dutiny sa do miešku vyklenie vak pobrušnice (blana vystieľajúca brušnú dutinu), v ktorej sa môžu nachádzať črevné kľučky. Stav nie je bolestivý, napriek tomu by však mal byť riešený. Vak z brušnej dutiny obsahujúci črevo v blízkosti semenníkov ich môže zahrievať na vnútrobrušnú teplotu a tak ich z dlhodobejšieho hľadiska poškodiť. Diagnostika a liečba tohto stavu je v rukách chirurga.
Diagnostika
Zväčšenie semenníkov by mal riešiť urológ. Základom je ako vždy anamnéza ťažkostí pacienta a fyzikálne vyšetrenie. Vhodné je pátrať po celkových príznakoch infekčných chorôb a pod. Zo zobrazovacích metód má veľký význam ultrazvuk, ktorý väčšinu abnormalít vypátra.
Pri neistote možno vykonať biopsiu tenkou ihlou so získaním vzorky na histologické vyšetrenie (najmä pri podozrení na nádor). V prípade podozrenia na torziu sa uskutočňuje operačné otvorenie miešku, prehliadnutie semenníkov na vlastné oči, ktoré je nasledované jeho derotáciou do normálnej polohy.
Zväčšenie semenníkov a liečba
Liečba tohto príznaku pochopiteľne závisí na jeho vyvolávajúcej príčine, ktorú sa snažíme odstrániť, ak je to možné.
MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)
Použité zdroje: základné zdroje textu