Zväčšenie semenníkov

zväčšenie semenníkaSemenník je párová mužská pohlavná žľaza, v ktorej sa vytvárajú spermie a mužský pohlavný hormón testosterón. Semenníky pre svoju správnu funkciu potrebujú nižšiu teplotu, a preto sú uložené relatívne blízko povrchu tela mimo brušnej dutiny v tzv. miešku (latinsky scrotum). Semenníky by mali byť rovnako veľké, u zdravého dospelého muža dosahuje ich veľkosť cca 4-5 centimetrov do dĺžky. Zväčšenie semenníkov nie je zvyčajne nič závažné, je však nutné ho nechať vyšetriť.

Príčiny zväčšených semenníkov:


1. Nádory semenníkov

Uvádzam ich na prvom mieste nie preto, že by to bola najčastejšia príčina, ale z dôvodu nutnosti ich vylúčenia. Jedná sa asi o najzávažnejšiu príčinu zväčšenia jedného zo semenníkov.

V drvivej väčšine ide o úplne bezbolestný príznak, ktorý ale nesmie byť podceňovaný.

Okrem zväčšenia semenníkov sa žiadne ďalšie ťažkosti väčšinou nevyskytujú. Rozličných nádorov semenníkov je pomerne veľa, najčastejší je seminoe.

Nádory semenníkov sú u mladých mužov relatívne častou formou nádorových ochorení, pri včasnom zistení a preliečení je však prognóza relatívne dobrá.

Liečba spočíva v chirurgickom odstránení postihnutého semenníka. V niektorých prípadoch sa volí aj chemoterapia. Na diagnostike a liečbe spolupracuje urológ s patológom a onkológom.

2. Zápal nadsemenníkov

Nadsemenník, čiže odborne epididymis, je žľaza nasadajúca na hornej časti semenníkov.

Na rozdiel od semenníka je nadsemenník infekčnými procesmi postihnutý relatívne často a jedná sa zrejme o najčastejšiu príčinu zväčšenia semenníkov.

Väčšinou ide o komplikáciu pohlavne prenosných chorôb (kvapavka, chlamýdie). Zväčšenie semenníkov je spôsobené opuchom, okrem toho môžeme pozorovať začervenanie miešku a celkové prejavy infekcie ako sú horúčky.

3. Cysty semenníkov

Cysty sú dutiny, ktorých stena je tvorená vrstvou buniek. Cysty semenníkov sú zvyčajne úplne neškodné, bývajú vyplnené tekutinou.

Vzhľadom k nebolestivému zväčšeniu semenníkov je nutné ich vyšetriť ultrazvukom, aby sa vylúčila prítomnosť nádoru.

4. Hydrokéla

Jedná sa o prosté hromadenie tekutiny v obaloch okolo semenníkov.

Príčina tvorby tekutiny môže byť spojená s miestnym zápalom, alergickou reakciou, či s mechanickým poškodením semenníkov. Nejde o nič závažné, tekutina sa po čase väčšinou vstrebe.

V prípade príliš veľkého nahromadenia tekutiny je možné ju jednoduchým chirurgickým zákrokom vypustiť.

5. Varikokéla

Táto porucha je spojená s rozšírením žíl, ktoré odvádzajú krv zo semenníka do brušnej dutiny.

Krv sa začína hromadiť v semenníku, čo spôsobuje zväčšenie semenníkov. Okrem zväčšených semenníkov sú pod kožou miešku často viditeľné aj rozšírené žily.

Dlhotrvajúci stav môže spôsobiť aj nevratnú stratu funkcie semenníkov. Diagnostiku možno vykonať pomocou ultrazvuku a liečba sa vykonáva buď chirurgicky, alebo embolizáciou postihnutých žíl.

6. Torzia semenníkov

Táto náhla príhoda v urológii je spojená s otočením semenníka v miešku tak, že dôjde k zaškrteniu zväzku ciev, ktoré do neho privádzajú krv s kyslíkom a živinami.

Hlavným príznakom je prudká šokujúca bolesť semenníkov, ktorá býva zvyčajne sprevádzaná jeho opuchom a začervenaním miešku.

Okrem náhlosti vzniku bolesti z plného zdravia je podstatné, že nebývajú prítomné žiadne celkové príznaky infekcie.

7. Zápal semenníkov

Latinsky sa označuje ako orchitída a je relatívne vzácny. Mikroorganizmy tkanivo semenníkov príliš často nenapádajú.

Častou výnimkou bol vírus mumpsu, kedy bolestivé zápaly semenníkov a ich opuch často sprevádzalo klasické zdurenie slinných príušných žliaz.

Ochorenie väčšinou bez komplikácií prešlo, isté riziko nezvratného poškodenia tkaniva semenníkov s rozvojom neplodnosti sa však nedalo celkom vylúčiť.

Dnes sa proti mumpsu očkuje, čo je spojené s prudkým poklesom choroby aj jej komplikácií.

8. Skrotálna (miešková) prietrž

Tento stav nespôsobí zväčšenie semenníkov, ale môže za neho byť omylom považovaný. Z brušnej dutiny sa do miešku vyklenie vak pobrušnice (blana vystieľajúca brušnú dutinu), v ktorej sa môžu nachádzať črevné kľučky. Stav nie je bolestivý, napriek tomu by však mal byť riešený.

Vak z brušnej dutiny obsahujúci črevo v blízkosti semenníkov ich môže zahrievať na vnútrobrušnú teplotu a tak ich z dlhodobejšieho hľadiska poškodiť.

Diagnostika a liečba tohto stavu je v rukách chirurga.

Diagnostika

Zväčšenie semenníkov by mal riešiť urológ. Základom je ako vždy anamnéza ťažkostí pacienta a fyzikálne vyšetrenie. Vhodné je pátrať po celkových príznakoch infekčných chorôb a pod. Zo zobrazovacích metód má veľký význam ultrazvuk, ktorý väčšinu abnormalít vypátra.

Pri neistote možno vykonať biopsiu tenkou ihlou so získaním vzorky na histologické vyšetrenie (najmä pri podozrení na nádor).

V prípade podozrenia na torziu sa uskutočňuje operačné otvorenie miešku, prehliadnutie semenníkov na vlastné oči, ktoré je nasledované jeho derotáciou do normálnej polohy.

Zväčšenie semenníkov a liečba

Liečba tohto príznaku pochopiteľne závisí na jeho vyvolávajúcej príčine, ktorú sa snažíme odstrániť, ak je to možné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetseni-varlete

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Mám 65 rokov a a problém zo semenikmi pravý sa zväčšil ma dĺžku cca8az 9 cm pri návšteve urológa mi nepovedali nič co stym

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button