Úvod / Choroby / Zápal nadsemenníka

Zápal nadsemenníka

Zápal nadsemenníkaZápal nadsemenníka je veľmi nepríjemný stav spojený so silnou bolestivosťou. Postihuje nadsemenník, čo je tkanivo, ktoré sa nachádza v miešku nad každým z oboch semenníkov. Iný názov pre toto ochorenie je epididymitída.

Pri včasnej liečbe epididymitída nie je nebezpečná choroba. Ale s oneskoreným zaobchádzania alebo úplnej absencii zápalu môže dôjsť k zápalu semenníkov, kde je riziko neplodnosti a ďalších komplikácií pomerne vysoké.

Zápal nadsemenníka a jeho príčiny:


Najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia, ktorá začína ako infekcia močových ciest, z ktorých sa baktérie dostanú až do nadsemenníka. Relatívne častou príčinou u mladších mužov sú pohlavne prenosné choroby ako sú infekcie chlamýdiami a kvapavka. Zvýšené riziko zápalu nadsemenníka existuje u pacientov po cievkovaní a po operáciách prostaty.

Prejavy:

Akútny infekčný zápal prostaty sa prejavuje bolestivosťou, začervenaním a asymetrickým opuchom miešku. Na pohľad sa nám zdá zväčšený semenník. Býva prítomná zvýšená teplota a bolestivosť pri ejakulácii, bolesť sa objavuje aj pri pohmatom miešku a vystreľuje do triesla. Ak je muž so zápalom nadsemenníka schopný pohlavného styku (čo väčšinou nie je), potom je sex veľmi bolestivý.

Zápal nadsemenníka a jeho diagnostika:

Pacient so zväčšeným bolestivým mieškom by mal byť vždy ihneď vyšetrený urológom. Úplne nevyhnutný je ultrazvuk miešku, pretože je potreba vylúčiť stav známy ako torzia semenníka. Vyšetrenie moču môže a nemusí byť prínosné. Ak súvisí zápal nadsemenníka s predchádzajúcou infekciou močových ciest, môžeme v moči nájsť baktérie a biele krvinky.

Liečba:

U vážnejších prípadov môže byť nutná hospitalizácia. Podávajú sa antibiotiká, lieky proti bolesti, miešok sa musí chladiť. Pri dostatočnej terapii sa stav zvyčajne upraví do normálu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *