Zápal nadsemenníka

Zápal nadsemenníkaZápal nadsemenníka je veľmi nepríjemný stav spojený so silnou bolestivosťou. Postihuje nadsemenník, čo je tkanivo, ktoré sa nachádza v miešku nad každým z oboch semenníkov. Iný názov pre toto ochorenie je epididymitída. Pri včasnej liečbe epididymitída nie je nebezpečná choroba. Ale s oneskoreným zaobchádzania alebo úplnej absencii zápalu môže dôjsť k zápalu semenníkov, kde je riziko neplodnosti a ďalších komplikácií pomerne vysoké.

Zápal nadsemenníka a jeho príčiny


Najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia, ktorá začína ako infekcia močových ciest, z ktorých sa baktérie dostanú až do nadsemenníka. Relatívne častou príčinou u mladších mužov sú pohlavne prenosné choroby ako sú infekcie chlamýdiami a kvapavka. Zvýšené riziko zápalu nadsemenníka existuje u pacientov po cievkovaní a po operáciách prostaty.

Prejavy

Akútny infekčný zápal prostaty sa prejavuje bolestivosťou, začervenaním a asymetrickým opuchom miešku. Na pohľad sa nám zdá zväčšený semenník. Býva prítomná zvýšená teplota a bolestivosť pri ejakulácii, bolesť sa objavuje aj pri pohmatom miešku a vystreľuje do triesla. Ak je muž so zápalom nadsemenníka schopný pohlavného styku (čo väčšinou nie je), potom je sex veľmi bolestivý.

Zápal nadsemenníka a jeho diagnostika

Pacient so zväčšeným bolestivým mieškom by mal byť vždy ihneď vyšetrený urológom. Úplne nevyhnutný je ultrazvuk miešku, pretože je potreba vylúčiť stav známy ako torzia semenníka. Vyšetrenie moču môže a nemusí byť prínosné. Ak súvisí zápal nadsemenníka s predchádzajúcou infekciou močových ciest, môžeme v moči nájsť baktérie a biele krvinky.

Liečba

U vážnejších prípadov môže byť nutná hospitalizácia. Podávajú sa antibiotiká, lieky proti bolesti, miešok sa musí chladiť. Pri dostatočnej terapii sa stav zvyčajne upraví do normálu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-nadvarlete

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.