Zvýšená teplota

zvýšená teplotaPojem zvýšená teplota je v skutočnosti veľmi zložitý a neurčitý. Najlepšie môže byť opísaná ako teplota, ktorá je u konkrétneho človeka vyššia, ako je jeho bežná teplota. Teplota nášho tela je riadená z mozgového centra a je individuálna. To znamená, že vyššia teplota u jedného človeka môže byť pre niekoho iného úplne normálna. Vzhľadom k snahe o vytvorenie systematiky sa ich vytvorilo niekoľko ale vzhľadom na uvedené ich musíme brať s rezervou a každého pacienta hodnotiť subjektívne.

Normálna teplota

  • 35-37 ° C

Zvýšená teplota

  • nad 37 ° C

Subfebrília

  • 37-38 ° C

Horúčka (Pyrexia)

  • nad 38 ° C

Hyperpyrexia

  • nad 40 ° C

Úplne špeciálnou kapitolou je zvýšená teplota u detí, túto problematiku však ponechávame detským lekárom.

Zvýšenie telesnej teploty je možné považovať za obrannú reakciu organizmu na vonkajší alebo vnútorný podnet, ktorý v tele vedie k vzniku zápalovej reakcie.

Chemické pôsobky, ktoré pri zápalovej reakcii vznikajú (produkty baktérií, produkty bielych krviniek a pod.) ovplyvňujú mozgové centrum, v ktorom je „termostat“ riadiaci teplotu organizmu.

Takéto chemické zlúčeniny označujeme ako pyrogény. Termostat „prenastaví“ potrebnú teplotu na vyššiu, čo vedie k zvýšeniu teploty a eventuálne vzniku príznakov.

Hlavný význam zvýšenia telesnej teploty je v boji s infekčnými ochoreniami. Vyššia a zvýšená teplota v organizme uľahčuje množenie a prácu bielych krviniek, pomáha aktivovať obranu organizmu.

Na druhú stranu je nepríjemná pre baktérie a tlmí ich množenie. Je teda nutné poznamenať, že do určitej miery je zvýšenie telesnej teploty žiaduci a prirodzený proces a nie je vhodné agresívne teplotu znižovať.

Príčiny zvýšenej telesnej teploty:


1. Infekčné choroby

Ide bezkonkurenčne o najčastejšiu príčinu zvýšenej teploty. Najčastejšie ide o infekcie horných dýchacích ciest, zápaly priedušiek, zápaly pľúc a močové infekcie.

Úplne špeciálnou problematikou je zvýšenie teploty u tzv. febrilnej neutropénie.

2. Autoimunitné choroby

Všetky procesy, pri ktorých dochádza k reakcii imunitného systému voči vlastnému organizmu, môžu vyvolať zvýšenie teploty.

Horúčky väčšinou nebývajú prítomné, skôr je prítomná trvalo alebo opakovane zvýšená teplota mierne nad 37 °C.

3. Nádorové procesy

Rakovina v tele vyvoláva reakciu imunitného systému a väčšinou dochádza k zvýšeniu teploty. Býva to známkou skôr rozsiahlejších nádorových procesov s tvorbou metastáz.

Teploty väčšinou nedosahujú 38 ° C (sú prítomné skôr subfebrílie) a chorý sa často sťažuje aj na úbytok hmotnosti a celkovú nevôľu.

4. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Zvýšená telesná teplota, potenie a neznášanlivosť teplého prostredia býva spolu s ďalšími príznakmi bežne spojená so zvýšenou tvorbou hormónov štítnej žľazy.

5. Komplikácie transplantácie a transfúzie

Reakcia štepu (darovaný orgán) proti hostiteľovi vyvolá zápal a zvýšenie teploty.

Pri akútnej reakcii a hojení transplantovaného orgánu môže byť reakcia značne búrlivá a horúčka vysoká.

6. Poškodenie tkanív

Rozsiahlejšie poškodenie tkaniva vedie pochopiteľne k zápalovej reakcii a býva zvýšená teplota, väčšinou do 38 ° C.

Zvýšenie telesnej teploty preto môžeme nájsť aj pri rozsiahlom infarkte, pri crush syndróme, apod.

7. Lieky a iné zlúčeniny

Výrazné zvýšenie telesnej teploty môže byť vyvolané napríklad predávkovaním kokaínom a vzniknúť môže aj vplyvom neuroleptík (malígny neuroleptický syndróm).

8. Úpal

Úpal znamená prehriatie organizmu vplyvom vysokej teploty okolitého prostredia. Zvýšené riziko majú ľudia bez dostatočného prísunu tekutín, ktorí vykonávajú namáhavú fyzickú prácu.

Prehriatie organizmu a vzostup telesnej teploty pri úpale môžu postihnutého v niektorých prípadoch aj usmrtiť.

9. Malígna hypertermia

Tento nebezpečný stav nastáva zriedkavo u niektorých pacientov po podaní určitých plynných anestetík (uspávací plyn) ako je napríklad halotan a izoflurán.

Horúčka býva veľmi vysoká a bez včasného liečenia má malígna hypertermia vysokú úmrtnosť.

Prejavy

Záleží na tom, ako veľmi je teplota zvýšená. Len ľahké zvýšenie sa prejaviť nemusí, inak sa zvýšenie teploty prejavuje pocitom chladu, zimnicou a triaškou. Celkovo ide o nepríjemne vnímané pocity, ktoré majú človeka nútiť vyhľadávať odpočinok a teplo.

Väčšinou sa objavuje nechutenstvo, únava, letargia, bolesti svalov a bolesti kĺbov. Vždy pri následnom poklese teploty potom nasleduje zvýšené potenie.

Okrem týchto príznakov môžu byť prítomné aj príznaky choroby, ktorá zvýšenú teplotu spôsobila (napr. kašeľ pri zápale pľúc).

Extrémne zvýšenie teploty nad 40 ° C môže byť sprevádzané poruchou vedomia, rozvratom vnútorného prostredia s rabdomyolýzou so zlyhaním orgánov a smrťou.

Špeciálne u detí môže horúčka spôsobiť stav známy ako febrilné kŕče so svalovými kŕčmi a poruchou vedomia, ktorý pripomína epileptický záchvat.

Diagnostika

Diagnózu urobíme zmeraním pacienta teplomerom. Ideálny je digitálny teplomer.

Vzhľadom k tomu, že pri mnohých ochoreniach dochádza k záchvatom horúčky, ktoré môžu byť nasledované obdobím normálnej teploty, oplatí sa teplotu merať opakovane.

Zvýšená teplota a jej liečba

Primárne je nutné liečiť stav, ktorý teplotu vyvolal (napr. antibiotiká u bakteriálne infekcie). Na zrážanie vlastnej teploty nepanujú úplne zhodné názory.

Človek má pri sebe pochopiteľne tendenciu začať liečiť akúkoľvek zvýšenú teplotu (kvôli nepríjemným pocitom, aby bol schopný pracovať pod.).

U pacientov na oddelení sa väčšinou zrážajú teploty nad 38 ° C. Je bezpochyby, že výrazne zvýšená teplota nad 39-40 °C musí byť znížená, inak ohrozuje vnútorné prostredie organizmu a môže chorého aj usmrtiť.

Lieky znižujúce telesnú teplotu označujeme ako antipyretiká. Patria medzi ne najmä nesteroidné protizápalové lieky a lieky obsahujúce paracetamol (napr. Paralen, Paracetamol, Paramax a ďalšie).

Aspirín sa nesmie použiť u detí, po jeho podaní hrozí riziko vzniku smrteľného Reyovho syndrómu. Na čo by sa však vždy malo byť pamätané je dostatočná hydratácia pacienta.

Zvýšenie telesnej teploty o 1 °C vedie k zvýšeniu strát tekutín o asi pol litra denne a apatický unavený človek s horúčkou obvykle nevypije dostatok tekutín.

Dehydratácia je závažnou komplikáciou horúčky u starých ľudí, preto je pri ich hospitalizácii v nemocnici väčšinou nutné zaistiť dostatočné zavodnenie infúziami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvysena-teplota

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button