Vyliec.sk > Choroby > Malígna hypertermia

Malígna hypertermia

malígna hypertermia Malígna hypertermia je veľmi závažný stav, ktorý ohrozuje postihnutého na živote. Je obávaný u anestéziológov, pretože typicky vzniká počas operačných zákrokov vykonávaných v celkovej anestézii (za uspania). Jeden prípad malígnej hypertermie pripadá na tisíce až desaťtisíce vykonaných celkovou anestéziou, ide teda o stav veľmi vzácny.

Príčiny malígnej hypertermie


Malígna hypertermia je založená na určitom genetickom predpoklade, ktorý niektorí ľudia majú (ide o mutácie niektorých génov). Je vzácny a nedá sa predpovedať. Ak sa človek s týmto geneticky daným predpokladom dostane do kontaktu s niektorými zlúčeninami, spustí to reakciu vedúcu k malígnej hypertermii. Typickými spúšťačmi sú plyny využívané v anestézii pri uspávaní pacientov (halotan, izoflurán a pod.). Podstatou reakcie je abnormálne zvýšenie koncentrácie vápnikových iónov v svalových bunkách, ktorá vedie k silnému sťahu svaloviny s uvoľnením veľkého množstva tepelnej energie.

Prejavy

Hypertermia znamená zvýšenú telesnú teplotu, ktorá je hlavným príznakom stavu. Horúčka býva vysoká a je sprevádzaná svalovými sťahmi a zrýchlením telesného metabolizmu s búšením srdca, zrýchlením dychu, nadmerným potením a trasom celého tela.

Obávanou komplikáciou je ťažké poškodenie svalstva s rozvojom rabdomyolýzy, akútne zlyhania obličiek a ďalších orgánov a rozvrat vnútorného prostredia vedúce k smrti. Nutné je však dodať, že u mnohých ľudí môže mať malígna hypertermia výrazne menej dramatický priebeh a niekedy môže jej diagnóza aj uniknúť.

Diagnostika

Podozrenie vzniká u pacienta, u ktorého sa objavia spomínané príznaky počas, alebo veľmi krátko po podávaní niektorého z anestetických plynov.

Liečba malígnej hypertermie

Existuje zlúčenina, ktorá dokáže pri včasnom podaní zastaviť nadmerné hromadenie kalciových iónov v bunkách a tým zastaviť rozvoj stavu. Nazýva sa dantrolén (rovnomenný liek Dantrolén) a pacientom s malígnou hypertermiou sa s úspechom podáva. Aplikácia je vnútrožilová. Bez včasného začiatku terapie sú ťažšie formy malígnej hypertermie väčšinou smrteľné.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zroj: https://www.stefajir.cz/maligni-hypertermie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.