Vyliec.sk > Choroby > Malígna hypertermia

Malígna hypertermia

malígna hypertermia

Malígna hypertermia je veľmi závažný stav, ktorý ohrozuje postihnutého na živote. Je obávaný u anestéziológov, pretože typicky vzniká počas operačných zákrokov vykonávaných v celkovej anestézii (za uspania). Jeden prípad malígnej hypertermie pripadá na tisíce až desaťtisíce vykonaných celkovou anestéziou, ide teda o stav veľmi vzácny.

Príčiny malígnej hypertermie


Malígna hypertermia je založená na určitom genetickom predpoklade, ktorý niektorí ľudia majú (ide o mutácie niektorých génov). Je vzácny a nedá sa predpovedať. Ak sa človek s týmto geneticky daným predpokladom dostane do kontaktu s niektorými zlúčeninami, spustí to reakciu vedúcu k malígnej hypertermii.

Typickými spúšťačmi sú plyny využívané v anestézii pri uspávaní pacientov (halotan, izoflurán a pod.). Podstatou reakcie je abnormálne zvýšenie koncentrácie vápnikových iónov v svalových bunkách, ktorá vedie k silnému sťahu svaloviny s uvoľnením veľkého množstva tepelnej energie.

Prejavy

Hypertermia znamená zvýšenú telesnú teplotu, ktorá je hlavným príznakom stavu. Horúčka býva vysoká a je sprevádzaná svalovými sťahmi a zrýchlením telesného metabolizmu s búšením srdca, zrýchlením dychu, nadmerným potením a trasom celého tela.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Obávanou komplikáciou je ťažké poškodenie svalstva s rozvojom rabdomyolýzy, akútne zlyhania obličiek a ďalších orgánov a rozvrat vnútorného prostredia vedúce k smrti.

Nutné je však dodať, že u mnohých ľudí môže mať malígna hypertermia výrazne menej dramatický priebeh a niekedy môže jej diagnóza aj uniknúť.

Diagnostika

Podozrenie vzniká u pacienta, u ktorého sa objavia spomínané príznaky počas, alebo veľmi krátko po podávaní niektorého z anestetických plynov.

Liečba malígnej hypertermie

Existuje zlúčenina, ktorá dokáže pri včasnom podaní zastaviť nadmerné hromadenie kalciových iónov v bunkách a tým zastaviť rozvoj stavu. Nazýva sa dantrolén (rovnomenný liek Dantrolén) a pacientom s malígnou hypertermiou sa s úspechom podáva. Aplikácia je vnútrožilová. Bez včasného začiatku terapie sú ťažšie formy malígnej hypertermie väčšinou smrteľné.

Malígna hypertermia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.