Rabdomyolýza (rozpad svalov)

Rabdomyolyza Rabdomyolýza je pojem, ktorý označuje rozpad svalových vlákien kostrových svalov. Ide väčšinou o dôsledok závažných stavov, ktorý má viacero komplikácií. Ako sa rabdomyolýza lieči? Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Všetko potrebné sa dozviete nižšie.

Príčiny rozpadu svalov


1. Nadmerná svalová záťaž

Extrémna fyzická námaha, obzvlášť u netrénovaného jedinca, môže viesť k poškodeniu preťažených svalov, ktoré sa môžu začať rozpadať.

2. Zvýšená telesná teplota

Silná horúčka nad 40 ° C sprevádzaná svalovým trasom môže svaly spoľahlivo zničiť a spôsobiť ich rozpad. Špeciálnym podtypom tohto stavu je tzv. malígna hypertermia,ktorá vzniká u niektorých geneticky predurčených jedincov po podaní plynných anestetík (lieky na uspanie).

3. Tepnový uzáver

Akútny uzáver tepny, ktorá vyživuje väčšie množstvo svalov spôsobí svalovú ischémiu (nedostatok kyslíka a živín). Typicky k tomu dochádza v dolných končatinách a ak nie je tepnový uzáver včas spriechodnený, dochádza k rabdomyolýze, odumretiu končatiny a stav končí amputáciou.

4. Crush syndróm

Syndróm vzniká u ľudí, ktorí boli zavalení alebo zasypaní. Dlhodobejšie stlačenie tkanív vonkajšou silou spôsobí poškodenie svalov s rabdomyolýzou a u zdanlivo stabilizovaného človeka potom po uvoľnení zo závalu dochádza k ohrozeniu organizmu.

5. Metabolické príčiny

K poškodeniu svalov môže dôjsť pri minerálnom rozvrate (napríklad zvýšená hladina draslíka alebo znížená hladina vápnika) alebo pri zvýšenej alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.

6. Lieky a iné zlúčeniny

Rabdomyolýza je obávanou komplikáciou užívanie liekov zo skupiny statínov (často užívané lieky proti vysokému cholesterolu) – je teda ťažkou formou tzv. Statinovej myopatie. Lieky zo skupiny neuroleptík (psychiatrické lieky) môžu vyvolať rozpad svalových vlákien v rámci tzv. NMS (neuroleptický maligný syndróm). Z iných zlúčenín bola rabdomyolýza pozorovaná aj po požití veľkého množstva alkoholu, iných návykových látok (kokaín, LSD, a pod.) a jedov (napríklad otrava strychnínom).

Bio a Raw potraviny

7. Autoimunitné choroby

K postihnutiu svalov naším vlastným imunitným systémom dochádza pri polymyozitíde (a pri príbuznej dermatomyozitíde). Väčšinou je hlavným príznakom svalová slabosť, choroba však môže byť aj rabdomyolýza.

Prejavy

Pozorujeme najmä príznaky stavu, ktorý k rabdomyolýze viedol (pozri. vyššie), často býva prítomná svalová slabosť a-alebo bolesti svalov. Z rozpadajúcich sa svalových vlákien sa uvoľňuje viacero látok, napríklad kreatínkináza (skratka CK) a myoglobín. Molekuly myoglobínu sa krvným riečiskom dostávajú cez obličky do moču, čo označujeme ako myoglobinúriu. Obličky sú molekulami myoglobínu poškodzované a môže dôjsť k akútnemu zlyhaniu obličiek. U pacienta môže ľahko dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia a k smrti.

Diagnostika

Na rabdomyolýzu by sme mali myslieť u rizikových pacientov (pozri. príčiny). Z diagnostických testov majú význam krvné odbery (obličkové parametre, hladiny minerálov v krvi, hladina kreatínkinázy). Diagnózu potvrdí aj vyšetrenie moču. Na pohľad je tmavý a laboratórne v ňom nájdeme veľké množstvo myoglobínu.

Liečba

Je nutné liečiť alebo odstrániť príčinu rabdomyolýzy, ak je to však možné. Pacient by mal ležať na JIS s monitorovaním základných životných funkcií a vnútorného prostredia. Je potrebná najmä hydratácia ako prevencia poškodenia obličiek. Ak dôjde k výraznému zhoršeniu funkcie obličiek, potom je nutná aspoň dočasná dialýza.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rabdomyolyza

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.