Statinová myopatia

Statinová myopatiaStatinová myopatia je stav, ktorý súvisí s užívaním statínov. Statíny sú obľúbené lieky na vysoký cholesterol a užíva ich veľké percento pacientov liečených a sledovaných internistom. Slovo myopatia je všeobecným odborným označením pre chorobu svalov.

Príčiny statinovej myopatie

Nie je presne jasné, akým spôsobom toto ochorenia vzniká, ale máme na to niekoľko teórií.

Asi najpravdepodobnejší mechanizmus je poškodenie mitochondrií svalových vlákien a tým pádom narušenie energetického metabolizmu svalu.

Pomerne logické sa zdá aj tvrdenie, že zmena metabolizmu cholesterolu v tele naruší membrány svalových vlákien, ktoré cholesterol obsahujú, a tým vzniká ich nestabilita s možným poškodením a rozpadom svalov.

Statinová myopatia a jej príznaky

Statinová myopatia má viac foriem, ktoré sa líšia závažnosťou a príznakmi. Slabšie formy poznáme podľa únavy a miernej bolesti svalov, ktorá sa objaví do niekoľkých týždňov po nasadení statínu. Bolesť môže byť sprevádzaná aj svalovou slabosťou.

Ťažšie formy sú spojené s príznakmi rozpadu svaloviny, ktoré označujeme ako rabdomyolýza.

Okrem silnejších bolestí svalov sa objavuje zvýšená teplota, nevoľnosť a celková nevôľa.

Zo svalov sa uvoľňuje zlúčenina myoglobín, ktorá sa v obličkách filtruje do moču, sfarbí moč do tmava a navyše môže poškodiť obličky za vzniku akútneho zlyhania obličiek.

Diagnostika

Pri bolestiach svalov a ďalších vyššie spomínaných príznakoch u chorého, ktorý užíva statín musíme na statinovú myopatiu myslieť a urobiť krvný odbery, kde nás zaujímajú obličkové parametre (urea, kreatinín) a predovšetkým koncentrácia enzýmu kreatínkinázy (CK).

Tento enzým sa nachádza v svaloch a jeho koncentrácia v krvi sa zvyšuje pri akomkoľvek väčšom poškodení svalov. Zvýšená hladina CK nám teda podozrenie potvrdí.

Liečba

U ľahkých foriem stačí iba vysadenie statínu a príznaky relatívne rýchlo sami vymiznú. Ťažké formy vyžadujú monitorovanie a zabezpečenie dostatočnej hydratácie pomocou infúzií ako prevencia akútneho obličkového zlyhania.

V prípade, že k nemu predsa len dôjde, môže byť potrebná dočasná (a niekedy aj trvalá) dialýza.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/statinova-myopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button