Úvod / Choroby / Polymyozitída

Polymyozitída

PolymyozitídaPolymyozitída je jednou z autoimunitných chorôb a postihuje najmä svaly. Vyskytuje sa častejšie u žien. Názov choroby by sa dal preložiť ako "zápal svalov" (poly - veľa, myös - sval, -itida - zápal).

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny polymyozitídy


Príčiny vzniku choroby nie sú známe. V organizme chorého človeka sa začnú vytvárať protilátky zamerané proti jeho vlastným tkanivám, tzv. autoprotilátky. Tie sú v tomto prípade zamerané proti svalom a spôsobia v nich chronický zápal. Je nutné vedieť, že asi u pätiny dospelých ľudí súvisí výskyt polymyozitídy so zhubným nádorom.

Prejavy

Polymyozitída sa typicky prejavuje  svalovu bolesťou a únavou. Pri záchvate choroby môže chorému robiť problémy aj chôdza (pocit ťažkých nôh), či zdvihnutie horných končatín nad hlavu. Postihnutie svalov tráviacej trubice môže viesť k poruchám prehĺtania.

Pri dlhotrvajúcej chorobe môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty a k väzivovateniu pľúc, čo je spojené s pocitom zhoršujúcej sa dýchavičnosti. U ťažko prebiehajúceho zápalu môže dôjsť až k rozpadu svalových vlákien, čo odborne označujeme ako rabdomyolýza.

Ak sa vyskytujú pri chorobe aj kožné príznaky, hovoríme o dermatomyozitíde. Na kĺboch prstov ruky sa objavujú červené škvrny a koža na rukách sa stáva tučnejšia a drsnejšia. Ruky budia dojem, ako keby chorý tvrdo manuálne pracoval (tzv. "ruky mechanika").

Diagnostika

Okrem typických prejavov, v krvi nájdeme zvýšenie koncentrácie svalových enzýmov ako je napr. kreatínkináza (CK). Kreatínkináza sa vyskytuje vo svalových bunkách a uvoľňuje sa do krvi pri ich poškodzovaní. Poruchy svalových funkcií zistíme pomerne spoľahlivou známkou choroby je nález niektorých autoprotilátok v krvi.

Tieto vyšetrenia sú však drahšie a robia sa len pri dôvodnom podozrení na polymyozitídu. Inváznejším, ale spoľahlivým vyšetrením je aj biopsia svalu, kedy sa niektorý zo svalov nabodne ihlou a získa sa vzorka na histológiu. Histologické vyšetrenie preukáže vo vzorke chronické zápalové zmeny.

Liečba

Polymyozitída má tendenciu prebiehať záchvatovo - má štádiá zhoršovania sa a štádia kľudu. V štádiách priebehu choroby sa odporúča pokoj a odpočinok bez namáhania svalov. Naopak v obdobiach kľudu je vhodná rehabilitácia. Z liekov sa užívajú rôzne lieky tlmiace imunitu (imunosupresíva), najmä kortikoidy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *