Vyliec.sk > Choroby > Polymyozitída

Polymyozitída

PolymyozitídaPolymyozitída je jednou z autoimunitných chorôb a postihuje najmä svaly. Vyskytuje sa častejšie u žien. Názov choroby by sa dal preložiť ako "zápal svalov" (poly - veľa, myös - sval, -itida - zápal).

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny polymyozitídy


Príčiny vzniku choroby nie sú známe. V organizme chorého človeka sa začnú vytvárať protilátky zamerané proti jeho vlastným tkanivám, tzv. autoprotilátky. Tie sú v tomto prípade zamerané proti svalom a spôsobia v nich chronický zápal. Je nutné vedieť, že asi u pätiny dospelých ľudí súvisí výskyt polymyozitídy so zhubným nádorom.

Prejavy

Polymyozitída sa typicky prejavuje  svalovu bolesťou a únavou. Pri záchvate choroby môže chorému robiť problémy aj chôdza (pocit ťažkých nôh), či zdvihnutie horných končatín nad hlavu. Postihnutie svalov tráviacej trubice môže viesť k poruchám prehĺtania.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pri dlhotrvajúcej chorobe môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty a k väzivovateniu pľúc, čo je spojené s pocitom zhoršujúcej sa dýchavičnosti. U ťažko prebiehajúceho zápalu môže dôjsť až k rozpadu svalových vlákien, čo odborne označujeme ako rabdomyolýza.

Ak sa vyskytujú pri chorobe aj kožné príznaky, hovoríme o dermatomyozitíde. Na kĺboch prstov ruky sa objavujú červené škvrny a koža na rukách sa stáva tučnejšia a drsnejšia. Ruky budia dojem, ako keby chorý tvrdo manuálne pracoval (tzv. "ruky mechanika").

Diagnostika

Okrem typických prejavov, v krvi nájdeme zvýšenie koncentrácie svalových enzýmov ako je napr. kreatínkináza (CK). Kreatínkináza sa vyskytuje vo svalových bunkách a uvoľňuje sa do krvi pri ich poškodzovaní. Poruchy svalových funkcií zistíme pomerne spoľahlivou známkou choroby je nález niektorých autoprotilátok v krvi.

Tieto vyšetrenia sú však drahšie a robia sa len pri dôvodnom podozrení na polymyozitídu. Inváznejším, ale spoľahlivým vyšetrením je aj biopsia svalu, kedy sa niektorý zo svalov nabodne ihlou a získa sa vzorka na histológiu. Histologické vyšetrenie preukáže vo vzorke chronické zápalové zmeny.

Liečba

Polymyozitída má tendenciu prebiehať záchvatovo - má štádiá zhoršovania sa a štádia kľudu. V štádiách priebehu choroby sa odporúča pokoj a odpočinok bez namáhania svalov. Naopak v obdobiach kľudu je vhodná rehabilitácia. Z liekov sa užívajú rôzne lieky tlmiace imunitu (imunosupresíva), najmä kortikoidy.

Polymyozitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.