Vyliec.sk > Choroby > Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

HyperkaliémiaHyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o hypokaliémii. Ak sa zvýši nad 5,3 mmol/liter, hovoríme o hyperkaliémii. Nie sú to len nejaké teoretické laboratórne hlúposti - hyperkaliémia môže človeka usmrtiť veľmi rýchlo.

Hyperkaliémia a jej príčiny:


Príčin zvýšenie koncentrácie draslíka v krvi je relatívne veľa, uvedieme tie najdôležitejšie a najpochopiteľnejšie.

1. Zvýšený prísun draslíka

Ak pacientovi podávame z nejakého dôvodu draslík v tabletkách (napr. liek Kalium chloratum, Kalnormin) alebo infúziách, mali by sme si jeho hladinu v krvi občas skontrolovať. Viac draslíka je aj v niektorých potravinách, napríklad v kôstkovitom ovocí.

2. Užívanie liekov zvyšujúcich hodnotu draslíka

Sem spadajú najmä ACE-Inhibítory (napr. Lieky Tritace, PRESTARIA, Ramipril a pod.) A diuretikum spironolaktón (napr. Liek Verospiron). ACE-Inhibítory sa používajú ako výborné lieky znižujúce vysoký krvný tlak a majú množstvo ďalších blahodarných účinkov. Jedným z ich vedľajších efektov je však aj zvyšovanie draslíka v krvi. Verospiron sa používa u srdcového zlyhania, pretože znižuje namáhanie srdca a zvyšuje množstvo vylučovanej tekutiny a sodíka z tela.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Zvyšovanie draslíka je opäť vedľajší efekt. Ak skombinujeme u pacienta ACE-Inhibitor a spironolaktónom, môže mu v krvi stúpnuť draslík relatívne vysoko.

3. Rozsiahle nádorové ochorenie a ich liečba

Nádorové bunky sa rýchlo množia a tiež rýchlo umierajú. Vzhľadom na to, že draslík je v bunkách vo vysokej koncentrácii sa z nich uvoľní a zvýši sa jeho koncentrácia v krvi. Pri liečbe nádorov chemoterapiou a rádioterapiou odumrie veľké množstvo nádorových buniek a kálium sa z nich uvoľní (tzv. syndróm nádorového rozpadu).

4. Zlyhanie obličiek (akútne aj chronické)

Obličky vylučujú draslík do moču, a preto sa ich narušená funkcia zvyčajne prejaví vzrastom draslíka v krvi. Ak obličky zlyhajú úplne, musia dochádzať ľudia na dialýzu, kde sa ich krv pravidelne čistí od odpadových látok a tiež od draslíka.

Vzhľadom k tomu, že vylučovanie draslíka je u týchto ľudí minimálne až nulové, musia si v období medzi dialýzami strážiť prísun draslíka v potrave. Veľké množstvo draslíka sa nachádza v kôstkovitom ovocí, a preto ho (a mnoho ďalších vecí) majú títo pacienti zakázané.

5. Vysoká hladina krvného cukru

Draslík je úzko previazaný s krvným cukrom. Detaily nebudeme uvádzať, ale ak sa zvýši hladina krvného cukru, vzrastie hladina draslíka. Dochádza k tomu u nedostatočne liečených (či neliečených) pacientov s cukrovkou (najčastejšie ide o cukrovku 1. typu a 2. typu).

6. Addisonova choroba

Pri tomto hormonálnym ochorení chýba človeku hormón aldosterón, ktorý zvyšuje hladinu sodíka a znižuje hladinu draslíka v krvi. Nedostatok aldosterónu znamená zvýšenie hladiny draslíka.

Prejavy

Prejavy nemusia byť vôbec prítomné. Ako sa hladina draslíka zvyšuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, hnačky, zmätenosť, dochádza k určitým zmenám na EKG (pre medikov: zvýši sa vlna T), spomalí sa srdcová akcia (bradykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce - to je smrtiaca komplikácia hyperkaliémie. Hypokaliémia má do istej miery prejavy opačné (najmä na EKG), ale koniec v podobe zástavy srdca je rovnaký ako u hyperkaliémie.

Diagnostika

Hladinu krvného draslíka možno ľahko zistiť v laboratóriu z bežného náberu krvi. EKG môže napovedať, ale učebnicové zmeny v ňom nie sú vždy prítomné.

Hyperkaliémia a jej liečba

Vysadíme lieky zvyšujúce hladinu draslíka (ak ich pacient užíva), podáme lieky znižujúce hladinu draslíka (napríklad diuretiká, ako je furosemid), podáme pacientovi infúzie (tým zriedime krv a znížime hladinu draslíka). Eventuálne využijeme toho, že hladinu draslíka vie znížiť vápnik a inzulín.

Ak je hladina draslíka príliš vysoká, alebo ak nereaguje na bežnú liečbu, musí sa vykonať akútna dialýza, ktorá krv očistí.

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.