Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o hypokaliémii. Ak sa zvýši nad 5,3 mmol/liter, hovoríme o hyperkaliémii. Nie sú to len nejaké teoretické laboratórne hlúposti – hyperkaliémia môže človeka usmrtiť veľmi rýchlo.
Hyperkaliémia a jej príčiny:
Príčin zvýšenie koncentrácie draslíka v krvi je relatívne veľa, uvedieme tie najdôležitejšie a najpochopiteľnejšie.
1. Zvýšený prísun draslíka
Ak pacientovi podávame z nejakého dôvodu draslík v tabletkách (napr. liek Kalium chloratum, Kalnormin) alebo infúziách, mali by sme si jeho hladinu v krvi občas skontrolovať.
Viac draslíka je aj v niektorých potravinách, napríklad v kôstkovitom ovocí.
2. Užívanie liekov zvyšujúcich hodnotu draslíka
Sem spadajú najmä ACE-Inhibítory (napr. Lieky Tritace, PRESTARIA, Ramipril a pod.) A diuretikum spironolaktón (napr. Liek Verospiron). ACE-Inhibítory sa používajú ako výborné lieky znižujúce vysoký krvný tlak a majú množstvo ďalších blahodarných účinkov.
Jedným z ich vedľajších efektov je však aj zvyšovanie draslíka v krvi. Verospiron sa používa u srdcového zlyhania, pretože znižuje namáhanie srdca a zvyšuje množstvo vylučovanej tekutiny a sodíka z tela. Zvyšovanie draslíka je opäť vedľajší efekt.
Ak skombinujeme u pacienta ACE-Inhibitor a spironolaktónom, môže mu v krvi stúpnuť draslík relatívne vysoko.
3. Rozsiahle nádorové ochorenie a ich liečba
Nádorové bunky sa rýchlo množia a tiež rýchlo umierajú.
Vzhľadom na to, že draslík je v bunkách vo vysokej koncentrácii sa z nich uvoľní a zvýši sa jeho koncentrácia v krvi.
Pri liečbe nádorov chemoterapiou a rádioterapiou odumrie veľké množstvo nádorových buniek a kálium sa z nich uvoľní (tzv. syndróm nádorového rozpadu).
4. Zlyhanie obličiek (akútne aj chronické)
Obličky vylučujú draslík do moču, a preto sa ich narušená funkcia zvyčajne prejaví vzrastom draslíka v krvi.
Ak obličky zlyhajú úplne, musia dochádzať ľudia na dialýzu, kde sa ich krv pravidelne čistí od odpadových látok a tiež od draslíka.
Vzhľadom k tomu, že vylučovanie draslíka je u týchto ľudí minimálne až nulové, musia si v období medzi dialýzami strážiť prísun draslíka v potrave.
Veľké množstvo draslíka sa nachádza v kôstkovitom ovocí, a preto ho (a mnoho ďalších vecí) majú títo pacienti zakázané.
5. Vysoká hladina krvného cukru
Draslík je úzko previazaný s krvným cukrom. Detaily nebudeme uvádzať, ale ak sa zvýši hladina krvného cukru, vzrastie hladina draslíka.
Dochádza k tomu u nedostatočne liečených (či neliečených) pacientov s cukrovkou (najčastejšie ide o cukrovku 1. typu a 2. typu).
6. Addisonova choroba
Pri tomto hormonálnym ochorení chýba človeku hormón aldosterón, ktorý zvyšuje hladinu sodíka a znižuje hladinu draslíka v krvi.
Nedostatok aldosterónu znamená zvýšenie hladiny draslíka.
Prejavy
Prejavy nemusia byť vôbec prítomné. Ako sa hladina draslíka zvyšuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, hnačky, zmätenosť, dochádza k určitým zmenám na EKG (pre medikov: zvýši sa vlna T), spomalí sa srdcová akcia (bradykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce – to je smrtiaca komplikácia hyperkaliémie.
Hypokaliémia má do istej miery prejavy opačné (najmä na EKG), ale koniec v podobe zástavy srdca je rovnaký ako u hyperkaliémie.
Diagnostika
Hladinu krvného draslíka možno ľahko zistiť v laboratóriu z bežného náberu krvi.
EKG môže napovedať, ale učebnicové zmeny v ňom nie sú vždy prítomné.
Hyperkaliémia a jej liečba
Vysadíme lieky zvyšujúce hladinu draslíka (ak ich pacient užíva), podáme lieky znižujúce hladinu draslíka (napríklad diuretiká, ako je furosemid), podáme pacientovi infúzie (tým zriedime krv a znížime hladinu draslíka).
Eventuálne využijeme toho, že hladinu draslíka vie znížiť vápnik a inzulín.
Ak je hladina draslíka príliš vysoká, alebo ak nereaguje na bežnú liečbu, musí sa vykonať akútna dialýza, ktorá krv očistí.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysoky-draslik-hyperkalemie
Použité zdroje: základné zdroje textu