Syndróm nádorového rozpadu

Syndróm nádorového rozpaduSyndróm nádorového rozpadu súvisí s pokročilými nádorovými ochoreniami, u ktorých je zahájená onkologická liečba. V niektorých prípadoch môže byť aj život ohrozujúcim stavom. Zaujímave informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm nádorového rozpadu a jeho príčiny


V prípade začatia onkologickej liečby, najmä pri nasadení účinnej chemoterapie dochádza pri nádoroch k masívnemu rozpadu nádorových buniek.

To je samozrejme dobre, ale z umierajúcich buniek sa uvoľňuje veľké množstvo zlúčenín, ktoré predstavujú náhlu záťaž pre metabolizmus organizmu a tento stav označujeme ako syndróm nádorového rozpadu. Je typický pre niektoré lymfómy a leukémie.

V niektorých prípadoch sa syndróm pri nádore objaví „len tak“ bez začatia liečby.

Prejavy

Príznaky vychádzajú z hromadenia vnútrobunkových zlúčenín. Pomerne často vzniká hyperkaliémia (vysoká koncentrácia draslíka v krvi), pretože bunky obsahujú draslíka veľa.

Rovnako tak rastie hladina krvných fosfátov, ktoré zjednodušene povedané z krvi vytláčajú vápnik a to vedie k hypokalciémii (nedostatok vápnika v krvi).

bunka nádoruDohromady môžu tieto faktory spôsobovať svalovú slabosť, kŕče svalov, poruchy srdcového rytmu a v niektorých prípadoch aj poruchy vedomia alebo zástavu srdca.

O presných príznakoch si môžete prečítať v príslušných článkoch.

Ďalším problémom je hromadenie kyseliny močovej, ktorá vzniká z nukleových kyselín rozpadnutých nádorových buniek.

Kyselina močová tvorí kryštáliky a môže spôsobiť dnu pri ich ukladaní v kĺboch. U nádorového rozpadu sa môže koncentrácia kyseliny močovej zvýšiť natoľko, že kryštáliky poškodia obličky a môže spôsobiť aj ich akútne zlyhanie.

Diagnostika

Na syndróm nádorového rozpadu je vhodné pomýšľať preventívne u pacientov s objemnými nádormi, ktorí sa chystajú podstúpiť chemoterapiu alebo ožarovanie nádorových hmôt.

Koncentráciu jednotlivých spomínaných iónov a kyseliny močovej možno jednoducho zistiť z krvného náberu.

Prevencia a liečba

Základom prevencie je dostatočný prísun tekutín, ktorý umožní obličkám očisťovať organizmus a odstraňovať prebytočné ióny.

Okrem toho sa môže pacientom s predstihom začať podávať zlúčenina alopurinol (napr. lieky Milurit a Apo-Alopurinol), ktorá pomáha znižovať koncentráciu kyseliny močovej.

Ak sa už syndróm nádorového rozpadu objaví a je závažný, môže pomôcť akútna dialýza na očistenie organizmu od nadbytočných zlúčenín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-nadoroveho-rozpadu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button