Kŕče svalov

Svalové kŕče sú veľmi časté. Môžu byť úplne banálne, ale veľakrát ide aj o prejavy vážnych ochorení. Ak máme kŕče definovať, potom sa jedná o nepríjemne vnímané mimovoľné sťahy svalov. Hneď v úvode je vhodné kŕče rozdeliť na:
- Kŕče určitých svalových skupín
- Kŕče celkovo postihujúce väčšinu/všetky svaly v tele
Kŕče svalov a ich príčiny:
Popísať všetky príčiny svalových kŕčov je prakticky nemožné, preto sa pokúsim uviesť aspoň tie najčastejšie (u dospelých jedincov).
1. Únava svalov po fyzickej námahe
Toto je asi najčastejšia príčina bolestí a kŕčov určitých svalových skupín. Je typická najmä pre netrénovaných jedincov, ktorí nadmerne cvičili či fyzicky pracovali.
Bolesti a kŕče na podklade zaťaženia svalov sú pochopiteľne neškodné.
2. Nedostatok horčíka
Toto je pomerne častá príčina svalových kŕčov dolných končatín. Kŕče bývajú pocitovo nepríjemné, ale nijako zvlášť silné.
Nedostatok horčíka možno zistiť z odberu krvi a laboratórneho vyšetrenia, ale obvykle stačí aj naslepo nasadiť horčík. Pri užívaní horčíka v tabletkách sa stav upraví.
3. Choroby žíl dolných končatín
Táto skupina chorôb sa môže prejavovať pocitom ťažkých nôh, bolesťami nôh aj kŕčmi v dolných končatinách. Detailnejšie popis nájdete v príslušnom článku.
4. Hyperventilácia
Hyperventilácia (hlboké a rýchle dýchanie) je jednoduchý spôsob, ako si môže kŕče vyvolať každý z nás, typické je to pre hysterické ženy.
Princíp tohto stavu je ten, že pri hyperventiláciu pri hysterickom záchvate poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého a to potom vedie k poklesu koncentrácie voľného vápnika v krvi.
Vápnik je veľmi dôležitý pre správnu svalovú činnosť a jeho nedostatok (hypokalciémia) sa prejaví kŕčmi. Ak dostane niekto kŕče pri hysterickom záchvate, máme v podstate jasno.
5. Zvýšená teplota
Horúčka je častým vyvolávateľom kŕčov v detskom veku, hovoríme potom o tzv. febrilných kŕčoch.
Nejedná sa o nič neobvyklé ani závažného a utlmenie horúčky by malo situáciu vyriešiť.
6. Hypoglykémia
Hypoglykémia je znížená koncentrácia krvného cukru. Môže ju zažiť každý z nás, ak tvrdo fyzicky pracuje a neprijíma potravu.
Takáto hypoglykémia zvyčajne nebýva silná a prejavuje sa celkovou únavou, slabosťou, motaním hlavy a pod.
Hypoglykémia najčastejšie vzniká u pacientov s cukrovkou, ktorí sú liečení inzulínom alebo PADmi. Ťažká hypoglykémia sa prejaví stratou vedomia a celkovými kŕčmi.
Ak sa stane niečo také známemu diabetikovi, musíme myslieť na hypoglykémiu a podať cukor – najlepšie osladený čaj, ideálny je roztok glukózy podaný do žily. Efekt býva zázračný a chorý tzv. „precitá na ihle“.
7. Epilepsia
Niektoré formy epileptických záchvatov sa prejavujú kŕčmi. Môže sa jednať o mimovoľné kŕče častí tela a jednotlivých končatín alebo môže dôjsť k celkovým kŕčom celého tela, ktoré sú spojené s pádom a stratou vedomia.
Zdôrazňujem, že o epilepsii hovoríme za predpokladu, že sa záchvaty opakujú. Detailnejšie popisy vrátane prevencie, prvej pomoci a liečby nájdete v článkoch o epilepsii a o status epilepticus.
8. Mozgové infekcie
Mozgové infekcie ako je zápal mozgových blán (meningitída) a zápal mozgového tkaniva (encefalitída) môžu mať viacero prejavov vrátane kŕčov.
Chorý máva stuhnutú šiju, zvracia, neznáša svetlo, má horúčku. Dobrým vyšetrením je lumbálna punkcia, kedy sa vezme vzorka mozgovomiechového moku a nájdu sa v nej známky infekcie.
9. Mozgový nádor
Mozgové nádory sa môžu prejaviť aj záchvatom kŕčov. Ide skôr o efekt nezhubných nádorov, ktoré utláčajú svojím ohraničeným rastom mozgové tkanivo a dráždia ju.
10. Krvácavá cievna mozgová príhoda
Mozgová mŕtvica vzniknutá na podklade krvácania do mozgu sa okrem porúch hybnosti a reči môže prejaviť aj kŕčmi.
Pre mozgovú mŕtvicu vzniknutú na základe upchatie mozgovej cievy nie sú kŕče tak typické.
11. Toxické zlúčeniny
Intoxikácia mnohých látkami vrátane alkoholu, iných návykových látok (kokaín, pervitín, amfetamíny) a jedov (napr. otrava strychnínom) môže viesť ku kŕčom a rovnaké je to aj s abstinenčnými príznakmi.
12. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Nadmerná činnosť štítnej žľazy môže vyvolať život ohrozujúci stav súvisiaci s poruchou vedomia, triaškou a kŕčmi.
Tento stav označujeme ako stav tyreotoxickej krízy a ide o efekt zvýšenej hladiny hormónov štítnej žľazy na náš organizmus.
13. Eklampsia
Kŕče žien vzniknuté v tehotenstve môžu byť príznakom tejto nebezpečnej choroby, ktorá môže spôsobiť smrť dieťaťa a aj matky.
14. Tetanus
Toto nebezpečné infekčné ochorenie je spôsobené baktériou Clostridium tetani. V SR je vďaka očkovaniu už veľmi zriedkavé, ale v rozvojových štátoch nejde o žiadnu raritu.
Človeka ohrozuje toxín produkovaný baktériou, ktorý napadne nervové zakončenia na svaloch a spôsobí stuhnutie a ťažké kŕče všetkých svalov v tele vrátane svalov dýchacích, ktoré môžu prejsť do tzv. opistotonu.
Neliečený stav končieva zvyčajne nepríjemnú smrťou udusením. Viac informácií si prečítajte v príslušnom článku o tejto chorobe.
Diagnostika
Diagnostika svalových kŕčov je veľmi široká – Veľa informácií môžeme zistiť z odberov krvi (koncentrácia minerálov, hladina krvného cukru, stav vnútorného prostredia, hormóny štítnej žľazy), jednoduché je zmeranie teploty u dieťaťa a základné fyzikálne vyšetrenie vôbec.
Pri podozrení na akúkoľvek príčinu v mozgu je vhodné urobiť CT vyšetrenie mozgu alebo magnetickú rezonanciu a doplniť to EEG vyšetrením. Špeciálne pri podozrení na infekciu mozgu je vhodné odobrať vzorku mozgovomiechového moku z chrbticového kanála lumbálnej punkciou.
Liečba
Ak je to potrebné, liečime vyvolávajúcu príčinu kŕčov.
Kŕče svalov a svalovú stuhnutosť samotnú možno tlmiť liekmi zo skupiny antikonvulzív a myorelaxancií.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/krece-svalu
Použité zdroje: základné zdroje textu