Eklampsia

EklampsiaEklampsia je smrteľne nebezpečný stav, ktorý sa môže vyskytnúť v tehotenstve, alebo aj v období tesne po pôrode. Dal by sa považovať za komplikáciu iného chorobného stavu, ktorý označujeme ako preeklampsiu.

Príčiny eklampsie


Eklampsii predchádza obvykle preeklampsia, ktorej presné príčiny nie sú známe. Predpokladá sa istá porucha placenty, kedy jej bunky začnú vytvárať množstvo látok, ktoré potom poškodzujú cievy vo viacerých orgánoch.

Postihnutými cievami horšie preteká krv a znížená priepustnosť ich stien môže viesť k úniku krvnej tekutiny do okolitých tkanív.

Veľmi citlivým orgánom na zhoršenie prietoku krvi je mozog a práve príznaky jeho postihnutia označujeme ako eklampsia.

Prejavy

Poruchy prekrvenia mozgu sa prejavia bolesťami hlavy a závratmi, prítomná môže byť aj nevoľnosť a zvracanie.

Hlavným prejavom eklampsie sú kŕče celého tela, ktoré môžu pripomínať ťažký epileptický záchvat. Kŕče môžu prestať, ale potom sa opakovane vracajú a bez liečby nakoniec ženu usmrtia.

Liečba

Liečba musí byť rýchla a agresívna, vhodná je spolupráca gynekológov s lekármi ARO. U ženy je nutné zaistiť žilové vstupy a prívod kyslíka (pri respiračnom zlyhávaní je nutná intubácia), vnútrožilovo sa podávajú lieky tlmiace kŕče.

V prípade výskytu vysokého tlaku (čo je časté), sa podávajú antihypertenzíva. Jedinou skutočne účinnou metódou je však okamžité ukončenie tehotenstva, a to bez ohľadu na životaschopnosť plodu.

Pre matku sa totiž pri rozvinutej eklampsii jedná o život zachraňujúci zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/eklampsie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button