Vyliec.sk > Choroby > Preeklampsia

Preeklampsia

PreeklampsiaPreeklampsia je chorobný stav, ktorý sa najviac dotýka gynekológie a pôrodníctva. Ale môže sa s nim stretnúť aj interný doktor. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny preeklampsie


Presné príčiny vzniku preeklampsie nie sú známe. Predpokladá sa akási porucha placenty, kedy jej bunky začnú vytvárať mnoho zlúčenín, ktoré potom poškodzujú cievy vo viacerých orgánoch. Postihnutými cievami horšie preteká krv a znížená priepustnosť ich stien môže viesť k úniku krvnej tekutiny do okolitých tkanív.

Prejavy

Preeklampsia sama o sebe znamená zvýšenie krvného tlaku v tehotenstve nad 140/90 a súčasne nález bielkoviny v moči. Niekedy sa môžu objaviť aj opuchy spojené s únikom krvnej tekutiny mimo cievy do tkanív. V narušených cievach sa môže aktivovať zrážací systém a môžu začať vznikať drobné krvné zrazeniny, ktoré prietok krvi tkanivami naďalej obmedzujú. Tento stav môže ľahko prejsť v diseminovanu intravaskulárnu koagulopatiu. Preeklampsia sa vyskytuje typicky po 20. týždni tehotenstva a môže znamenať vážne ohrozenie života matky aj dieťaťa. Postihnutý môže byť prakticky ktorýkoľvek orgán, veľmi citlivé na narušenie prietoku krvi sú najmä obličky a mozog.

Diagnostika

Diagnózu obvykle urobí gynekológ pri pravidelnej prehliadke tehotnej ženy. Základom je zmeranie krvného tlaku a vyšetrenie moču na prítomnosť bielkoviny.

Komplikácie

Preeklampsia môže prejsť vo veľmi nebezpečnú eklampsiu, pri ktorej dôjde k narušeniu prietoku krvi mozgom, čo je spojené s poruchami vedomia a vznikom kŕčov, ktoré môžu pripomínať epileptický záchvat. Ďalším závažným stavom, do ktorého môže preeklampsia vyústiť, je tzv. HELLP syndróm. Ženy s preeklamspiou majú vyššie riziko rozvoja predčasného odlúčenia placenty.

Liečba

V prípade zistenia preeklampsie je nutný pokoj na lôžku, podávajú sa lieky na zníženie krvného tlaku (V tehotenstve je ich výber limitovaný, mnohé z nich môže poškodiť plod. Úplne zakázané sú inak často používané ACE-Inhibítory). Aplikujú sa zlúčeniny magnézia, ktoré znižujú krvný tlak a bránia kŕčom. Definitívnym riešením je ukončenie tehotenstva (či už umelo vyvolaný pôrod pôrodnými cestami alebo cisárskym rezom). Nedonosený plod je pochopiteľne viac ohrozený na živote, na druhú stranu sa veľakrát nedá robiť nič iné. Vhodné je znovu zdôrazniť, že vyvolávajúcim faktorom, ktorého sa predčasným pôrodom lekári snažia zbaviť, je placenta a nie plod.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/preeklampsie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.