DIC – diseminovaná intravaskulárna koagulopatia

DIC - diseminovaná intravaskulárna koagulopatiaDIC je skratka pre stav známy ako diseminovaná intravaskulárna koagulopatia. Názov možno s istou nepresnosťou preložiť ako „celotelová vnútrocievna porucha zrážanlivosti„. S DIC sa najčastejšie stretávajú lekári z oddelení ARO, u vážne chorých pacientov k tejto poruche dochádza relatívne často. (DIC, lat. dis-sēmināta – roze-setá) je získaný stav vyznačujúci sa patologicky zvýšenou koagulačnou aktivitou s tvorbou trombov v periférnej cirkulácii a postupným vyčerpaním koagulačných faktorov, ktorý následne vedie k zvýšeniu krvácavosti. Vyskytuje sa ako v akútnej tak aj v chronickej forme.DIC vzniká vždy sekundárne ako odpoveď na určitý tkanivový inzult.

Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia a jej príčiny


Najprv je nutné povedať si niekoľko slov o procese krvného zrážania.

V našom tele závisí proces zrážania krvi najmä na funkciu krvných doštičiek (trombocyty) a tzv. koagulačných faktorov.

V prípade narušenia celistvosti cievy vytvoria doštičky v tomto mieste zátku, ktorá je následne spevnená vláknami bielkoviny zvanej fibrín. Práve fibrín je výsledkom kaskády rekcií, ktorých sa zúčastňujú koagulačné faktory.

Okrem zrážacieho systému potom v našom tele existuje aj systém rozpúšťajúci zrazeniny. Rovnováha týchto systémov a ich posilnenie alebo zoslabenie podľa potreby zabezpečuje, že krv sa zráža len vtedy, ak je to potrebné.

Samotné začatie zrážania krvi štartuje rada rôznych vyvolávajúcich činiteľov. Veľký význam v začiatku zrážania krvi má zlúčenina zvaná ako tkanivový faktor. Tá sa uvoľňuje z buniek cievnej steny (a aj z ostatných buniek) pri ich poškodení.

Má to logiku – ak dôjde k poškodeniu cievnej steny, má sa začať zrážanie krvi.

U ťažko chorých pacientov môže však dôjsť k masívnemu uvoľňovaniu tkanivového faktora, čo je nežiaduce. Môže ísť o pacientov so sepsou (poškodenie buniek pri celotelové zápalovej reakcii, rozpad bakteriálnych buniek, a pod.). Pacientov s rozsiahlymi nádorovými procesmi (rozpad nádorových buniek), pacientov po veľkých operáciách, po rozsiahlych poraneniach a tak podobne.

Prejavy

Nekontrolované uvoľňovanie tkanivového faktora pri vyššie zmienených stavoch spôsobí rozvrat systému zrážajúceho krv.

V drobných cievach v prakticky všetkých orgánoch začínajú vznikať krvné zrazeniny. To narúša dodávky kyslíka do tkanív a môže spôsobiť multiorgánové zlyhanie. Nadmerné a úplne neúčelné zrážanie krvi navyše „konzumuje“ ako krvné doštičky, tak zrážacie faktory (preto sa DIC označuje aj ako „konzumpčná koagulopatia“).

Dôsledkom tohto plytvania a nedostatku krvných doštičiek a koagulačného faktora je paradoxne tendencia k zvýšenému krvácaniu (modrín, krvácanie do tráviaceho traktu, krvácanie do moču a nanešťastie aj akékoľvek vnútorné krvácanie).

Celkovo teda môžeme povedať, že u DIC sa krv zráža tam, kde by nemala a naopak nezráža tam, kde by mala.

Diagnostika

Na DIC možno myslieť najmä u pacientov v ťažkých stavoch, u ktorých sa objavia známky zvýšenej krvácavosti a zlyhávaní životne dôležitých orgánov.

Dôležité je urobiť krvné odbery a vyhodnotiť koncentrácie niektorých zložiek krvi podieľajúcich sa na jej zrážaní. Je to pomerne logické – krvné doštičky budú znížené (neúčelne sa zrážajú), fibrinogén (látka, z ktorej vzniká fibrín) bude tiež znížený (neúčelne sa z nej tvorí fibrín), D-diméry (zlúčeniny vznikajúce rozpadom fibrínu) sa zvýšia, pretože organizmus sa snaží neúčelne vzniknuté krvné zrazeniny rozpustiť.

Existujú 2 testy, ktoré hodnotia rýchlosť zrážania krvi – tzv. INR a APTT. Tie budú pochopiteľne predĺžené, pretože krv ochudobnená o vyplytvané koagulačné faktory sa zráža pomalšie.

Liečba

Pacient má byť liečený na monitorovanom lôžku, najlepšie na oddelení ARO. Okrem monitorovania životných funkcií je nutné snažiť sa liečiť príčinu, ktorá k DIC viedla, ak je to však možné (sepsu iste liečiť môžeme, generalizovaný nádor už ťažko).

Samotná liečba DIC je tak trochu paradoxná. Zdanlivo by bolo logické v prvom rade zastaviť krvácanie.

V skutočnosti sa naopak podávajú lieky na rozriedenie krvi (najmä Heparin), ktoré majú za úlohu zastaviť vznik ďalších krvných zrazenín a zastaviť tak bludný kruh neúčelného zrážania.

V prípade výraznejších krvácavých prejavov sa dodávajú chýbajúce zrážacie faktory, najčastejšie vo forme transfúzie mrazenej krvnej plazmy od darcu.

Plazma obsahujúca zrážacie faktory a dokáže rozvrátený systém chorého s DIC stabilizovať. Pri kritickom nedostatku krvných doštičiek možno chorému transfúziou podať aj tie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diseminovana-intravaskularni-koagulopatie-dic

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button