Vyliec.sk / Choroby / DIC – diseminovaná intravaskulárna koagulopatia

DIC – diseminovaná intravaskulárna koagulopatia

DIC - diseminovaná intravaskulárna koagulopatiaDIC je skratka pre stav známy ako diseminovaná intravaskulárna koagulopatia. Názov možno s istou nepresnosťou preložiť ako "celotelová vnútrocievna porucha zrážanlivosti". S DIC sa najčastejšie stretávajú lekári z oddelení ARO, u vážne chorých pacientov k tejto poruche dochádza relatívne často. (DIC, lat. dis-sēmināta – roze-setá) je získaný stav vyznačujúci sa patologicky zvýšenou koagulačnou aktivitou s tvorbou trombov v periférnej cirkulácii a postupným vyčerpaním koagulačných faktorov, ktorý následne vedie k zvýšeniu krvácavosti. Vyskytuje sa ako v akútnej tak aj v chronickej forme.DIC vzniká vždy sekundárne ako odpoveď na určitý tkanivový inzult.

Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia a jej príčiny


Najprv je nutné povedať si niekoľko slov o procese krvného zrážania. V našom tele závisí proces zrážania krvi najmä na funkciu krvných doštičiek (trombocyty) a tzv. koagulačných faktorov. V prípade narušenia celistvosti cievy vytvoria doštičky v tomto mieste zátku, ktorá je následne spevnená vláknami bielkoviny zvanej fibrín. Práve fibrín je výsledkom kaskády rekcií, ktorých sa zúčastňujú koagulačné faktory.

Okrem zrážacieho systému potom v našom tele existuje aj systém rozpúšťajúci zrazeniny. Rovnováha týchto systémov a ich posilnenie alebo zoslabenie podľa potreby zabezpečuje, že krv sa zráža len vtedy, ak je to potrebné.

Samotné začatie zrážania krvi štartuje rada rôznych vyvolávajúcich činiteľov. Veľký význam v začiatku zrážania krvi má zlúčenina zvaná ako tkanivový faktor. Tá sa uvoľňuje z buniek cievnej steny (a aj z ostatných buniek) pri ich poškodení. Má to logiku - ak dôjde k poškodeniu cievnej steny, má sa začať zrážanie krvi.

U ťažko chorých pacientov môže však dôjsť k masívnemu uvoľňovaniu tkanivového faktora, čo je nežiaduce. Môže ísť o pacientov so sepsou (poškodenie buniek pri celotelové zápalovej reakcii, rozpad bakteriálnych buniek, a pod.). Pacientov s rozsiahlymi nádorovými procesmi (rozpad nádorových buniek), pacientov po veľkých operáciách, po rozsiahlych poraneniach a tak podobne.

Prejavy

Nekontrolované uvoľňovanie tkanivového faktora pri vyššie zmienených stavoch spôsobí rozvrat systému zrážajúceho krv. V drobných cievach v prakticky všetkých orgánoch začínajú vznikať krvné zrazeniny. To narúša dodávky kyslíka do tkanív a môže spôsobiť multiorgánové zlyhanie. Nadmerné a úplne neúčelné zrážanie krvi navyše "konzumuje" ako krvné doštičky, tak zrážacie faktory (preto sa DIC označuje aj ako "konzumpčná koagulopatia").

Dôsledkom tohto plytvania a nedostatku krvných doštičiek a koagulačného faktora je paradoxne tendencia k zvýšenému krvácaniu (modrín, krvácanie do tráviaceho traktu, krvácanie do moču a nanešťastie aj akékoľvek vnútorné krvácanie). Celkovo teda môžeme povedať, že u DIC sa krv zráža tam, kde by nemala a naopak nezráža tam, kde by mala.

Diagnostika

Na DIC možno myslieť najmä u pacientov v ťažkých stavoch, u ktorých sa objavia známky zvýšenej krvácavosti a zlyhávaní životne dôležitých orgánov.

Dôležité je urobiť krvné odbery a vyhodnotiť koncentrácie niektorých zložiek krvi podieľajúcich sa na jej zrážaní. Je to pomerne logické - krvné doštičky budú znížené (neúčelne sa zrážajú), fibrinogén (látka, z ktorej vzniká fibrín) bude tiež znížený (neúčelne sa z nej tvorí fibrín), D-diméry (zlúčeniny vznikajúce rozpadom fibrínu) sa zvýšia, pretože organizmus sa snaží neúčelne vzniknuté krvné zrazeniny rozpustiť.

Existujú 2 testy, ktoré hodnotia rýchlosť zrážania krvi - tzv. INR a APTT. Tie budú pochopiteľne predĺžené, pretože krv ochudobnená o vyplytvané koagulačné faktory sa zráža pomalšie.

Liečba

Pacient má byť liečený na monitorovanom lôžku, najlepšie na oddelení ARO. Okrem monitorovania životných funkcií je nutné snažiť sa liečiť príčinu, ktorá k DIC viedla, ak je to však možné (sepsu iste liečiť môžeme, generalizovaný nádor už ťažko). Samotná liečba DIC je tak trochu paradoxná. Zdanlivo by bolo logické v prvom rade zastaviť krvácanie.

V skutočnosti sa naopak podávajú lieky na rozriedenie krvi (najmä Heparin), ktoré majú za úlohu zastaviť vznik ďalších krvných zrazenín a zastaviť tak bludný kruh neúčelného zrážania.

V prípade výraznejších krvácavých prejavov sa dodávajú chýbajúce zrážacie faktory, najčastejšie vo forme transfúzie mrazenej krvnej plazmy od darcu. Plazma obsahujúca zrážacie faktory a dokáže rozvrátený systém chorého s DIC stabilizovať. Pri kritickom nedostatku krvných doštičiek možno chorému transfúziou podať aj tie.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.