Zvýšená zrážanlivosť krvi

zvýšená zrážanlivosť krviZvýšená zrážanlivosť krvi sa odborne označuje ako trombofília (trombofilný stav). Zvýšená zrážanlivosť krvi je príznakom celého množstva rozličných chorobných stavov a to vrodených aj získaných. Hlavný problém zvýšenej zrážanlivosti krvi je vcelku logicky nežiaduci vznik krvných zrazenín (trombov), pričom klinicky najvýznamnejší je vznik hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie. Krvné zrazeniny však môžu pochopiteľne vznikať aj v iných cievach (teda aj v tepnách) s príznakmi zodpovedajúcimi miestu ich vzniku (infarkt myokardu, ischemická mozgová mŕtvica, preeklampsia, časté potraty a mnohé ďalšie).

Príčiny vrodených trombofilných stavov:


Existuje veľké množstvo ochorení, ktoré vrodené zvyšujú tendenciu k vzniku krvných zrazenín a zvyšujú zrážanlivosť krvi.

Tieto ochorenia sú geneticky podmienené a nie sú vyliečiteľné. Sú oveľa častejšie, než by sa mohlo zdať, pri celom rade ich nositeľov sa totiž nijako neprejavujú. Ich frekvencia nie je až tak nelogická – ich nositeľom sa rýchlejšie zráža krv a to im dáva Darwinovskú výhodu v jednoduchšom prežití pri rôznych poraneniach.

1. Leidenská mutácia

Toto je asi najznámejšia genetická mutácia, ktorých následkom je zvýšená zrážanlivosť krvi.

Jej prítomnosť sa pomerne často vyšetruje u mladých ľudí, u ktorých vzniknú trombózy, a preventívne u dievčat, ktorým má byť predpísaná hormonálnej antikoncepcie.

2. Nedostatok antitrombínu III

Vrodený nedostatok tejto zlúčeniny, ktorá sa podieľa na rozpúšťaní krvných zrazenín v tele, vychýli rovnováhu v organizme smerom k vyššej tvorbe krvných zrazenín.

3. Nedostatok proteínu C a proteínu S

Vrodený nedostatok týchto dvoch bielkovinových molekúl spôsobuje vyšší výskyt žilových trombóz.

Obe bielkoviny majú funkciu v tzv. koagulačnej kaskáde (kaskáda vzájomne sa aktivujúcich bielkovinových zlúčenín, ktorá vedie k vytvoreniu krvnej zrazeniny), ktorú na rôznych miestach tlmia a znižujú tak tendenciu k zrážaniu krvi.

4. Vrodená hyperhomocysteinémia

Niektoré genetické mutácie majú za dôsledok narušenie metabolizmu aminokyselín methinonínu a cysteínu, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie zlúčeniny homocysteínu v krvi.

Hyperhomocysteinémia má však aj získané keď nie je dedičná formy, ktoré sú spôsobené nedostatkom niektorých vitamínov.

Príčiny získaných trombofilných stavov:

Súbor týchto stavov je oveľa zaujímavejší. Ide o stavy, ktoré zvyšujú riziko vzniku krvných zrazenín u doposiaľ zdravého jedinca a mnohé z nich sú liečebne odstrániteľné alebo aspoň ovplyvniteľné.

Ak sa niektorý z nižšie uvedených rizikových faktorov objaví u jedinca, ktorý už trpí vrodeným trombofilným stavom, potom je riziko vzniku trombózy výrazne vyššie.

1. Dehydratácia

Dehydratácia vedie k zníženiu objemu cirkulujúcej krvnej tekutiny a to vedie k ľahšiemu zrážaniu krvi a vzniku trombov.

Dehydratáciu u starých ľudí môžeme považovať za potenciálne nebezpečný trombofilný stav, ktorý sa môže komplikovať napríklad ischemickou mozgovou mŕtvicou, pretože aj pri pomerne malej dehydratácií organizmu je výrazne zvýšená zrážanlivosť krvi.

2. Imobilizácia

Znížená hybnosť celého tela alebo jeho častí obvykle vedie k zhoršeniu odtoku žilovej krvi a zvyšuje riziko krvných zrazenín.

Úplne typický príklad je zlomenina dolnej končatiny s nasadenou sadrou, kedy je zvýšené riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy.

3. Tehotenstvo

Komplexné hormonálne zmeny ženského tela počas tehotenstva zahŕňajú aj tendenciu k vyššej zrážanlivosti krvi. Ide zrejme o obranný mechanizmus, ktorý má znížiť riziko krvácavých komplikácií pri- a po pôrode.

4. Antifosfolipidový syndróm

Táto autoimunitná choroba je spôsobená vznikom tzv. antifosfolipidových protilátok, ktoré narušujú krvné zrážanie v zmysle zvýšenia zrážanlivosti a poškodzujú orgány.

Okrem vyššieho rizika hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie sa častejšie objavujú komplikácie v podobe tepnových uzáverov ako sú infarkty myokardu a ischemické mozgové mŕtvice.

U postihnutých žien sú časté potraty.

5. Lieky a iné zlúčeniny

Zvýšené riziko vzniku trombóz existuje u užívateliek hormonálnej antikoncepcie.

Okrem toho sa krv viac zráža fajčiarom a pacientov užívajúcich dlhodobo kortikoidy.

6. Nefrotický syndróm

Znamená stratu bielkovín obličkami do moču vyššiu ako 3 gramy denne.

Syndróm obvykle sprevádza poškodenie obličkového tkaniva pri viacerých chorobách (napr. diabetická nefropatia, niektoré glomerulonefritídy). Nefrotický syndróm je nutné považovať za trombofilný stav s vyšším rizikom vzniku trombóz.

7. Idiopatické črevné zápaly

Do tejto skupiny chorôb patrí najmä ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Obe choroby v aktívnom štádiu spôsobujú zvýšenú tendenciu k vzniku krvných zrazenín a pri hospitalizácii pacientov zvyčajne zabezpečujú malou dávkou nízkomolekulárneho heparínu.

8. Hematologické ochorenia

Niektoré krvné choroby môžu zvyšovať zrážanlivosť krvi, príkladom je esenciálna trombocytémia (zvýšený počet krvných doštičiek), zvýšenie počtu červených krviniek a ďalšie.

9. Nádorové ochorenia

Nádorové procesy v organizme spôsobujú rozvoj zápalových procesov a tých nasledkom je potom zvýšená zrážanlivosť krvi.

Náhle a zdanlivo bezdôvodne vzniknutá hlboká žilová trombóza alebo pľúcny embolem u staršieho človeka je dôvodom na vyšetrenie, či pacient nemá v tele zhubný nádor.

Tieto vyšetrenia okrem krvných odberov väčšinou zahŕňajú röntgen pľúc, ultrazvuk brucha, urologické vyšetrenie u mužov, gynekologické vyšetrenie u žien a niekedy aj gastroskopiu a kolonoskopiu.

10. Operácie

Rozsiahlejší operačný zákrok je zásahom, ktorý vyvoláva v organizme zápalovú odpoveď a zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, pretože je v organizme zvýšená zrážanlivosť krvi.

Zaistenie hospitalizovaných pacientov v operačnom období nízkomolekulovým heparínom je úplne na mieste.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvysena-srazlivost-krve

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button