Antifosfolipidový syndróm

Antifosfolipidový syndróm je hematologické ochorenie, ktoré sa prejavuje sklonom k zvýšenému zrážaniu krvi. Ide o ochorenie získané a vzniká buď samostatne, alebo sprevádza iné choroby. Svojho nositeľa pochopiteľne ohrozuje najmä vyšším rizikom vzniku krvných zrazenín. Čo je to Antifosfolipidový syndróm, ako sa prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako ho liečiť?

Príčiny Antifosfolipidovho syndrómu


V krvi chorého sa objavia tzv. antifosfolipidové protilátky, ktoré sa viažu na rôzne štruktúry tela.

Protilátky svojím pôsobením narúšajú funkciu zrážacích faktorov, dráždia krvné doštičky a vyvolávajú ich zhlukovanie.

Pravdepodobne sa tieto protilátky viažu na steny ciev a poškodzujú ich. Dôsledkom je vznik nerovnováhy v systéme zrážania krvi, ktorý sa výsledne prejaví tendenciou k zvýšenej zrážanlivosti.

Vzhľadom na existenciu týchto protilátok môžeme o antifosfolipidovom syndróme hovoriť ako o autoimunitnej chorobe.

Môže sa objaviť sám od seba alebo sprevádzať iné autoimunitné ochorenie (napríklad systémový lupus erythematosus), nádorové ochorenia či infekcie.

Prejavy

U pacienta vznikajú krvné zrazeniny v žilách aj tepnách. Pomerne často vzniká hlboká žilová trombóza dolných končatín, ktorá býva často komplikovaná pľúcnou embóliou.

Vznik zrazeniny v mozgových tepnách môže viesť k ischemickej mozgovej mŕtvici, zrazeniny vznikajúce v tepnách, ktoré zásobujú oko môžu viesť k poruchám zraku.

Postihnuté môžu byť drobné cievy prakticky všetkých orgánov, čo následne vedie k narušeniu dodávok kyslíka.

Postihnuté orgány potom môžu horšie plniť svoje funkcie a zlyhávať (časté je napríklad zlyhávanie obličiek).

Pomerne nepríjemné je to u tehotných žien, kde týmto spôsobom býva poškodzovaná placenta.

Zlyhávanie placenty potom vedie k poruche dodávok živín a kyslíka plodu, ktorý odumiera. Pre antifosfolipidový syndróm sú preto typické opakované potraty.

Neblahý vplyv na cievy vedie k urýchleniu procesu aterosklerózy so všetkými jej komplikáciami.

Pozn: Narušenie zrážacích faktorov, ktoré pôsobením antifosfolipidových protilátok nefungujú správne, sa môže niekedy spojiť s ťažkým nedostatkom krvných doštičiek (doštičky sa vyzrážajú a tým ich počet v krvi klesá) a v takom prípade dochádza u chorých paradoxne k vyššej krvácavosti.

Diagnostika

Stanoviť diagnózu nie je ľahké. Ak máme človeka s jasne zvýšenou tendenciou k zrážaniu krvi, najmä ženu po opakovaných potratoch nejasnej príčiny, je vhodné na syndróm myslieť.

Istý význam má krvný obraz, v ktorom nájdeme znížené množstvo krvných doštičiek. Ultrazvuk ciev má význam v hľadaní krvných zrazenín.

Pomocou špeciálnych metód je možné následne zistiť v krvi aj vlastné antifosfolipidové protilátky.

Liečba

V prevencii proti vzniku krvných zrazenín sa používajú lieky na riedenie krvi. Doteraz sa užíval aspirín, jeho efekt je však sporný a väčší význam má podľa všetkého skôr podávanie menších dávok warfarínu.

Ženám so zisteným antifosfolipidovým syndrómom sa neodporúča užívať hormonálnu antikoncepciu, ktorá zrážanie krvi zvyšuje tiež.

Ak sa vyskytnú krvné zrazeniny, liečia sa u pacientov s antifosfolipidovým syndrómom podobne ako u ostatných ľudí, len dávky liekov bývajú vyššie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/antifosfolipidovy-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button