Systémový lupus erythematosus

Systémový lupus erythematosusSystémový lupus erythematosus alebo skrátene SLE je autoimunitné ochorenie spojené s poškodením mnohých orgánov a tkanív a mnohokrát veľmi vážnymi prejavmi aj prognózou. Systémový lupus erythematosus sa ako väčšina autoimunitných ochorení viac vyskytuje u žien.

Príčiny systémového lupusu erythematosusu


Príčiny nie sú presne známe, ale predpokladá sa klasický priebeh vzniku autoimunitného ochorenia. Máme človeka, ktorý má určitý genetický predpoklad pre vznik tejto choroby.

Tento človek ochorie na nejakú banálnu infekciu, často vírusovú, ktorú úspešne prekoná. Lenže imunitný obranný systém tohto jedinca sa zblázni a začne agresívne reagovať proti bunkám vlastného tela. U SLE typicky začnú vznikať počas tohto procesu autoprotilátky (tzv. ANA autoprotilátky, anti-dsDNA autoprotilátky) poškodzujúce bunky nášho tela, vzniká neinfekčný zápal a nešťastie je na svete. Postihnuté sú v rôznej miere prakticky všetky orgánové systémy. Niekto môže mať prejavy len mierne, pre niekoho môžu byť vo svojom dôsledku aj smrteľné.

Prejavy systémového lupusu erythematosusu

Systémový lupus erythematosus má extrémne pestré prejavy a najčastejšie sa rozlišujú podľa postihnutia jednotlivých orgánových systémov.

1. Koža

Postihnutie kože býva dobre rozpoznateľné, pretože býva časté a má svoje charakteristické prejavy. Na tvári vzniká klasický motýľovitý erytém, čo je začervenanie kože tváre na lícach v tvare motýlích krídiel. Na osvetlených častiach kože často vzniká tzv. diskovitý erytém, čo sú kruhovité začervenané ložiská.

Celková abnormálna citlivosť kože na slnečné žiarenie (fotosenzitivita) je pre lupus taktiež typická. Na hlave bývajú postihnuté aj vlasy a môže dôjsť k ich vypadávaniu.

2. Pľúca

Môžu byť postihnuté postupným väzivovatením, čo sa prejaví námahovou dýchavičnosťou. Pľúcny obal, tzv. pleury môže byť postihnutý tiež a to sa prejaví hlavne bolesťou na hrudi, ktorá sa zhoršuje pri nádychu.

3. Mozog

Postihnutie je premenlivé a môže byť veľmi nenápadné. Príznaky sa môžu prejaviť ako zmeny správania, zníženie inteligencie, poruchy pamäti a niekedy aj poruchy hybnosti.

4. Obličky

Nevyskytuje sa tak často ako postihnutie kože a kĺbov, ale je značne nebezpečné. Príznaky sú rôzne, často nájdeme krv v moči alebo nadmerné vylučovanie bielkovín do moču. Celé to môže skončiť aj s postupným zlyhaním funkcie obličiek a dialýzou.

5. Srdce

Srdce môže byť postihnuté lupusovým zápalom vo všetkých svojich vrstvách, veľmi nepríjemný býva zápal srdcového svalu čiže myokarditída. Najčastejšími prejavmi postihnutia srdca sú bolesť na hrudníku a poruchy srdcového rytmu.

6. Kĺby

Vyskytuje sa bolestivý zápal mnohých kĺbov, ktorý môže byť spojený s ich deformáciami. Postihnutie kĺbov je u lupus erythematosus veľmi časté.

Diagnostika

Systémový lupus erythematosus sa okrem klinického podozrenia u vyššie uvedených symptómov diagnostikuje zásadným nálezom autoprotilátok v krvi postihnutého človeka.

Prevencia pred systémovým lupusom erythematosusom

Proti autoimunitným ochoreniam tohto typu nie je účinná prevencia známa a jedinou možnosťou je preto liečba.

Liečba

Systémový lupus erythematosus má zložitú liečbu už vo svojom princípe. Problémom je abnormálna reakcia nášho imunitného systému a my sa snažíme pomocou mnohých liekov tento imunitný systém tlmiť pomoc imunosupresív. Lenže imunitný systém nás chráni pred infekciami a nádorovými ochoreniami. Keď ho tlmíme príliš, rastie ich riziko. Keď ho nestlmíme dostatočne, bude naše telo poškodzovať systémový lupus erythematosus.

Je to také tancovanie na ostrí noža a je snahou vyvinúť terapiu, ktorá bude imunitný systém tlmiť selektívne (tzn. ideálne bude tlmiť len jeho patologické prejavy). Používané lieky majú okrem toho aj veľké množstvo ďalších nežiaducich účinkov.

Čo používame za lieky:

1. Kortikoidy

Skvelé a zároveň strašné lieky. Výborne tlmia zápal (tj. tlmia náš imunitný systém), ale majú pri dlhodobom užívaní niekoľko vedľajších účinkov, ktoré by si zaslúžili vlastnú kapitolu (obezita, strie, vysoký krvný tlak, zmeny správania, osteoporóza, častejšie infekcie a v kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi s obľubou spôsobujú žalúdočné vredy). Kortikoidy vám pomôžu dosiahnuť vášho cieľa, ale zaplatíte za to určitú cenu.

Bohužiaľ je lupus tak vážne ochorenie, že je mnohokrát potrebné kortikoidy nasadiť bez ohľadu na vyššie uvedené.

2. Imunosupresíva

Používajú sa látky ako napr. cyklofosfamid, cyklosporín a azatioprín. Tieto zlúčeniny majú však taktiež mnoho nežiaducich účinkov (riziko postihnutia obličiek a iných orgánov).

Liečba systémového lupusu erythematosusu

Liečba je doménou reumatológa. Je nutné s lekármi spolupracovať a riadiť sa v užívaní liekov ich odporúčaniami. Hlavnou zásadou medicíny je pravidlo Primum non Nocera, tzn. predovšetkým pacientovi neškodiť. Keď už vás lekár zámerne vystaví nežiaducim účinkom liekov, je to preto, aby vás ochránil pred oveľa závažnejšími prejavmi choroby.

Poznámka: Systémový lupus erythematosus nesie isté nebezpečenstvo aj v tehotenstve. Autoprotilátky chorej matky môžu prechádzať placentou a poškodiť plod. Ochorenie takto postihnutého dieťaťa sa označuje ako lupus neonatorum čiže lupus novorodenca. Prejavy u novorodenca sú hlavne kožné a kardiovaskulárne (postihnutie srdca s vyšším výskytom porúch vedenia vzruchu).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lupus-erythematosus

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.