Strie
Strie sú relatívne častým nálezom na koži. Jedná sa v drvivej väčšine len o problém kozmetický, ale niekedy môžu byť aj príznakom vážnejšieho ochorenia.Prečo vznikajú, ako sa prejavujú, a dá sa ich nejako zbaviť alebo účinne zabrániť ich vzniku? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny a príznaky strií
Strie sú trhlinky v koži, ktoré sa objavujú častejšie u žien. Presnejšie povedané sú spôsobené potrhaním elastických spojivových vláken v koži.
Toto ochorenie vyzerá najskôr ako nápadné nafialovelé prúžky, ktoré sa častejšie nachádzajú na stehnách, ramenách, bruchu a na zadku. Ako strie starnú, začne sa ich farba meniť na matnú bielu a strie už nie sú toľko viditeľné.
Princípom vzniku strií je mechanické zaťažovanie kože. Zvýšené zaťažovanie vzniká pri rýchlom prírastku hmotnosti, teda pri rýchlo vznikajúce obezite a potom tiež v tehotenstve.
Rýchlo rastúci objem brucha jednoducho koža nestíha spracovávať a môže sa potrhať.
Podobný problém môže nastať aj u mužov, ktorí začnú intenzívne posilňovať. Rýchlo sa zväčšujúca svalová hmota môže kožný kryt potrhať a dať tak podnet na vznik strií.
Prirodzene existujú faktory, ktoré robia kožu náchylnejšiu k poškodeniu aj pri bežnej záťaži. Nedostatok vitamínu C má tiež vplyv na vznik strií. Vitamín C je totiž dôležitý pre tvorbu spojivového tkaniva, ktorá zaisťuje pevnosť kože.
Negatívny vplyv na pevnosť kože majú hormóny kortikoidy. Častý výskyt strií je preto typický u nadmernej produkcie kortikoidov v našom tele alebo pri podávaní kortikoidov lekárom. Obe situácie možno nazvať Cushingovým syndrómom.
Dokonca aj dlhodobejšie používanie mastí s kortikoidmi môže kožu v mieste natierania poškodiť a spôsobiť vznik strií.
Zvýšený výskyt trhliniek kože je aj u chorôb, ktoré súvisia s vrodenými poruchami spojiva. Takou chorobou je napríklad Marfanov syndróm a o niečo menej známy Ehlers-Danlosov syndróm. Dopĺňam, že oba vyššie uvedené syndrómy sú veľmi zriedkavé.
Diagnostika
Najpovolanejšou osobou, ktorá urobí diagnózu, je kožný lekár. Toto ochorenie však spozná skoro každý.
U strií nie je hlavný problém ich poznať, ale zamyslieť sa, prečo vznikli. Najmä je vhodné sa sústrediť na to, či pacient náhodou neberie kortikoidy v akejkoľvek liekovej forme, či nemá ďalšie príznaky Cushingovho syndrómu, či Marfanovho syndrómu.
Prevencia
Možnou prevenciou je vyhnúť sa rýchlemu zvýšeniu telesnej hmotnosti prejedaním a samozrejme neužívať lieky obsahujúce kortikoidy bez súhlasu lekára.
Vhodnou prevenciou je tiež pravidelné premasťovanie kože vo vyššie uvedených problémových partiách.
Ak si napríklad žena počas tehotenstva pravidelne premazáva kožu brucha, koža sa lepšie roztiahne a menej praská.
Liečba
Liečiť možno Cushingov syndróm – chirurgicky odstrániť nádor zodpovedný za vysokú tvorbu kortikoidov, či vysadiť kortikoidy užívané ako lieky, ak je to v danom prípade možné!
Už existujúce strie sa vyliečiť nedajú. Určitou výhodou je fakt, že po čase strácajú farbu a sú menej výrazné.
Samozrejme existuje množstvo telových krémov proti striám, ale tie majú preventívny a nie liečebný účinok.
Niekedy sa na strie používajú lasery, ale tie budú mať maximálny efekt na zosvetlenie a na menšiu viditeľnosť strií. Strie samy osebe nezmiznú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/strie
Použité zdroje: základné zdroje textu