Nedostatok vitamínu C

Nedostatok vitamínu CVitamín C je iný názov pre kyselinu askorbovú. Táto zlúčenina sa radí do skupiny vitamínov preto, že ju podobne ako ostatné vitamíny ľudské telo nevie vyrobiť a musí ju prijímať v potrave. Čo všetko môže spôsobiť nedostatok vitamínu C a ako sa tento nedostatok prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Vitamín C je v našom tele dôležitý pre správnu tvorbu spojivového tkaniva, ktoré okrem iného zaručuje pevnosť kože, pevnosť stien krvných ciev, pevnosť kostí a stabilitu kotviaceho aparátu zubov.

Okrem toho má vitamín C funkciu „likvidátora“ voľných radikálov.

Voľné radikály sú škodlivé zlúčeniny kyslíka neustále vznikajúce v tele, ktoré postupne naše telo poškodzujú, urýchľujú proces starnutia a majú vzťah k výskytu nádorových procesov.

Pôsobenie voľných radikálov sa zhŕňa pod pojem oxidačný stres a vitamín C je jednou z mnohých látok, ktoré pôsobia proti nemu.

Vitamín C prijímaný v potrave má aj ten význam, že zlepšuje vstrebávanie železa z potravy. Odporúčaná dávka vitamínu C je u dospelého človeka asi 70-80 mg na deň.

Nedostatok vitamínu C a jeho príčiny


Hlavnou príčinou nedostatku vitamínu C je jeho nízky príjem v potrave.

V našej populácii je to dané nezdravým stravovaním, nedostatočný príjem vitamínu C mávajú klasicky bezdomovci a alkoholici.

Ťažký nedostatok vitamínu C mávali námorníci, ktorí vitamín C neprijímali vôbec (v lodných suchároch, naloženom mäse, vode a rume sa moc tohto vitamínu nevyskytuje), čo malo dosť ťažké následky v podobe choroby zvanej skorbut. 

Prejavy

Klasickým obrazom ťažkého nedostatku vitamínu C je choroba námorníkov, známa pod názvom skorbut.

Prejavy sú obrazom poruchy funkcie spojivového tkaniva vo všetkých tkanivách. Steny krvných ciev strácajú pevnosť a ľahko praskajú – dochádza k častejšiemu krvácaniu do podkožia a k tvorbe modrín.

Z rovnakého dôvodu môže postihnutý nájsť krv v stolici, či krv v moči. Dochádza tiež ku krvácaniu z ďasien.

V ústnej dutine sa navyše prejaví porucha funkcie spojivového tkaniva držiaceho zub v zubnom lôžku – zuby sa kývajú a majú tendenciu vypadávať. Strata chrupu je asi najznámejším prejavom skorbutu.

Vzhľadom k tomu, že vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa v tráviacom trakte, začne chorý trpieť nedostatkom železa a začne byť chudokrvný.

Vitamín C má aj význam pre imunitný systém a pri jeho nedostatku sa zníži odolnosť proti infekčným ochoreniam.

Koža vysychá a vznikajú v nej hnisavé rany, akékoľvek poranenia sa pomaly hoja, nechty sú lámavé, rovnako tak sa zvyšuje lámavosť vlasov.

Chorý vyzerá celkovo nezdravo, býva ľahostajný a unavený, nakoniec stráca vedomie a umiera. U detí sa nedostatok vitamínu C najzreteľnejšie prejaví poruchou kostí.

Kosti nemajú potrebnú pevnosť a pôsobením tlaku sa rôzne deformujú. Porucha správneho rastu kostí do dĺžky tiež spôsobí menší vzrast postihnutých detí.

Naša populácia trpí „len“ miernym nedostatkom vitamínu C kvôli nezdravému stravovaniu. Tento mierny nedostatok vitamínu sa prejavuje oveľa nenápadnejšie ako skorbut.

Postihnutí nemajú žiadne ťažké viditeľné príznaky, pretože pre funkciu spojiva je vitamínu C relatívne dostatok. Môže sa však prejaviť znížená schopnosť organizmu brániť sa oxidačnému stresu, čo môže mať za následok vyšší výskyt nádorových ochorení.

U postihnutých sa môžu prejavovať aj neurčité príznaky typu únavy a vyčerpanosti. Vzhľadom k tomu, že vitamín C má význam pre pevnosť kožného spojivového tkaniva, môžu o niečo ľahšie vznikať strie.

Prevencia

Prevenciou je dostatočný príjem vitamínu C v potrave. Z bežne dostupných potravín sa vitamín C vyskytuje v ovocí (kivi, citróny, ananás, mandarínky, pomaranče – aj v džúsoch z nich vyrobených) a tiež v zelenine (brokolica, špenát, cesnak, kyslá kapusta).

Menej známe je, že pomerne veľké množstvo vitamínu C je v obyčajných zemiakoch. Jeho význam znižuje fakt, že varením sa časť vitamínu C znehodnotí a surové zemiaky by nikto nejedol.

Obrovské množstvo vitamínu C sa nachádza v šípkach, čo vysvetľuje obľúbenosť šípkového čaju pre posilňovanie organizmu.

Pri varení čaju sa však časť vitamínu opäť znehodnotí. Aby k tomu nedošlo, šípky sa majú rozdrviť a cez noc vylúhovať v studenej vode.

Ďalší deň sa má výsledný roztok ohriať na 70-80 ° C, scediť a vypiť. Ak niekto ovocie a zeleninu nechce, môže vitamín C prijímať v tabletkách.

Zdá sa, že horná hranica denného príjmu vitamínu C neexistuje a predpokladá sa, že sa ním nedá predávkovať. Nie je v tom však ešte jasno a tak sa vyšší príjem ako niekoľko sto miligramov vitamínu C denne príliš neodporúča.

Nedostatok vitamínu C a jeho liečba

Liečba nedostatku vitamínu C je v jeho podaní v tabletách, či ešte lepšie v prirodzenej forme.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-proteinu-c

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button