Vypadávanie zubov

Vypadávanie zubovVypadávanie zubov je pomerne normálny proces, pokiaľ sa týka detského veku a mliečnych zubov. U dospelých ľudí je strata chrupu spojená s vyšším vekom a celkovou degeneráciou zložitého aparátu, ktorý ukotvuje zuby v ďasne. Okrem toho môže zvýšené vypadávanie zubov priamo súvisieť s niektorými chorobnými stavmi.

Kotviaci aparát zuba sa označuje ako parodont a zahŕňa kostené lôžko, ďasno, kostný cement a väzivové vlákna. Všetky tieto zložky sa radia k spojivovým tkanivám a závisia na jeho kvalite.

Vypadávanie zubov a jeho príčiny:


1. Mliečne zuby u detí

Mliečne dočasné zuby sa začnú objavovať medzi 6. mesiacom a 6. rokom života. Postupne potom vypadávajú a sú nahradzované trvalým chrupom.

Zaujímavé je, že u niektorých ľudí nemusia mliečne zuby vypadnúť a na röntgene potom nájdeme trvalé zuby schované v hĺbke pod mliečnymi zubami vnútri ďasien.

2. Úrazy

Najčastejšie dochádza k poraneniu zubov pri priamych úderoch vedených do tváre. Zuby sa môžu priamo zlomiť, alebo dôjde k poškodeniu parodontu a zub vypadne.

Vzhľadom k bohatému prekrveniu má taká rana tendenciu nepríjemne krvácať.

3. Paradentóza

Paradentóza znamená zápal kotviaceho aparátu zuba.

Väčšinou súvisí so zápalom ďasien, hromadením povlaku, nedostatočnou ústnou hygienou a kazivosťou zubov. Neliečená parodontóza je dôležitým dôvodom pre stratu chrupu.

4. Nedostatok vitamínu C a vypadávanie zubov

Vitamín C je zlúčenina nepostrádateľná pre správnu stavbu spojivového tkaniva.

Ťažký nedostatok vitamínu C vedie k narušeniu pevnosti drobných krvných ciev so vznikom početných modrín, petechií a tiež k vypadávaniu zubov.

Pokročilý nedostatok vitamínu C označujeme ako skorbut.

5. Osteoporóza

Odvápňovanie kostí postihuje aj kostené lôžko parodontu a zhoršuje stabilitu ukotveného zuba, čím sa zvyšuje riziko jeho vypadnutiu.

6. Pokročilý vek

S vekom dochádza k celkovej degenerácii spojivového tkaniva a postihnutý je aj kotviaci aparát zuba.

Preto sa so stratou chrupu stretávame u starých ľudí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vypadavani-zubu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button