Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Osteoporóza

OsteoporózaOsteoporóza je významné ochorenie, ktoré sa spolupodieľa na vzniku mnohých zlomenín a môže tak mať aj potenciálne smrteľné komplikácie. Za normálnych okolností sú kosti dospelých ľudí v neustálej prestavbe podľa smeru pôsobenia záťaže. Kosť sa v tomto dynamickom deji rozpadáva a zároveň aj tvorí, obe tieto činnosti sú vo vzájomnej rovnováhe. K novotvorbe kosti pomáha pohyb, prísun vápnika, vitamín D a u žien je tiež významný efekt estrogénu. Pri osteoporóze sa rovnováha tvorba-odbúravanie posunie smerom k odbúravaniu, čo má za následok rednutie kostnej hmoty. Kosť sa stáva krehkou a rastie riziko zlomenín.

Osteoporóza a jej príčiny


Osteoporóza ako samotná choroba je veľmi častá a má ako príčinu vysoký vek spojený s metabolickými zmenami, nižším príjmom vápnika a nedostatkom vitamínu D.

U žien sa vysoký vek navyše kombinuje s menopauzou, tj. s výrazným poklesom hladiny estrogénu.

Menej často sa osteoporóza môže vyskytovať aj ako príznak mnohých iných stavov a chorôb: hormonálne poruchy (zvýšená činnosť štítnej žľazy, poruchy nadobličiek a dlhodobý príjem kortikoidov), dlhodobá nehybnosť na lôžku a mnohé ďalšie.

Pri tejto tzv. sekundárnej osteoporóze je nevyhnutné odstrániť jej príčinu a stav by sa mal napraviť.

Prejavy

Choroba spočiatku nemá prejavy, neskôr sa objavujú bolesti kostí, najmä bolesti v chrbte, skrivenie chrbtice (môže sa objaviť hrb) a prípadné patologické zlomeniny, tj. zlomeniny vzniknuté aj pri malej pôsobiacej vonkajšej sile.

Veľmi časté bývajú zlomeniny rebier, stavcov, lakťových kostí a krčku stehennej kosti. To môže mať vážne následky. U starého človeka môže mať takáto zlomenina krčka stehennej kosti za následok dlhodobé znehybnenie na lôžku.

Takému ležiacemu človeku potom hrozí nákaza nejakou infekciou, dostane zápal pľúc a zomrie.

V minulosti bola preto takáto zlomenina nezriedka príčinou smrti a aj dnes sa dá na zdanlivo banálnu zlomeninu nohy zomrieť veľmi ľahko.

Diagnostika

Stopercentnú diagnózu osteoporózy možno urobiť na podklade denzitometrie. Je to ožiarenie kostí špeciálnym röntgenom o veľmi malej sile žiarenia (slabšej ako klasický röntgen), kedy potom snímky vyhodnotí počítač a určí hustotu kostnej hmoty v jednotlivých častiach tela podľa množstva absorbovaného žiarenia.

Prevencia

Prevencia má veľký význam, najmä u žien, kedy sa kombinuje rizikový faktor vek s menopauzou. Prevencia vychádza z príčin choroby.

U starších ľudí je najlepšou prevenciou denne prijímať mlieko, syr a jogurty pre prísun vápnika a rozumné vystavovanie sa slnečným lúčom potrebných na výrobu vitamínu D.

Dodávame, že to neznamená sa nadmerne opaľovať, pretože tým sa zbytočne zvyšuje riziko vzniku melanómu.

Dôležitá je rozumná fyzická aktivita, ak je možná (stačí pomalá chôdza), pretože stimuluje tvorbu kostnej hmoty.

Osteoporóza a jej liečba

Lekár má veľké spektrum liekov k predpísaniu – tieto lieky majú rôznymi spôsobmi zmeniť nepomer medzi odbúravaním kostnej hmoty a jej novotvorbou v prospech novotvorby. U žien po menopauze by boli vhodné estrogény.

Avšak ak sa ženám po menopauze podávajú estrogény, zvyšuje sa u nich riziko vzniku nádoru prsníkamaternice. Je to preto, že na tieto orgány estrogény pôsobia stimulačne.

Preto sa vyvinula nová generácia liekov, ktoré na tvorbu kostnej hmoty pôsobia pozitívne ako estrogény, ale na prsník a maternicu pôsobia naopak tlmivo.

Okrem toho sa predpisuje vitamín D (napr. preparát Vigantol), prípravky obsahujúce vápnik a v niektorých indikovaných prípadoch aj silné lieky zo skupiny bisfosfonátov (bránia odbúravaniu kostí).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/osteoporoza

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button