Začervenanie tváre

Začervenanie tváre je veľmi častý problém, zvyčajne je však úplne neškodný a súvisí s emóciami. Menej známy je fakt, že ho môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia, v niektorých prípadoch aj pomerne vážne.
Viac o začervenaní tváre a o príčinách, ktoré toto začervenanie spôsobujú sa dočítate v nasledujúcom článku.
Príčiny začervenania tváre:
1. Emócie
Emócie sú spojené s aktivitou vegetatívneho nervového systému, ktorý nie je ovládaný vôľou.
Dôsledkom môže byť viditeľné rozšírenie podkožných drobných ciev a zvýšený prietok krvi spôsobí začervenanie tváre.
U ľudí s labilnejším vegetatívnym systémom to môže byť trochu problém, pretože časté začervenanie tváre pri emóciách ako je rozčúlenia a hnev ich môže obťažovať.
2. Alkohol
Alkohol a jeho metabolické produkty spôsobujú svojim účinkom dočasné rozšírenie podkožných cievok v tvári (obzvlášť na nose), čo potom vedie k začervenaniu tváre u podnapitých ľudí.
Vyššia pravdepodobnosť je u ľudí s horším vrodeným odbúravaním produktov alkoholu, ako sú napr. aziati.
3. Teplo
Prehriatie organizmu (typicky pobyt v teplom prostredí alebo fyzická námaha) je spojené s nutnosťou – chladiť.
Okrem potenia je jedným z účinných chladiacich mechanizmov práve rozšírenie podkožných ciev, čo lepšie umožní v nich prúdiacej krvi odovzdávať teplo do okolitého prostredia.
4. Alergia
Súčasťou alergie môže byť aj začervenanie a opuch tváre. Ide o príznaky vystupňované reakciou organizmu na alergén.
Najčastejšie sa začervenanie tváre prejavuje pri alergickej reakcií na potraviny alebo pri kozmetike na tvár.
5. Lieky
Viacero liekov môže spôsobiť rozšírenie ciev pod kožou a tým vyvolať začervenanie. Typické je to napríklad pre nitráty, lieky na štítnu žľazu a mnohé ďalšie.
6. Ružovka
Toto je kožné ochorenie odborne označované ako rosacea [rozácea]. Vyskytuje sa približne u 10% populácie.
Postihuje tvár, kde vytvára začervenanie tváre podobné začervenaniu po nadmernom požívaní alkoholu. Ľudia s ružovkou tak môžu byť omylom považovaní za alkoholikov. Vyskytuje sa oveľa častejšie u žien ako u mužov.
Pri miernych formách nie je liečba potrebná, stačia len kozmetické prostriedky na zakrytie začervenania – napr. Make-up.
Vhodná je opatrnejšia starostlivosť o tvár, napríklad používanie šetrnejšieho elektrického holiaceho strojčeka miesto žiletiek, jemné osušenie tváre bez trenia po umytí, a pod. Z liečebných metód sú k dispozícií niektoré kožné masti a s pozoruhodným účinkom sa niekedy používajú antibiotiká.
7. Karcinoid
Toto je pomerne zvláštny a relatívne vzácny nádor, ktorý sa vyskytuje v črevách a v pľúcach. Jeho pľúcne formy bývajú svojím charakterom zhubné, u črevných sa však môže správať aj nezhubne (tj. netvoria metastázy).
Bez ohľadu na svoj zhubný či nezhubný charakter bývajú však bunky karcinoidu schopné vytvárať rad faktorov, ktoré potom ovplyvňujú reakcie v organizme a spôsobovať príznaky ako je začervenanie tváre (odborne flush [flase]), bolesti brucha, hnačky a búšenie srdca.
Malé nádory možno úspešne liečiť chirurgicky. Pri väčších nádoroch, ktoré už stihli metastázovať, sa uplatňuje kombinácia chirurgickej liečby, chemoterapie a biologickej liečby s rôznym efektom.
8. Systémový lupus erythematosus
Jedným z celej rady príznakov tohto zákerného autoimunitného onemocnenia býva aj začervenanie tváre, ktoré má podobu motýľa – na tvári sa nachádzajú krídla, ktoré sa spájajú v oblasti nosa. Tento „motýľový erytém“, ako sa začervenanie nazýva, je pre lupus veľmi typický.
Systémový lupus erythematosus (SLE) je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, je celoživotné a jeho zvládanie si vyžaduje určitú námahu a trpezlivosť zo strany lekára, pacienta a jeho rodiny.
Toto ochorenie sa však dá potlačiť liekmi ako sú kortikoidy alebo imunosupresivá (cyklofosfamid, ciklosporin a azathioprin).
9. Hemangióm
Tieto nezhubné nádory tvorené krvnými cievami sú v tvári typické pre detský vek a majú podobu ohraničených začervenaných až fialových škvŕn (naevus flammeus [névus flameus] alebo sa nazývajú aj ako oheň.
Veľmi často samé miznú, niekedy sa odstraňujú pomocou laseru.
10. Otrava oxidom uhoľnatým (CO)
Pri otrave týmto plynom blokujúcim prenos kyslíka do tkanív má človek začervenanú tvár, čo je spôsobené rozšírením podkožných cievok s následným prekrvením tváre.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zarudnuti-obliceje
Použité zdroje: základné zdroje textu