Búšenie srdca
Búšenie srdca (odborne palpitácia) je subjektívne nepríjemný pocit vyvolaný údermi srdca. Je to veľmi častý problém a iste ho tu a tam pocítil každý z nás. Dobrou správou je, že v drvivej väčšine sa nejedná o nič závažné. Napriek tomu – najmä u starších ľudí – ak sa vyskytne búšenie srdca tak treba isť k lekárovi, ktorý vykoná základné vyšetrenie vrátane kontroly EKG. Za palpitáciami sa totiž môžu niekedy skrývať aj vážnejšie problémy, ktoré je nutné riešiť.
Pre lepšie pochopenie tohto článku treba najprv napísať pár slov k šíreniu elektrických vzruchov v srdci. Elektrické vzruchy spôsobujú sťahy srdcovej svaloviny.
Bežne vzruchy v pravidelnej frekvencii vznikajú v jednom konkrétnom mieste v pravej sieni, ktorá sa volá sínusový uzol.
Odtiaľ sa vzruch šíri po svalovine predsiení. Na komory sa vzruch následne prenesie cez jedno miesto, ktoré sa volá atrioventrikulárny (AV) uzol.
Okrem tohto miesta sú od seba siene a komory elektricky izolované. Správne šírenie vzruchu je teda: sínusový uzol => svalovina predsiení => AV uzol => svalovina komôr – v takom prípade hovoríme o normálnom sínusovom rytme.
Príčiny búšenia srdca:
Príčin pocitu búšenia srdca je celé množstvo a ako som bolo napísané vyššie, väčšina z nich je úplne neškodná.
Rozdelíme ich do základných 3 skupín podľa toho, čo pri nich nájdeme na EKG. Možností ich rozdelenia je samozrejme viac.
I. Zrýchlená, ale inak normálna srdcová akcia
Na EKG nájdeme zrýchlenú akciu, inak je EKG normálne. Vzruch sa v srdci šíri správnymi cestami.
II. Extrasystoly
Na EKG tu a tam vznikne vzruch mimo pravidelný rytmus. Ich nález je síce bežný, ale možno ich teoreticky pokladať za poruchy srdcového rytmu.
III. Poruchy srdcového rytmu spojené s rýchlou akciou
Na EKG nájdeme zrýchlenú akciu spojenú s ďalšími poruchami. Bývajú podmienené nenormálnym šírením vzruchov srdcovou svalovinou.
I. Zrýchlená, ale inak normálna srdcová akcia
Sem spadajú situácie, ktoré sú spojené so zrýchlením akcie srdca. Na EKG nachádzame len túto zrýchlenú akciu bez ďalších abnormalít, ktoré by s rýchlou akciou súviseli – malo by sa jednať o sínusový rytmus.
Rýchla akcia je len odpoveďou na nejaký vonkajší či vnútorný faktor.
1. Psychický faktor
Najmä u neurastenických mladých dievčat môže byť pocit búšenia srdca vyvolaný stresom, rozčúlením a tak podobne.
Na EKG sa zvyčajne nájde len normálne zrýchlená srdcová akcia. Stav sa upraví sám od seba, prípadne pomôžu lieky na upokojenie.
2. Fyzická námaha a búšenie srdca
Fyzická námaha býva spojená s búšením srdca. Je to prirodzená reakcia a nikto sa kvôli tomu väčšinou vyšetrovať nenechá.
Srdce bije rýchlejšie, aby dodalo do pracujúcich svalov viac kyslíka. Na EKG by sme opäť našli normálnu zrýchlenú akciu.
3. Bolesť
Zrýchlený, ale inak normálny sínusový rytmus, býva bežnou reakciou na akékoľvek nepríjemne vnímané bolestivé stavy.
4. Šokové stavy
Šokové stavy sú našťastie vzácnou príčinou zrýchlenej srdcovej akcie.
Tá v týchto prípadoch vzniká v dôsledku zlyhávania krvného obehu s poklesom krvného tlaku a zvýšenou snahou srdca udržať dostatočnú dodávku krvi orgánom.
5. Hypoglykémia
Pri znížení koncentrácie cukru v krvi sa zapnú obranné mechanizmy, ktoré okrem iného zrýchlia srdcovú akciu. Okrem toho sa človek spotí a môže mu stúpnuť tlak.
Ak poklesne hladina cukru ešte viac, objaví sa zmätenosť a poruchy vedomia. Hypoglykemickým stavom a búšením srdca sú ohrození najmä ľudia s cukrovkou po aplikácii inzulínu.
6. Chudokrvnosť a búšenie srdca
Nedostatok hemoglobínu znamená horšiu schopnosť krvi doniesť kyslík do tkanív.
Srdce reaguje zrýchlením akcie, aby vyšším množstvom prečerpanej krvi tento nedostatok aspoň trochu zmiernilo.
Na EKG opäť zistíme zrýchlenú akciu a pri vyšetrení krvi nájdeme znížené množstvo hemoglobínu.
7. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Búšenie srdca a zrýchlená srdcová činnosť sú spojené s nadprodukciou hormónov štítnej žľazy.
Okrem toho sa objavia príznaky ako neznášanlivosť tepla, potenie, strata na váhe, zvýšená chuť do jedla a pod. Na EKG by sme mali nájsť normálne zrýchlenú srdcovú akciu a z krvných náberov zistíme zvýšenú koncentráciu hormónov. Viac o tejto problematike nájdete v príslušnom článku.
Poznámka: Zvýšená koncentrácia hormónov štítnej žľazy môže vyvolať aj poruchu srdcového rytmu známu ako fibrilácia predsiení. Viac nájdete v časti III.
8. Lieky a iné zlúčeniny, ktoré spôsobujú búšenie srdca
Niektoré lieky môžu zrýchľovať srdcovú akciu, sú to napríklad niektoré z liekov rozťahujúce priedušky alebo niektoré antidepresíva.
Z ďalších zlúčenín spôsobujúcich búšenie srdca je napríklad predávkovanie kofeínom.
II. Extrasystoly
Extrasystoly sú sťahy srdca, ktoré sú tak trochu „navyše“. Znamená to, že v inak pravidelnej srdcovej akcii sa občas objaví nejaký ten úder mimo rytmus – na EKG sa dajú zistiť vcelku ľahko.
Býva to úplne bežná vec a len výnimočne sú extrasystoly spojené s vážnymi srdcovými chorobami.
Niektorí ľudia však môžu aj úplne neškodné extrasystoly vnímať ako nepríjemné a svoju úlohu v tom môže opäť hrať psychika. Tento problém sa často týka dospievajúcich.
Ako liečbu možno podať malú dávku liekov zo skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky pomôžu stabilizovať a mierne spomaliť srdcovú akciu, čo býva spojené s úľavou.
III. Poruchy srdcového rytmu spojené s rýchlou akciou
Prakticky všetky poruchy srdcového rytmu spojené s rýchlou srdcovou akciou sa môžu prejaviť pocitom palpitácií. Je ich celý rad a ja spomeniem len niektoré.
1. Supraventrikulárna tachykardia
Sem patrí celá skupina porúch rytmu, ktoré sú spojené so zrýchlenou akciou (tachykardia).
Oproti bežnej sínusovej tachykardii vznikajú náhle a bez zjavného vyvolávajúceho faktoru. Môžu pretrvávať dlho alebo rýchlo prejsť späť na normálny rytmus.
Vzruch môže vznikať v sínusovom uzle alebo inde (v svalovine predsiení alebo až v AV uzle), ale šíri sa po srdcovej svalovine nenormálne, čo vyvolá rýchle sťahy srdca. Diagnostikovať je možné z EKG. Problematika týchto porúch je veľmi zložitá a vzhľadom k tejto obtiažnosti a množstva ich podtypov sa nimi nebudem viac zaoberať.
Akútne búšenie srdca sa rieši pomocou liekov, niekedy je ale nutné vykonať aj invazívne riešenie – narušenie chybných ciest šírenia vzruchov (tzv. rádiofrekvenčná ablácia).
Najčastejšou z týchto porúch je fibrilácia predsiení, o niečo menej častejšie sa stretávame s flutterom predsiení, AVRT a AVNRT. Bližšie informácie nájdete v textoch o spomínaných poruchách rytmu.
2. Komorová tachykardia
Toto sú smrteľne nebezpečné poruchy rytmu, kedy vzruch vzniká v svalovine komôr.
Búšenie srdca ich síce môže sprevádzať, ale zvyčajne vedú k rýchlej poruche vedomia a pri dlhšom trvaní majú tendenciu prejsť do fibrilácie komôr, ktorá bez pomoci skončí nevyhnutne smrťou. Jedinou možnosťou záchrany je v takom prípade vykonanie defibrilácie.
Diagnostika búšenia srdca
Diagnostiku mnohokrát urobíme z vyšetrenia EKG, ktoré možno doplniť základným odberom krvi a odbermi hormónov štítnej žľazy.
Ak chceme dlhodobejšie monitorovanie, volíme EKG Holter. To znamená, že si dotyčný pri sebe nosí malý prístrojček, ktorý po dobu 24 hodín zaznamenáva jeho EKG. Toto EKG potom môže lekár zhodnotiť.
Búšenie srdca a jeho liečba
Väčšinou sa podávajú lieky zo skupiny antiarytmík. V I. bode sa rieši vyvolávajúca príčina a na kontrolu rytmu sa v prípade potreby môžu podať beta-blokátory, bod II sa väčšinou tiež rieši pomocou beta-blokátorov.
Bod III má veľké množstvo riešení (fibrilácia predsiení – pozri príslušný článok, ostatné poruchy rytmu pomocou najrôznejších liekov, eventuálne katetrizačnou abláciu srdca).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/buseni-srdce-palpitace
Použité zdroje: základné zdroje textu