Vyliec.sk > Príznaky > Deformácia kĺbov

Deformácia kĺbov

deformácia kĺbovDeformácia kĺbov je nepríjemným príznakom, s ktorým ľudia najčastejšie navštevujú ortopédov a reumatológov. Deformácie kĺbov bývajú často spojené s bolesťami kĺbov a narušením ich funkcie. Na dolných končatinách to môže viesť k poruchám chôdze, na horných končatinách k invalidizujúcemu obmedzeniu manuálnej činnosti.

Príčiny deformácie kĺbov:


1. Artróza

Artróza je asi najčastejším dôvodom deformácie kĺbov. Ide o degeneratívny proces, ktorý postihuje najmä veľké kĺby dolných končatín a zhoršuje sa s vekom. Artróza spôsobuje pohybovú bolestivosť a v pokoji ustáva. Detaily nájdete v príslušnom článku.

2. Reumatoidná artritída

Deformácia kĺbov patrí medzi pokročilé prejavy tohto reumatického autoimunitného ochorenia. Zvyčajne dochádza k postihnutiu väčšieho množstva kĺbov, typicky sú to malé kĺby rúk.

Reumatoidná artritída býva spojená s bolesťami kĺbov, tieto bolesti sú však na rozdiel od artrózy najhoršie v pokoji a miznú pri zaťažení kĺbov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Klasická forma postihnutia vedie k vybočovaniu prstov na malíčkovú stranu, v niektorých prípadoch môžu byť kĺby dokonca čiastočne (alebo úplne) vykĺbené. Tieto formy reumatoidnej artritídy možno plným právom považovať za invalidizujúce ochorenie, pretože deformácia kĺbov je pomerne výrazná.

3. Iné autoimunitné choroby

Vzácnejšie môžu byť za deformáciou kĺbov zodpovedné aj ďalšie dlho prebiehajúce reumatické choroby, ako je napríklad psoriatická artritída (zápal kĺbov pri lupienke).

4. Dna

Ochorenie dnou je spôsobené ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch. Pokiaľ by stav nebol nijako liečený (teda dnová diéta a žiadne lieky), môže sa v niektorých prípadoch dna zhoršiť natoľko, že usadeniny kryštálov postihnuté kĺby viditeľne zdeformujú.

5. Úrazy

Kĺb sa po ťažkom úraze môže deformovať v rámci poškodenia kĺbových tkanív a následného hojivého procesu s tvorbou väziva. Riziko deformácií je vyššie, ak človek po úraze nenavštívi lekára a nie je adekvátne liečený (akútne ošetrenie, dlahy, znehybnenie kĺbu, a pod.) – to však v dnešnej dobe nie je časté, aby zle liečené úrazy spôsobili deformáciu kĺbov.

Diagnostika deformácie kĺbov

Pacienta s deformáciou jedného, alebo viacerých kĺbov by určite mal vidieť ortopéd. Ten môže zistiť prítomnosť ďalších ťažkostí, vykonať fyzikálne vyšetrenie kĺbu a röntgen kĺbu.

Ak je podozrenie na reumatické ochorenia, vyšetruje dotyčného reumatológ, súčasťou vyšetrenia sú odbery rôznych autoprotilátok (protilátky zamerané proti tkanivám vlastného tela) z krvi, väčšinou ide o tzv. reumatoidný faktor. Ak máme podozrenie na dnu, musíme nutne poznať hladinu kyseliny močovej (opäť jednoduchý odber vzorky žilovej krvi).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/deformace-kloubu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.