Dna

DnaDna je bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré do značnej miery súvisí so životným štýlom. V rozvoji dny hrá úlohu kyselina močová. Táto látka v našom tele vzniká z purínov, čo sú zložky nukleových kyselín. Nukleové kyseliny prijímame v potrave, nachádzajú sa totiž v jadrách všetkých buniek. Aké sú presne príčiny vzniku dny, ako sa prejavuje a ako ju úspešne liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku dny


Príčinou vzniku dny je príliš vysoká koncentrácia kyseliny močovej v našom organizme (odborne hyperurikémia). Toto môže byť spôsobené zvýšeným príjmom purínov v mäse, vnútornostiach a strukovinách alebo jej zvýšenou tvorbou v tele (k tej by dochádzalo pri nadmernom odumieraní buniek a rozpadu ich jadier – k tomu môže dochádzať u nádorových ochorení) alebo poruchou jej vylučovania pri zhoršenej funkcii obličiek.

Rizikové faktory

Za rizikový faktor možno považovať nezdravý životný štýl spojený s nadmerným príjmom mäsových výrobkov. Dna je okrem toho častejšia u ľudí so zvýšeným príjmom alkoholu.

Prejavy

Kyselina močová pri vysokých koncentráciách začne vytvárať kryštáliky a tie sa začnú usadzovať v kĺboch. Kĺb je týmito kryštálikmi dráždený, to spôsobí privolanie buniek imunitného systému a tieto začnú svojimi agresívnymi látkami v danom kĺbe vytvárať zápal. Kĺb opuchne, je začervenaný a bolestivý. Veľmi často býva ako prvý (a aj ako jediný) postihnutý palec na nohe. Tejto klasickej forme dny sa hovorí podagra. Prudká bolesť prichádza v záchvatoch, ktoré sú striedané obdobiami pokoja. Po dlhšej dobe môžu z usadenín okolo kĺbov vznikať hrče kryté kožou a kĺby sa môžu týmito nánosmi deformovať.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Komplikácie

Problémom je, že kryštáliky kyseliny močovej sa pri jej vysokej koncentrácii v tele môžu vytvárať aj v obličkách ako jeden z typov obličkových močových kameňov. To môže zhoršovať schopnosť obličiek vylučovať odpadové látky a medzi nimi aj kyselinu močovú – vzniká klasický bludný kruh.

Prevencia

Možnou prevenciou je zdravá výživa s obmedzením mäsových výrobkov a obmedzením príjmu alkoholických nápojov.

Liečba

U náhleho záchvatu sa používajú rôzne lieky, najmä nesteroidné protizápalové preparáty. Na zabránenie ďalších záchvatov je vhodné začať držať diétu s obmedzením mäsa, vnútorností a alkoholu, z liekov sa používa zlúčenina alopurinol (napr. liek Apo-Allopurinol a Milurit), ktorá v tele blokuje tvorbu kyseliny močovej. Modernejšou alternatívou je zlúčenina febuxostat (liek Adenuric). Ak je zvýšená hladina kyseliny močovej daná nádorovým ochorením alebo poruchou obličiek, je nutné liečiť tieto príčiny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dna

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.