Dna

DnaDna je bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré do značnej miery súvisí so životným štýlom. V rozvoji dny hrá úlohu kyselina močová. Táto látka v našom tele vzniká z purínov, čo sú zložky nukleových kyselín. Nukleové kyseliny prijímame v potrave, nachádzajú sa totiž v jadrách všetkých buniek.

Aké sú presne príčiny vzniku dny, ako sa prejavuje a ako ju úspešne liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku dny


Príčinou vzniku dny je príliš vysoká koncentrácia kyseliny močovej v našom organizme (odborne hyperurikémia). Toto môže byť spôsobené zvýšeným príjmom purínov v mäse, vnútornostiach a strukovinách alebo jej zvýšenou tvorbou v tele (k tej by dochádzalo pri nadmernom odumieraní buniek a rozpadu ich jadier - k tomu môže dochádzať u nádorových ochorení) alebo poruchou jej vylučovania pri zhoršenej funkcii obličiek.

Rizikové faktory

Za rizikový faktor možno považovať nezdravý životný štýl spojený s nadmerným príjmom mäsových výrobkov. Dna je okrem toho častejšia u ľudí so zvýšeným príjmom alkoholu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Kyselina močová pri vysokých koncentráciách začne vytvárať kryštáliky a tie sa začnú usadzovať v kĺboch. Kĺb je týmito kryštálikmi dráždený, to spôsobí privolanie buniek imunitného systému a tieto začnú svojimi agresívnymi látkami v danom kĺbe vytvárať zápal. Kĺb opuchne, je začervenaný a bolestivý.

Veľmi často býva ako prvý (a aj ako jediný) postihnutý palec na nohe. Tejto klasickej forme dny sa hovorí podagra. Prudká bolesť prichádza v záchvatoch, ktoré sú striedané obdobiami pokoja.

Po dlhšej dobe môžu z usadenín okolo kĺbov vznikať hrče kryté kožou a kĺby sa môžu týmito nánosmi deformovať.

Komplikácie

Problémom je, že kryštáliky kyseliny močovej sa pri jej vysokej koncentrácii v tele môžu vytvárať aj v obličkách ako jeden z typov obličkových močových kameňov. To môže zhoršovať schopnosť obličiek vylučovať odpadové látky a medzi nimi aj kyselinu močovú - vzniká klasický bludný kruh.

Prevencia

Možnou prevenciou je zdravá výživa s obmedzením mäsových výrobkov a obmedzením príjmu alkoholických nápojov.

Liečba

U náhleho záchvatu sa používajú rôzne lieky, najmä nesteroidné protizápalové preparáty. Na zabránenie ďalších záchvatov je vhodné začať držať diétu s obmedzením mäsa, vnútorností a alkoholu, z liekov sa používa zlúčenina alopurinol (napr. liek Apo-Allopurinol a Milurit), ktorá v tele blokuje tvorbu kyseliny močovej.

Modernejšou alternatívou je zlúčenina febuxostat (liek Adenuric). Ak je zvýšená hladina kyseliny močovej daná nádorovým ochorením alebo poruchou obličiek, je nutné liečiť tieto príčiny.

Dna

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.