Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je označenie pre nepríjemnú chronickú chorobu, ktorá sa radí do nechcene preslávenej skupiny autoimunitných chorôb. Nepredstavuje síce akútny život ohrozujúci stav, no napriek tomu však dokáže svojho nositeľa riadne a trvalo trápiť. Chorobou trpia obe pohlavia, ale ako už je pre autoimunitné choroby typické, o niečo častejšie bývajú postihnuté ženy. Viac o prejavoch tohto ochorenia a najmä o jeho liečbe sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny reumatoidnej artritídy
Vlastná príčina choroby nie je celkom známa. Je isté, že imunitný systém organizmu sa zblázni a začne vytvárať tzv. Autoprotilátky, ktoré napádajú tkanivá nášho tela.
Reumatoidná artritída typicky postihuje menšie kĺby. Protilátka, ktorá sa pri reumatoidnej artritíde vytvára, sa nazýva reumatoidný faktor.
Prejavy
Reumatoidná artritída sa môže prejavovať rôzne. Klasické je postupné zhoršovanie ťažkostí s občasnými záchvatmi prudkého zhoršenia.
Kĺbové problémy zvyčajne začínajú rannou stuhnutosťou a bolesťou, ktoré pri cvičení pomerne rýchlo vymiznú. To je pomerne dobrý odlišujúci príznak od artrózy.
U artrózy sa môže pocit stuhnutosti kĺbov objaviť tiež, ale cvičenie situáciu skôr zhoršuje – ako trú artrotické kĺby jeden o druhý, tak to celkom bolí. Po cvičení sa môžu objavovať opuchy a bolestivosť kĺbov.
Typicky postihnuté bývajú drobné kĺby na horných končatinách, zvyčajne kĺby prstov. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach sa ruky začnú stáčať na malíčkovou stranu, vznikajú deformácie kĺbov a degenerujú drobné svaly ruky.
Okrem toho môže byť prítomná zvýšená teplota, neinfekčná perikarditída, Raynaudov syndróm, zápaly šliach a mnohé ďalšie ťažkosti.
U niektorých ľudí s reumatoidnou artritídou sa objavujú červené kožné ložiská, ktoré majú kruhové usporiadanie. Túto kožnú chorobu označujeme ako Granuloma annulare. Jej vznik súvisí s autoimunitnými reakciami, ale presný mechanizmus vzniku nie je jasný.
Prevencia
Reumatoidná artritída ako aj iné autoimunitné choroby patria do skupiny kedy je prakticky nemožná prevencia.
Nepoznáme vyvolávajúci faktor, a preto nevieme ani zabrániť vzniku choroby.
Diagnostika
Existujú presné diagnostické kritériá. Povedzme jednoducho, že sa hodnotí prítomnosť vyššie spomínaných (a niektorých ďalších) klinických prejavov.
Z krvných testov zisťujeme zvýšené CRP, ktoré poukazuje na prítomnosť zápalového procesu v tele. V krvi môžeme nájsť aj niektoré autoprolitáky.
Patrí medzi ne už spomínaný reumatoidný faktor (aj keď ten nemusí byť prítomný vo všetkých prípadoch) a pre diagnózu ešte cennejšie anticitrulinové protilátky (anti-CCP).
Liečba
Používa sa veľké množstvo preparátov a liečba patrí do kompetencie skúseného reumatológa.
V princípe sa používa celý rad skupín liekov tlmiacich imunitu, ktoré okrem iného potláčajú aj zápalový proces pri reumatoidnej artritíde.
Klasickým a asi najznámejším takýmto liekom sú kortikoidy, ktoré však majú celý rad vedľajších účinkov.
Relatívne novým spôsobom je terapia- biologická liečba, kedy sa podávajú lieky tlmiace imunitný systém len tam, kde je to potrebné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/revmatoidni-artritida
Použité zdroje: základné zdroje textu