Vyliec.sk > Príznaky > Zvýšený počet červených krviniek

Zvýšený počet červených krviniek

zvýšený počet červených krviniekNadbytok čiže zvýšený počet červených krviniek v krvnom obehu sa odborne nazýva ako polycytémia alebo polyglobúlia. Tento stav môžeme chápať ako príznak, ktorý môže sprevádzať iné choroby, ale jeho určité podtypy (primárna polycytémia) môžeme označiť aj za samostatné choroby. Okrem toho je nutné vziať do úvahy, že samotný nadbytok červených krviniek môže vyvolať určité príznaky a komplikácie, o ktorých si povieme nižšie.

Príčiny spôsobujúce nadbytok červených krviniek:


1. Primárna polycytémia

Toto je skupina ochorení, kedy je porucha v kostnej dreni. Bezkonkurenčne najčastejšou chorobou z tejto skupiny je polycytemia vera. U chorých sa tvorí v kostnej dreni nadbytok červených krviniek, ktoré sú uvoľňované do krvi. Ochorenie je väčšinou sledované hematológom, pretože existuje určité riziko pre jeho zvrat do akútnej leukémie.

2. Sekundárna polycytémia

Táto skupina zahŕňa poruchy, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe hormónu známeho ako erytropoetín. Tento hormón stimuluje inak úplne zdravú kostnú dreň k zvýšenej tvorbe červených krviniek.

Príčin môže byť viacero, zvyčajne ide o stavy a choroby zhoršujúce dodávku kyslíka do tkanív, čo si vyžiada prítomnosť viac červených krviniek. Zvýšený počet červených krviniek preto nájdeme u ľudí žijúcich vo vysokých nadmorských výškach (bráni vzniku výškovej choroby), u ľudí so syndrómom spánkového apnoe a u chorých s vážnejšími poruchami pľúcnych funkcií (napr. CHOCHP, pokročilé prípady pľúcnej fibrózy a pod.).

Zvýšené množstvo červených krviniek môže byť aj vedľajším nálezom u niektorých nádorov (učebnice udávajú napríklad feochromocytóm a rakovinu obličky).

3. Nepravá polycytémia pri koncentrácii krvi

Ak dôjde k poklesu množstva krvnej tekutiny pri zachovanom počte červených krviniek, môže sa ich koncentrácia v krvnom odbere zdať vyššia. Nejedná sa však o pravú polycytémiu, pretože absolútny počet červených krviniek vôbec zvýšený nie je. Tento nález je typický pre ťažšiu dehydratáciu a straty tekutiny pri rozsiahlejších popáleninách. Po doplnení tekutiny počet krviniek opäť rýchlo klesne.

Príznaky a komplikácie

Všeobecne povedané je krv, ktorá obsahuje zvýšený počet červených krviniek hustejšia a má vyššiu tendenciu sa zrážať. Stavy spojené s nadbytkom červených krviniek preto môžeme do určitej miery chápať ako zrážanlivé stavy, ktoré môžu vyústiť v choroby spojené so vznikom krvných zrazenín (ischemickej mozgovej mŕtvice, infarkty myokardu, vznik hlbokej žilovej trombózy, pľúcnej embólie, apod).

Diagnostika

U postihnutého jedinca nájdeme vo vzorke žilovej krvi zvýšený počet červených krviniek, zvýšené množstvo hemoglobínu (farbivo prítomné v červených krvinkách) a predovšetkým zvýšený hematokrit. Hematokrit je číslo, ktoré vypočítame ako pomer objemu červených krviniek ku objemu plnej krvi (plná krv = krvná plazma + krvinky).

Liečba

Liečba závisí na tom, či je prítomné nejaké vyvolávajúce ochorenie. Ak áno, potom počty červených krviniek klesnú pri jeho úspešnej liečbe. U primárnej polycytémii sú hlavnou metódou liečby odbery žilovej krvi (tj. púšťanie žilou), ktoré zaistí postupný pokles počtu červených krviniek.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvyseny-pocet-cervenych-krvinek

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.