Úvod / Choroby / Výšková choroba

Výšková choroba

výšková chorobaVýšková choroba je tiež nazývaná ako horská choroba, pretože sa s ňou stretávame u horolezcov a vôbec u väčšiny ľudí, ktorí sa dostanú do veľmi vysokej nadmorskej výšky.

Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje, aká je pred ňou prevencia a ako ju liečiť?

Príčiny výškovej choroby:


Výšková choroba je zapríčinená nižším atmosférickým tlakom, ktorý je spojený s nižším obsahom kyslíka vo vzduchu. Neprispôsobené telo nie je na nedostatok kyslíka zvyknuté a to spôsobuje ťažkosti.

Odolnosť ľudí voči výškovej chorobe je značne individuálna, avšak väčšina prípadov sa vyskytuje až pri nadmorskej výške nad 2500 metrov. To znamená, že v SR by sme sa s klasickými prípadmi horskej výškovej choroby stretnúť nemali.

Prejavy:

Príznaky závisia na nadmorskej výške (čím vyššie, tým horšie príznaky) a tiež na rýchlosti, s akou sa človek do tejto nadmorskej výšky dostal. Ak človek stúpa veľmi pomaly, potom sa jeho organizmus prispôsobí a ťažkosti sú miernejšie alebo nevzniknú vôbec. Klasická výšková choroba sa prejavuje svalovou slabosťou, bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, pocitom dusnosti a niekedy aj zmätenosťou a poruchami vedomia.

Veľmi výrazné prevýšenie môže spôsobiť rýchlu smrť kvôli náhlemu vzniku opuchu pľúc a opuchu mozgu. Akákoľvek fyzická námaha je v podmienkach výškovej choroby v krajne nepríjemná až vylúčená.

Diagnostika:

Diagnóza je jasná u človeka s ťažkosťami, ktorý sa dostal do vysokej nadmorskej výšky a má uvedené ťažkosti.

Prevencia:

Základom prevencie je pri stúpaní do vysokej nadmorskej výšky postupovať veľmi pomaly, aby sa telo mohlo prispôsobiť, čo trvá asi 5 dní.

Základom prispôsobovanie je zvýšená produkcia hormónu erytropoetínu, ktorý zvyšuje tvorbu červených krviniek a tým sa zlepší zásobenie tkanív kyslíkom. Vysoký počet červených krviniek je úplne typický pre ľudí žijúcich vo vysokej nadmorskej výške.

Liečba:

Ak je to možné, je nutné pri prejavoch výškovej choroby zastaviť stúpanie a ideálne zostúpiť do nižšej nadmorskej výšky. Menej závažné prejavy možno liečiť podávaním koncentrovaného kyslíka, ťažké prípady s edémom pľúc vyžadujú podávanie diuretík a kortikoidov, ktoré zmierňujú príznaky. Ideálnym riešením by bolo umiestniť chorého do hyperbarickej komory, to je však obyčajne nereálne.

Jeden komentár

  1. Ja som mala krvácanie do sklovca ( v oku mi praskla cievka) keď sme boli na Lomnickom štíte.
    žeby náhoda?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *