Vyliec.sk > Choroby > Opuch mozgu

Opuch mozgu

opuch mozguOpuch mozgu (mozgový edém) je špecifickým opuchom časti tela. Ostatné opuchnuté orgánov a tkanivá sa môžu relatívne voľne zväčšiť, mozog je však uzavretý v lebke, a preto je jeho opuch spojený s nebezpečným zvýšením vnútrolebečného tlaku. Opuch mozog jednoducho nie je to isté čo opuchnutá noha.

Príčiny opuchu mozgu


Príčin je množstvo, mozog reaguje opuchom na prakticky akékoľvek poškodenie. Môže sa objaviť u ťažších úrazov mozgu spojených s difúznym axonálnym poranením, sprevádza mozgové infekcie a objavuje sa okolo ložísk mozgových príhod, mozgových nádorov a mozgových metastáz. Opuch mozgu môže vzniknúť aj u obštrukčného hydrocefalu, kedy je narušený odtok mozgovomiechového moku, a ako dôsledok ťažkej epilepsie po sebe sa opakujúcou sériou záchvatov (tzv. status epilepticus). Opuch mozgu môže byť spôsobený aj chorobami, ktoré primárne nevychádzajú z mozgu. Sprevádza stavy spojené s veľmi ťažkým zvýšením krvného tlaku a odchýlky vnútorného prostredia organizmu – pokles krvnej koncentrácie iónov ako je sodík a chloridy, rýchla úprava vysokej hladiny cukru u diabetika pod.

Príznaky

Malý opuch mozgu sa nemusí najprv prejaviť, inak sa objavujú klasické prejavy vnútrolebečného pretlaku, ako je bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, motanie hlavy a rôzne neurologické poruchy. Najväčšie riziko spočíva v tom, že sa mozog a predĺžená miecha pod vzniknutým tlakom natlačia do otvoru v spodine lebky, ktorým do lebky vstupuje miecha. Tlak kostných okrajov tohto otvoru poškodí životne dôležité mozgové centrá, človek stráca vedomie a umiera.

Diagnostika

Človek s vyššie uvedenými príznakmi by mal byť vyšetrený neurológom a ideálne je CT vyšetrenie mozgu, ktoré preukáže nielen opuch, ale veľakrát aj jeho príčinu. Pacient by mal mať zmeraný krvný tlak a vykonané základné krvné odbery. Vnútrolebečný pretlak sa zistí aj pri očnom vyšetrení, kde nájdeme obraz kongestívnej papily očného nervu. Treba zdôrazniť, že pri prítomnosti opuchu mozgu s pretlakom sa nesmie vykonávať lumbálna punkcia. Na špecializovaných oddeleniach možno zabezpečiť priame monitorovanie vnútrolebečného tlaku pomocou snímacej elektródy, ktorá sa zavedie cez lebku tesne pri mozgu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Pacient by mal byť hospitalizovaný, ideálne na monitorovanom lôžku. Zvyčajne sa ukladá do polohy so zvýšenou hlavou a podávajú sa mu zlúčeniny, ktoré znižujú tlak v lebke. Ak nedá sa situácia kontrolovať liekmi, vykonáva sa niekedy chirurgický zákrok známy ako dekompresná kraniektómia, pri ktorej sa odstráni časť lebky, aby sa vnútrolebečný tlak znížil.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otok-mozku

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.