Vyliec.sk > Choroby > Hydrocefalus (voda v hlave)

Hydrocefalus (voda v hlave)

Hydrocefalus“Bola blbá, mala vodu v hlave a umrela, keď jej boli štyri roky …” – Takto drsne opisuje detský hydrocefalus Jaroslav Hašek očami malého chlapca v poviedke Ejemovic Rézinka. A nie je ďaleko od pravdy – hydrocefalus má skutočne pôvod v slovách hydro (voda) a cephalus (hlava). “Vodu v hlave” máme v skutočnosti tak trochu všetci, jedná sa o tzv. mozgovomiechový mok. Táto tekutina sa neustále tvorí v dutinách vo vnútri nášho mozgu (tzv. mozgová komory) a úzkymi kanáliky sa potom dostáva do priestoru okolo nášho mozgu. Z tohto priestoru sa potom vstrebáva do mozgových žíl a spolu s žilovej krvou sa dostáva preč z hlavy. Cerebrospinálny mok chráni mozog proti otrasom a umožňuje z mozgového tkaniva odstraňovať odpadové látky a splodiny metabolizmu. Ak dôjde k zastaveniu odtoku mozgovomiechového moku, začne hromadiť a spôsobí pretlak v mozgovni. U dospelého človeka je to veľmi nebezpečné, pretože lebečné kosti sú pevne zrastené a nie je možnosť, ako pretlak kompenzovať. U malého dieťaťa je situácia trochu iná – lebečné kosti stále zrastené nie sú a pretlak v mozgovni tak tlakom na kosti spôsobuje zväčšovanie mozgovej časti hlavy. To spôsobí pozvoľnejší nástup príznakov a dáva viac času na riešenie.

Hydrocefalus a jeho príčiny


Prečo dochádza k poruche odtoku mozgovomiechového moku? Buď sa v komorovom systéme vytvorí prekážka alebo je zablokované vstrebávanie mozgovomiechového moku do žilovej krvi. Príčin môže byť celá rada – môže ísť napríklad o vrodené vady mozgu (napr. ťažké formy Chiariho malformácie). Môže dôjsť k upchatiu komorového systému krvnými zrazeninami pri krvácaní do mozgu, k narušeniu toku mozgovomiechového moku pri zápaloch mozgových blán a traumatických príhod ako dôsledok úrazov hlavy a pod. Nemožno zabudnúť ani na možnosť zabránenia odtoku mozgovomiechového moku rastom mozgového nádoru (úzky vzťah k narušeniu odtoku mozgovomiechového moku majú napríklad ependymómy).

Prejavy

Hlavným prejavom u detí je zväčšovanie temena. Tekutina tlačí na nezrastené kosti lebky a odtláča ich. Utláčané býva aj mozgové tkanivo a to môže viesť k vzniku epileptických záchvatov, ku zvracaniu a k narušeniu mentálneho vývoja dieťaťa – dôsledkom neliečeného stavu môže byť mentálna retardácia. Deti s hydrocefalom mávajú aj zvláštny pohľad, ktorý sa označuje ako “príznak zapadajúceho slnka” – ich zrenice sú u dolných viečok a nad nimi je vidieť bielko, akoby sa deti pozerali na svoje dolné viečka. Ak nie je hydrocefalus riešený, skončí zvyčajne predčasnou smrťou. U dospelých je hydrocefalus oveľa akútnejšie problém, pretože kosti ich temena sú pevne zrastené. Hydrocefalus sa preto začne pomerne rýchlo prejavovať príznakmi pretlaku v mozgovnizvracanie, bolesti hlavy, poruchy chôdze, poruchy vedomia a nakoniec smrť.

Pozn pre medikov:

Existuje aj tzv. Hydrocefalus e vacuo [hydrocefalus é vákuom]. Toto je v podstate nepravý hydrocefalus, kedy sú mozgové komory zdanlivo rozšírené, ale je to dané zmenšením objemu mozgového tkaniva. U starých ľudí, u pacientov s demenciou a u alkoholikov dochádza k zmenšeniu mozgu. To vedie ku kompenzačnému rozšíreniu mozgových komôr, ale žiadny pretlak mozgovomiechového moku sa tu nevyskytuje.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Okrem základného fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať vyšetrenie pomocou zobrazovacích metódCT vyšetrenie mozgu alebo magnetickú rezonanciu. Nájdeme rozšírené komory, obvykle na úkor mozgového tkaniva.

Liečba

Hlavnou metódou liečby je neurochirurgia a voperovanie tzv. shuntu [šantu]. Shunt je v podstate taká dutá trubička, ktorá obchádza uzavreté miesto a umožňuje odtok mozgovomiechového moku. Ak je narušené vstrebávanie mozgovomiechového moku, môže sa použiť špeciálny dlhý shunt, ktorý je z komorového systému vyvedený do inej telovej dutiny (napríklad až do dutiny brušnej), kam môže mok voľne odtekať a odtiaľ sa vstrebávať do krvi. Prepojením mozgu s telovými dutinami však zvyšuje riziko mozgových infekcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hydrocefalus

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.