Vyliec.sk > Choroby > Chiariho malformácia

Chiariho malformácia

Chiariho malformáciaChiariho [Kiariho] malformácia sa plným názvom označuje ako Arnold-Chiariho malformácia a ide o vrodenú vadu mozgu. Prítomnosť tejto vady potom svojim nositeľom spôsobuje množstvo komplikácií. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, princípe, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Chiariho malformácia a jej príčiny


Nie je jasná príčina vzniku tejto vady, možno je vinníkom určitý genetický predpoklad, ale v tomto ohľade stále nie je jasno. Podstatou problému je zrejme chybný vývoj štruktúry lebky v oblasti mozočku.

Princíp a prejavy

Ochorenie má viac foriem, ktoré sa líšia svojou závažnosťou. Všeobecne povedané ide o to, že časť mozočku (čo je časť mozgu uložená v oblasti týlu) sa vyklenuje otvorom v lebke do chrbticového kanála, kde sa nachádza miecha. Toto vyklenutie môže spôsobiť poruchy mozočku a navyše môže spôsobiť prekážku odtoku mozgovomiechového moku, ktorý sa potom hromadí v hlave za vzniku hydrocefalus. Chorí s Arnold-Chiariho malformáciou majú často bolesti hlavy, motanie hlavy, svalovú slabosť, rôzne poruchy citlivosti a hybnosti končatín, poruchy prehĺtania a mnohé ďalšie ťažkosti. Narušený odtok mozgovomiechového moku môže spôsobiť jeho prienik do bielej hmoty miechy a vytvoriť dutiny, čo sa označuje ako syringomyelia krčnej miechy. Najťažšie formy Arnold-Chiariho malformácie nemusia byť zlučiteľné so životom.

Diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe neurologického vyšetrenia s použitím niektorej zo zobrazovacích metód (CT vyšetrenie mozgu, magnetická rezonancia mozgu).

Liečba

Ochorenie sa nedá vyliečiť, terapia sa sústreďuje na zmiernenie symptómov. Pri hromadení mozgovomiechového moku v hlave sa vykonávajú neurochirurgické zákroky, ktoré majú umožniť jeho odtok.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chiariho-malformace

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu