Mentálna retardácia

mentálna retardáciaMentálna retardácia znamená telesné aj mentálne postihnutie, ktoré je buď vrodené (častejšia situácia) alebo vznikne v prvých rokoch života dieťaťa (menej častá situácia). Mentálna retardácia sa prejavuje oneskorením vývoja postihnutého jedinca a najmä viac či menej zníženým intelektom. Ťažké prípady mentálnej retardácie môžu dotknutého bez zodpovedajúcej pomoci prakticky vylúčiť z bežnej spoločnosti a klasického vzdelávacieho procesu. Dôsledky sú zvyčajne veľmi nepríjemné nielen pre postihnutého, ale aj pre jeho blízke okolie.

Ak vzniknú podobné poruchy intelektu u ľudí vyššieho veku, nehovoríme o mentálnej retardácii, ale o demencii.

Príčiny mentálnej retardácie:


1. Chromozomálne vrodené vady

Existuje celé množstvo rôznych chromozomálnych chýb, ktoré majú za dôsledok poruchy intelektu.

Medzi najznámejšie patrí Downov syndróm, Edwardsov syndróm, Patauov syndróm, Prader-Williho syndróm, Rettov syndróm, syndróm fragilného X a mnohé ďalšie. Tzv. prenatálna diagnostika (diagnostika vykonávaná tehotnej žene) slúži okrem iného k skorému zachyteniu najčastejších chromozomálnych vád, čo umožňuje včas vykonať potrat zo zdravotných dôvodov.

Aj správne vedená diagnostika samozrejme narodeniu mentálne retardovaného dieťaťa s chromozomálnou vadou úplne nezabráni, ale výrazne zníži riziko tejto situácie.

2. Metabolické vrodené vady

Niektoré poruchy metabolizmu dieťaťa môžu v rámci jeho vývoja spôsobiť narušenie funkcie mozgového tkaniva a rozvoj mentálnej retardácie.

Môže ísť napríklad o niektoré choroby, pri ktorých sa kvôli poruchám niektorých enzýmov v tele hromadia metabolické zlúčeniny poškodzujúce tkanivá (veľmi zložitá problematika).

Ďalšou metabolickou poruchou spôsobujúcou mentálnu retardáciu je fenylketonúria a vrodená znížená funkcia štítnej žľazy (následne vzniká vzácnejšia forma kreténizmu).

Mnoho týchto chorôb je riešiteľná, ak sú nájdené včas, a mentálnej retardácii možno u nich zabrániť.

Takéto choroby sú (spolu s ďalšími chorobami) vyhľadávané novorodeneckým metabolickým skríningom, kedy sa všetkým novorodencom vyšetruje niekoľko kvapiek krvi získaných z pätičky.

3. Nedostatočné okysličenie mozgu

K nedostatku okysličenia (tzv. hypoxii) mozgu môže dôjsť pri rôznych situáciách počas tehotenstva alebo počas pôrodu.

Typickým stavom je detská mozgová obrna, u ktorej však dominuje postihnutie hybnosti a mentálna retardácia môže aj nemusí byť súčasne prítomná.

Sú aj prípady, keď presná doba a okolnosti tejto poruchy okysličenia nie sú vôbec známe a mentálna retardácia je u dieťaťa objavená až s odstupom po pôrode v dôsledku chybného psychomotorického vývoja.

4. Alkoholizmus matky

U detí matiek – alkoholičiek, ktoré pijú alkohol v tehotenstve sa vplyvom tejto návykovej substancie rozvíja tzv. Fetálny alkoholový syndróm, ktorého je mentálna retardácia bežnou súčasťou.

Podobné dôsledky môže mať užívanie iných drog, ide však o značne vzácnejšiu situáciu než je tomu pri alkohole.

5. Podvýživa

Celosvetovo ide o dôležitú príčinu mentálnej retardácie.

Ak nemá dieťa v prvých rokoch dostatočný prísun bielkovín, dochádza k poruche vyzrievania nervového systému a k zníženému intelektu.

Pochopiteľne nejde o problém SR a ďalších vyspelých štátov.

6. Nedostatok jódu

Pokiaľ má tehotná žena nedostatok jódu v potrave, potom dôjde k vývojovej poruche plodu vznikom typického kreténizmu.

Jodizácia soli našťastie viedla k vymiznutiu tohto problému v civilizovaných štátoch.

7. Infekcia

Mentálna retardácia dieťaťa môže vzniknúť vplyvom poškodenia plodu v maternici pri infekcii matky (napríklad toxoplazmóza, cytomegalovírusová infekcia, rubeola, syfilis) alebo pri infekcii dieťaťa až po narodení (napríklad zápaly mozgových blán).

8. Novorodenecká žltačka

Ťažké formy novorodeneckej žltačky môžu bez liečby spôsobiť tzv. kernikterus, tj. poškodenie mozgu zvýšenou hladinou zlúčeniny bilirubín. Dôsledky môžu vyústiť až do mentálnej retardácie.

Novorodenecká žltačka je našťastie vo väčšine prípadov ľahko liečiteľná.

K podobnému stavu môže viesť aj podstatne vzácnejšia hemolytická choroba novorodenca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mentalni-retardace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button