Úvod / Choroby / Syfilis

Syfilis

syfilisSyfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa tu vyskytuje už pekných pár storočí. Za dobu svojej existencie syfilis mnohým ľuďom pokazila život, mnohým ľuďom život skrátila. Syfilis patrí spolu s kvapavkou, AIDS a chlamýdiami medzi najznámejšie pohlavne prenosné ochorenia.

Príčiny Syfilisu:


Syfilis je infekčné ochorenie a jeho príčinou musí byť teda nejaká baktéria alebo vírus. Je to baktéria, ktorá sa volá Treponema pallidum. Patrí spoločne s baktériou Lymskej boreliózy do skupiny spirochéty, a aj preto sa priebeh oboch chorôb v istých ohľadoch podobá. Baktérie sa v Európe vyskytujú od konca 15. storočia, keď ju k nám doniesli námorníci Krištofa Kolumba a veľmi rýchlo sa rozšírila po celej Európe. Námorníci Krištofa Kolumba ju zrejme chytili od Indiánov, ktorí ju zrejme chytili od lám. Chorobou v Európe ochorelo množstvo ľudí, vrátane známych osobností.

Nenechajme sa mýliť rečami niektorých cirkevných predstaviteľov o skazenosti modernej doby. V stredoveku sa ľudia správali úplne rovnako ako dnes, veľakrát aj horšie. Striktná monogamia ako obvykle nebola až zase toľko v kurze a choroba sa tak mohla veselo rozširovať.

Choroba sa dostala pod kontrolu zodpovednejším správaním pri sexe, používaním kondómov, vynájdením antibiotík, lepšou lekárskou starostlivosťou. V roku 1989 sa v ČSSR choroba skoro nevyskytovala, dnes jej výskyt zase rastie, pretože ju sem zanášajú imigranti z východu po otvorení hraníc. 

Prenos:

K prenosu dochádza najčastejšie pohlavným stykom, prípadne inými sexuálnymi aktivitami. Nemožno vylúčiť prenos nesexuálnou cestou, ten je však vzácny a zrejme by vyžadoval trvalý blízky kontakt s chorým (bývanie v spoločnej domácnosti a pod.). Vylúčiť nemožno ani prenos na plod v tehotenstve.

Príznaky:

Syfilis je spôsobený spirochétou a preto klasicky prebieha v štádiách.

1. Štádium

Toto štádium vznikne do niekoľkých týždňov u ľudí, ktorí prišli so syfilisom do kontaktu. V mieste prieniku baktérie do tela sa vytvorí tvrdý nebolestivý vred. Obsahuje veľké množstvo baktérií a môže preto byť infekčný na dotyk. Miesto vredu je klasicky na genitáliách (u mužov obvykle vzniká vred na penise), ale môže to byť prakticky kdekoľvek - sliznice dutiny ústnej pri orálnom sexe, okolie konečníka pri análnom styku a dokonca aj na prstoch na nohe.

Okrem vredu si nakazený môže niekedy nahmatať zväčšené lymfatické uzliny.

2. Štádium

Do tohto štádia ochorenia s názvom syfilis prejde choroba asi u tretiny chorých prvým štádiom. Zvyšok sa po prvom štádiu vylieči. Druhé štádium vzniká rádovo niekoľko mesiacov po infekcii a je extrémne premenlivé. Je spojené s rozšírením baktérií krvou po tele.

Môže sa vyskytnúť horúčka, vyrážka po celom tele, vypadávanie vlasov, strata pigmentu na niektorých miestach kože a vzniknúť môžu aj tzv. Kondylómy lata. Sú to páchnuce výrastky na koži v miestach zaparenia, typicky v okolí genitálií, v slabinách a v kožných záhyboch. Sú dosť hnusné, páchnu a sú prepchaté baktériami, tzn. môžu pri dotyku spôsobiť infekciu.

3. Štádium

Do tretieho štádia ochorenia s názvom syfilis prejde asi choroba u tretiny chorých druhým štádiom. Rozvoj tohto štádia trvá roky, niekedy aj desaťročia. V tomto štádiu už nie baktérie v našom tele prítomné a poškodenie orgánov je dané reakciou nášho vlastného imunitného systému. Pri príznakov tretieho štádia sa hovorí o postihnutí nervového systému (neurosyfilis) s tzv. Tabes dorsalis.

Tabes dorsalis spočíva v poškodení zadnej časti miechy, kadiaľ sa vedú do mozgu informácie o polohe jednotlivých častí tela a o citlivosti na dotyk. Porucha vedenia týchto informácií vedie k poruche hybnosti, vzniká zvláštna skákavá chôdza.

Progresívna paralýza

Ide o poškodenie mozgu so zmenou nálady, megalománie, stratou zdravého úsudku a nakoniec aj rozkladom osobnosti.

Syfilitická aorta

Stena aorty postihnutá zápalovým syfilitickým procesom je v tomto štádiu už veľmi narušená a ľahko praská. Dôjde ku krvácaniu, ktoré často spôsobí náhlu smrť.

Diagnostika:

Podozrenie môže lekár ako obvykle nadobudnúť z klinických príznakov, cenná je informácia o rizikovom pohlavnom styku a preukaz sa dá potvrdiť zistením niektorých látok z krvi. V 1. i 2. štádiu sa možno pokúsiť aj o mikrobiologickú kultiváciu TREPON zo získaného biologickej vzorky.

Prevencia:

Prevenciou je opatrnosť v sexuálnej oblasti, tzn. vyhýbať sa rizikovým pohlavným stykom, a to najmä s cudzincami z východu, používať kondóm pri styku s neznámym človekom atď. Pri preukázanej infekcii je nutné testovať chorého aj na iné pohlavne prenosné choroby, hlavne na AIDS.

Liečba:

Skutočne účinná liečba je známa až od druhej polovice minulého storočia, kedy boli vynájdené antibiotiká. Antibiotiká fungujú proti TREPON veľmi dobre. Varovať musím pred akoukoľvek samoliečbou. Liečba tejto infekcie je v rukách skúseného lekára, ktorý by okrem samotnej liečby mal vykonať hlásenie o chorobe a mal by sa pokúsiť vyhľadať sexuálne kontakty takto nakazeného jedinca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *