Vyliec.sk > Choroby > Neurosyfilis

Neurosyfilis

NeurosyfilisNeurosyfilis je pokročilá neurologická forma syfilitickej infekcie, ktorá je v dnešnej dobe v SR raritná, dosť možno už prakticky neexistujúca. Nie je však doteraz vzácnym javom v rozvojových štátoch s vyšším výskytom sexuálne prenosných chorôb a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou.

Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Neurosyfilis a jeho príčiny


Príčinou je infekcia baktériou Treponema pallidum, ktorá spôsobuje syfilis. K prenosu najčastejšie dochádza nechráneným pohlavným stykom.

Ochorenie môže mať tri štádiá, neurosyfilis sa môže objaviť už v prvom, či druhom štádiu, ale aj medzi laikmi sú najznámejšie prejavy neurosyfilisu v treťom štádiu infekcie. Toto tretie štádium sa objavuje po veľmi dlhej dobe, často viac ako 10-20 rokov u cca tretiny neliečených pacientov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Postihnutie nervového systému pri syfilise sa síce nemusí prejaviť, ale väčšinou to tak nie je a nachádzame rad príznakov. Typickými formami tejto neskorej formy syfilisu sú progresívna paralýza a tabes dorsalis.

Progresívna paralýza - Prejavuje sa pomalými postupnými zmenami osobnosti, narušením sociálnych vzťahov, nevhodným správaním, poruchami nálad, megalomániou a stratou súdnosti.

U chorého býva narušený intelekt a pamäť, môžu sa objaviť bludy a halucinácie, ktoré môžu v niektorých prípadoch pripomínať paranoidnú schizofréniu. Progresívna paralýza končí ťažkou demenciou, ktorá chorého prakticky vyraďuje z bežného života.

Tabes doralis - Je dôsledkom postihnutia zadných nervových povrazcov miechy a zápalu optického nervu. Dôsledkom je narušenie citlivosti a vnímania polohy končatín s poruchou chôdze (tabická chôdza), impotencia a poruchy zmyslov (hluchota, poruchy zraku).

V niektorých prípadoch môže neurosyfilis spôsobiť postihnutie mozgových blán, čo spôsobuje epizódy bolestí hlavy, nevoľnosti, zvracanie a deliratné stavy.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje neurológ alebo infekčný lekár. Pre diagnózu sú dôležité klinické príznaky, sérologické vyšetrenie krvi a vyšetrenie mozgovomiechového moku získaného pri lumbálnej punkcii.

Súčasťou vyšetrenia by mali byť aj zobrazovacie metódy ako je CT vyšetrenie mozgu alebo magnetická rezonancia k vylúčeniu iných príčin neurologických ťažkostí.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká, avšak je potrebné poznamenať, že ich efekt u pokročilých štádií syfilisu nemusí byť vždy uspokojivý.

Neurosyfilis

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.