Neurosyfilis

Neurosyfilis je pokročilá neurologická forma syfilitickej infekcie, ktorá je v dnešnej dobe v SR raritná, dosť možno už prakticky neexistujúca. Nie je však doteraz vzácnym javom v rozvojových štátoch s vyšším výskytom sexuálne prenosných chorôb a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou.
Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Neurosyfilis a jeho príčiny
Príčinou je infekcia baktériou Treponema pallidum, ktorá spôsobuje syfilis. K prenosu najčastejšie dochádza nechráneným pohlavným stykom.
Ochorenie môže mať tri štádiá, neurosyfilis sa môže objaviť už v prvom, či druhom štádiu, ale aj medzi laikmi sú najznámejšie prejavy neurosyfilisu v treťom štádiu infekcie.
Toto tretie štádium sa objavuje po veľmi dlhej dobe, často viac ako 10-20 rokov u cca tretiny neliečených pacientov.
Prejavy
Postihnutie nervového systému pri syfilise sa síce nemusí prejaviť, ale väčšinou to tak nie je a nachádzame rad príznakov.
Typickými formami tejto neskorej formy syfilisu sú progresívna paralýza a tabes dorsalis.
Progresívna paralýza – Prejavuje sa pomalými postupnými zmenami osobnosti, narušením sociálnych vzťahov, nevhodným správaním, poruchami nálad, megalomániou a stratou súdnosti.
U chorého býva narušený intelekt a pamäť, môžu sa objaviť bludy a halucinácie, ktoré môžu v niektorých prípadoch pripomínať paranoidnú schizofréniu.
Progresívna paralýza končí ťažkou demenciou, ktorá chorého prakticky vyraďuje z bežného života.
Tabes doralis – Je dôsledkom postihnutia zadných nervových povrazcov miechy a zápalu optického nervu. Dôsledkom je narušenie citlivosti a vnímania polohy končatín s poruchou chôdze (tabická chôdza), impotencia a poruchy zmyslov (hluchota, poruchy zraku).
V niektorých prípadoch môže neurosyfilis spôsobiť postihnutie mozgových blán, čo spôsobuje epizódy bolestí hlavy, nevoľnosti, zvracanie a deliratné stavy.
Diagnostika
Diagnózu väčšinou stanovuje neurológ alebo infekčný lekár. Pre diagnózu sú dôležité klinické príznaky, sérologické vyšetrenie krvi a vyšetrenie mozgovomiechového moku získaného pri lumbálnej punkcii.
Súčasťou vyšetrenia by mali byť aj zobrazovacie metódy ako je CT vyšetrenie mozgu alebo magnetická rezonancia k vylúčeniu iných príčin neurologických ťažkostí.
Liečba
Základom liečby sú antibiotiká, avšak je potrebné poznamenať, že ich efekt u pokročilých štádií syfilisu nemusí byť vždy uspokojivý.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/neurosyfilis
Použité zdroje: základné zdroje textu