Vred na penise

Vred na peniseNález vriedku na penise je pre mužov značne nepríjemný problém, z ktorého majú obavu. Našťastie však nejde o nič závažné, ale v niektorých prípadoch môže ísť o prejav sexuálne prenosných ochorení, alebo dokonca nádorového procesu. Čo všetko môže vred na penise spôsobiť, ako ho spoznať a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vred na penise a jeho príčiny:

1. Zápal mazovej žliazky

Na penise je množstvo mazových žliazok a veľmi ľahko môže u niektorých z nich dôjsť k uzavretiu a bakteriálnej infekcii.

Vzniká drobný začervenaný a hmatom bolestivý vriedok, ktorý sa však väčšinou sám rýchlo vyhojí. Niekedy môže prasknúť a vytečie z neho hnis.

V prípade potreby možno tento nález úspešne vyliečiť antibiotickou masťou.

2. Genitálne bradavice

Odborne sa označujú ako condylomata accuminata [kondylómy akumin] a možno ich považovať za nie príliš nebezpečnú, ale ľahko prenosnú pohlavné chorobu.

Vyzerajú ako nebolestivé kalerábovité útvary, ktoré môžu mať niekedy podobu vredu.

3. Lymfogranuloma venereum

Toto pohlavne prenosné ochorenie je spôsobené niektorými podtypmi chlamýdií. Predtým sa vyskytovalo najmä v rozvojových krajinách, ale poslednou dobou sa čoraz častejšie vyskytuje aj v Európe.

V mieste prieniku chlamýdií do organizmu sa vytvorí začervenané miesto, z ktorého môže stať vred a navyše môže dôjsť k bolestivému zväčšeniu lymfatických uzlín v slabinách.

4. Syfilis

Toto nebezpečné sexuálne prenosné ochorenie je spôsobené baktériou Treponema pallidum a vred vzniká v mieste prieniku baktérie do organizmu.

Jedná sa o väčší vredovitý útvar, ktorý odborne označujeme ako tvrdý vred (ulcus durum). Choroba sa v histórii pandemicky šírila, jej pokročilé formy boli smrteľné.

V dnešnej dobe je našťastie syfilis relatívne dobre liečiteľný antibiotikami.

5. Mäkký vred

Ďalším označením pre toto menej časté ochorenie je ulcus molle alebo tiež chankroid [šankroid]. Vyvolávajúcim činiteľom je baktéria hemofily ducreyi [dukreí].

Na penise alebo v slabinách sa objavia mnohopočetné vriedky, ktoré sa postupne spájajú do veľkého vredu. Trieslovinové lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť, prasknúť a vyteká z nich hnis.

6. Rakovina penisu

Toto je najzávažnejší dôvod vzniku vredu na penise. Rakovina penisu vzniká o niečo častejšie u neobrezaných mužov a zvyčajne má podobu nehojáceho sa a zväčšujúceho sa vredu.

Oproti vyššie uvedeným príčinám je zriedkavá, ale neoplatí sa ju podceňovať, pretože pokročilé formy môžu tkanivo penisu úplne zničiť a muža usmrtiť vznikom vzdialených metastáz.

7. Behcetov syndróm

Toto vzácne autoimunitné ochorenie patrí medzi vaskulitídy (zápaly krvných ciev) a prejavuje sa vriedkami v ústach, vriedkami na genitáliách, zápalmi očí a zápalmi kĺbov.

Vred na penise a jeho diagnostika

V prípade, že sa objaví nehojáci sa vred na penise, je veľmi prospešné navštíviť kožného lekára, ktorý môže stanoviť diagnózu a postarať sa o prípadnú liečbu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vred-na-penisu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button