Lymfogranuloma venereum

Lymfogranuloma venereum (LGV) je pohlavne prenosnou chorobou, ktorá je spôsobená niektorými podtypmi chlamýdií. Táto choroba bola predtým skôr dominantou rozvojových krajín, začiatkom 21. storočia sa však stále viac šíri aj do vyspelých štátov Európy a Severnej Ameriky, pričom vyššia incidencia je medzi príslušníkmi homosexuálnej minority.
Príčiny lymfogranulomy venereum
Chlamýdie sú vnútrobunkové parazity, ktoré spôsobujú veľké množstvo chorôb, pomerne nebezpečné sú napr. ich pľúcne infekcie. Niektoré podtypy (tzv. sérotypy) Chlamýdie trachomatis sa pri pohlavnom styku šíria telesnými tekutinami do spádových lymfatických uzlín a ďalej do organizmu.
Mikroorganizmy vedia pomerne dobre prenikať cez sliznice, cestu im uľahčia najrôznejšie trhlinky a poranenia.
Prejavy
Lymfogranuloma venereum sa prejavuje na mieste vstupu baktérií, najprv sa vytvorí začervenané miesto, ktoré môže zvredovateľnieť (vzhľad vredu na penise u mužov) a následne sa väčšinou vyhojí.
Do niekoľkých dní sa však rozvíja ďalšie štádium, kedy v okolí dochádza k bolestivému zväčšeniu lymfatických uzlín, ktoré môžu hnisať a zmenia sa v abscesy. Vytvárať sa môžu aj kožné fistuly (spojky medzi abscesom a povrchom tela), cez ktoré hnis vyteká von.
Maximum zmien sa nachádza v slabinách, v oblasti okolo konečníka (pri nákaze análnym stykom), eventuálne v krčnej oblasti (pri nákaze orálnym sexom). Ak je postihnutý konečník, objavia sa okrem zväčšenia uzlín v slabinách aj príznaky rektálneho syndrómu.
Diagnostika lymfogranulomy venereum
Pri výskyte príznakov a anamnéze rizikového pohlavného styku sa vykonáva sérologické vyšetrenie krvi na zistenie prítomnosti chlamýdií.
Prevencia
Základnou prevenciou je obmedzenie promiskuity a dodržiavanie pravidiel bezpečného sexu. V prípade zistenej infekcie je nutné vyšetriť a vyliečiť sexuálne kontakty chorého, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekcie.
Liečba
Lymfogranuloma venereum sa lieči antibiotikami z tých skupín, na ktoré sú chlamýdie citlivé. Pri ich užívaní obvykle príznaky choroby pomerne rýchlo ustupujú.
Aj pri úspešnom preliečení však môžu byť škody na miazgovom systéme trvalé a to sa môže prejavovať napríklad opuchom genitálií. Forma spojená s napadnutím konečníka môže spôsobiť jeho zjazvenie a zúženie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lymfogranuloma-venereum
Použité zdroje: základné zdroje textu