Úvod / Kategórie príznakov / Pohlavná sústava a orgány

Pohlavná sústava a orgány

azoospermia

Azoospermia

Azoospermia znamená absenciu spermií v ejakuláte. Často sa to zamieňa s termínom aspermia, čo však znamená úplnú absenciu ejakulátu počas orgazmu (suchý orgazmus). Pri azoospermii je ejakulát prítomný, ale chýbajú spermie. (viac…)

bolesť pri ejakulácií

Bolesť pri ejakulácii

bolesť pri sexe u mužov

Bolesť pri sexe u mužov

Bolesť pri sexe u mužov, alebo lepšie povedať pri pohlavnom styku, rozhodne nie je normálna a môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Mužským ťažkostiam je venovaný tento text, ak sa zaujímate o bolestivý pohlavný styk u žien, potom si prečítajte článok tento. Čo všetko môže bolesť pri sexe u mužov spôsobiť? Viac podrobnosti sa dozviete v…

bolesť pri sexe u žien

Bolesť pri sexe u žien

bolesť semenníkov

Bolesť semenníkov

bolesti brucha

Bolesti brucha

Bolesti brucha sú jedným z najzložitejších príznakov v medicíne. Spadajú síce najmä do okruhu záujmu chirurgov, avšak prejavuje sa nimi aj viacero interných chorôb. Každý aspoň trochu zodpovedný lekár má z bolesti brucha oprávnené obavy. Viacero zdanlivo vážnych prípadov sú úplné banality, z miernych ťažkostí sa naopak môže vyvinúť závažný stav vrátane tzv. náhlych brušných…

bolestivá erekcia

Bolestivá erekcia

Bolestivá erekcia je pre mužov značne nepríjemný príznak, ktorý môže súvisieť s niektorými ochoreniami penisu. V takom prípade je vhodné vyšetrenie urológom, mnohé z porúch vedúce k bolestivej erekcii môžu byť pomerne závažné, na druhú stranu liečiteľné. (viac…)

gynekomastia

Gynekomastia

Gynekomastia označuje zväčšenie prsných žliaz u muža. Ide pre mužov o trochu trápny príznak, ktorý však môže signalizovať prítomnosť niektorých chorôb. Zväčšenie prsných žliaz býva spôsobené účinkom ženských hormónov estrogénov, a preto nie je divu, že gynekomastia u muža súvisí s vyššou koncentráciou týchto hormónov alebo s nerovnováhou medzi estrogénmi a testosterónom. (viac…)

Hirzutizmus

Hirzutizmus

hrčka v prsníku

Hrčka v prsníku

Hrčka v prsníku je relatívne častým problémom mnohých žien. Hneď úvodom je pre upokojenie nutné poznamenať, že väčšinou sa nejedná o nič závažné, najmä u mladých žien a dievčat. Je však potrebné túto skutočnosť vyšetriť, aby sa vylúčila závažná príčina - rakovina prsníka. Zo žien, ktoré vyhľadajú lekárske vyšetrenie z dôvodu nálezu hrčky v prsníku,…

krv v ejakuláte

Krv v ejakuláte

Krv v ejakuláte by mala byť považovaná za vážny príznak a mala by viesť k návšteve urológa. Možných príčin tohto stavu je mnoho. Čo všetko môže spôsobiť objavenie krvi v ejakuláte? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

krvácanie z bradavky

Krvácanie z bradavky

Krvácanie z bradavky je príznak, ktorý je väčšinou neškodný. V žiadnom prípade sa však neoplatí ho podceniť a je odporúčané vždy s týmto nálezom navštíviť lekára. Jedná sa v drvivej väčšine o ženský problém, môže sa však objaviť aj u mužov. (viac…)

krvácanie z pošvy

Krvácanie z pošvy

Krvácanie z pošvy je jeden z najčastejších dôvodov návštevy gynekológa. Jeho zradnosť spočíva v tom, že k životu ženy a menštruačnému cyklu patrí. Na druhej strane môže byť však príznakom mnohých ochorení, veľakrát aj vážnych. Čo presne krvácanie z pošvy spôsobuje? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

Nadbytok plodovej vody

Nadbytok plodovej vody (polyhydramnion)

Nedostatok plodovej vody

Nedostatok plodovej vody (oligohydramnion)

Svrbenie pošvy

Svrbenie pošvy

Svrbenie pošvy a vulvy je nepríjemným problémom, ktorý trápi viacero žien a vedie ich k návšteve gynekológa. Zvyčajne sa jedná len o nezávažné zápaly, ale v niektorých prípadoch môže ísť o príznak vážnejších chorôb. Čo všetko toto svrbenie môže spôsobovať a aké sú presné príčiny? Viac sa dočítate v nasledujúcom článku, (viac…)

Virializácia

Virilizácia

Vred na penise

Vred na penise

Nález vriedku na penise je pre mužov značne nepríjemný problém, z ktorého majú obavu. Našťastie však nejde o nič závažné, ale v niektorých prípadoch môže ísť o prejav sexuálne prenosných ochorení, alebo dokonca nádorového procesu. Čo všetko môže vred na penise spôsobiť, ako ho spoznať a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

Vymiznutie menštruácie

Vymiznutie menštruácie

Vymiznutie menštruácie u dievčat alebo u žien nie je vhodné podceňovať, pretože môže znamenať nielen otehotnenie (či chcené, alebo nechcené), ale aj celý rad chorobných stavov. Vymenujme si tu aspoň tie najčastejšie a klinicky najvýznamnejšie príčiny. (viac…)

Výtok z prsníka

Výtok z prsníka

Výtok z prsníka môže mať viacero rozličných príčin. Netreba hneď panikáriť, pretože väčšina z nich nie je závažná, napriek tomu sa však oplatí mať sa na pozore a vždy navštíviť lekára, ak je vo vytečenej tekutine prímes krvi, ak si žena nahmatá v prsníku hrčku a ak tekutina vytečie bez tlakového dráždenia prsného tkaniva. Čo všetko…

zväčšenie semenníka

Zväčšenie semenníkov

Semenník je párová mužská pohlavná žľaza, v ktorej sa vytvárajú spermie a mužský pohlavný hormón testosterón. Semenníky pre svoju správnu funkciu potrebujú nižšiu teplotu, a preto sú uložené relatívne blízko povrchu tela mimo brušnej dutiny v tzv. miešku (latinsky scrotum). Semenníky by mali byť rovnako veľké, u zdravého dospelého muža dosahuje ich veľkosť cca 4-5…

Pohlavná sústava a orgány