Rakovina penisu

Rakovina penisu Rakovina penisu je v SR relatívne vzácny zhubný nádor. V niektorých častiach sveta (Ázia, Afrika …) ide však o veľmi častú formu nádorových ochorení. Výskyt tejto rakoviny v poslednej dobe stúpa a trocha informácií o nej preto určite neuškodí. Rakovina penisu aké sú jej príčiny a prejavy, ako ju diagnostikovať a lieči? Aká je prevencia pred rakovinou penisu? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v obsiahlejšom článku s názvom rakovina.

Rakovina penisu a jej príčiny


Veľmi dôležitou príčinou je nedostatočná hygiena. Pod predkožkou vzniká belavá páchnuca hmota alebo tzv. smegma.

Ak sa toto smegma nechá pod predkožkou hromadiť a neodstraňuje sa, môže to u niektorých jedincov viesť k vzniku rakoviny. Toto je podporené faktom, že rakovina penisu sa takmer vôbec nevyskytuje u židov a u moslimov.

Súčasťou ich náboženských rituálov je totiž obriezka. Pri obriezke sa odstráni predkožka, ktorá prekrýva žaluď penisu. Žaluď sa tak obnaží a oveľa lepšie sa udrží jeho hygiena. To má očividne vplyv na ochranu pred rakovinou penisu.

U chorých s fimózou (zúženou predkožkou) sa smegma hromadí ľahšie a to potom taktiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny penisu.

Z ďalších vyvolávajích faktorov sa predpokladá neblahý vplyv rakovinotvorných látok v cigaretovom dyme a tiež vplyv vírusu HPV na bunky penisu. Vírus HPV (Human papillomavírus) je extrémne rozšírený a prenáša sa pohlavným stykom.

Niektoré jeho kmene majú nepochybne vplyv na vznik rakoviny krčka maternice u žien a na vznik rôznych foriem bradavíc (pravé bradavice, condylomata accuminata, molusky pod.).

Prejavy

Vzniku rakoviny penisu často predchádza vznik prednádorového ložiska, ktoré prejde v nádorové tkanivo, ktorá sa sprvu nerozširuje.

Tejto forme rakoviny „in situ“ („na mieste“) sa hovorí Queyratova erytroplazia. Vyzerá ako mechovité červené ložisko na žaludi penisu.

Postupne sa však začne šíriť do okolia a vzniká klasická šíriaci sa forma rakoviny penisu. Prerastá penisom, môže sa rozšíriť do lymfatických uzlín v slabinách a môže vytvoriť aj vzdialené metastázy v tele.

Nádorové ložisko na penise môže mať vzhľad uzlíka, vredu alebo začervenaného miesta (tzv. De Queyratova erytroplázia, ktorá je formou Bowenovej choroby).

Pri postihnutí lymfatických uzlín v slabinách môžeme nájsť ich nebolestivé zdurenie. Jednoducho platí, že ak sa na penise urobí vredovito vyzerajúci útvar – a najmä ak sa nehojí – je vhodné navštíviť kožného lekára alebo urológa.

Rakovina to pravdepodobne nebude, ale je dobré, keď vám to povie špecialista.

Diagnostika

Na rakovinu penisu môže mať podozrenie kožný lekár alebo urológ pri pohľade na penis. Každý podozrivý útvar na penise by preto mal byť príslušnému lekárovi bez hanby ukázaný.

Skoro určite to rakovina penisu nebude, ale istota je istota – a navyše sa tak môžu odhaliť mnohé iné ochorenia (tvrdý vred pri syfilise, kondylómy accuminata, a pod.).

Nádor sa pri lekárových pochybách definitívne preukáže (či vylúči) získaním vzorky podozrivé tkaniva a jej prezretím pod mikroskopom.

Postihnutie uzlín sa dá preukázať pohmatom alebo ultrazvukom. Pri pátraní po vzdialených metastázach možno využiť CT vyšetrenie.

Prevencia

Prevencia vychádza z príčin choroby. Vhodnou prevenciou je dostatočná hygiena a umývanie penisu pod predkožkou.

Pokiaľ však predkožka nejde stiahnuť alebo ide stiahnuť len ťažko pri jej zúžení (fimóze), potom sa vykonáva jednoduchý chirurgický zákrok obriezky (cirkumciza), kedy sa predkožka odstráni.

Ak nie je fimóza prítomná, je podľa mňa obriezka ako prevencia vzniku rakoviny penisu trochu zbytočná.

Zanechanie fajčenia je veľmi vhodnou prevenciou mnohých nádorových a srdcových ochorení.

Prevenciou by mohlo byť aj očkovanie mužskej populácie proti niektorým kmeňom HPV vírusov, čo by narušilo ich možnosť sa šíriť.

V súčasnej dobe sa v SR toto relatívne drahé očkovanie vykonáva na vyžiadanie u žien ako prevencia vzniku rakoviny krčka maternice.

Z vyššie uvedeného však vyplýva, že v štátoch s vysokým výskytom rakoviny penisu by vakcína mohla mať efekt aj u mužov. To napokon preukáže čas.

Rakovina penisu a liečba

U malého povrchového nádoru možno niekedy použiť len laser (alebo chirurgickú obriezku u nádoru predkožky) a nádorovú hmotu tak odstrániť bez narušenia funkcie penisu.

U veľmi pokročilého nádoru môže byť niekedy jediným riešením chirurgické odstránenie celého penisu, semenníkov a miešku. Je tiež možné preventívne alebo liečebné chirurgické odstránenie lymfatických uzlín v slabinách.

Odstránenie uzlín však môže viesť k narušeniu odtoku miazgy (lymfy) z dolných končatín a často potom vznikajú ich opuchy. Už z týchto dôvodov je snáď jasné, prečo je nutné nádor nájsť včas.

Chirurgickú liečbu je možné samozrejme rôzne kombinovať s chemoterapiou a ožarovaním. Na individuálnej podobe liečby bude spolupracovať skúsený onkológ s urológom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-penisu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button